Podjęto decyzję odnośnie przyszłości kolekcji Barksa i Rosy

W związku z epidemią koronawirusa Egmont postanowił opublikować swój tegoroczny katalog w formie cyfrowej. W nim znalazło się wiele zapowiedzi na kolejne miesiące, w tym kilka dotyczących kaczych komiksów. Najważniejsze informacje dotyczą jednak kolekcji Carla Barksa wydawanej jako Kaczogród. Carl Barks. Jakie tomy ujrzymy jeszcze w tym roku? Są pewne zaskoczenia.
W lipcu, zgodnie z ostatnio opublikowaną zapowiedzią, do sprzedaży trafi Latający Holender i inne historie z lat 1958-1959. Następnie, na specjalne życzenie fanów, zostanie zmieniona kolejność wydawania albumów. Egmont, zamiast publikować tomy zawierające historie z lat 60., przybliży wydania z historiami Carla Barksa z końca lat 40., czyli okresu w którym powstały postacie Sknerusa McKwacza czy Gogusia. Wówczas też Barks stworzył wiele opowieści do dziś ocenianych za najlepsze w historii.
We wrześniu zostanie wydany tom Tajemnica starego zamczyska i inne historie z lat 1947-1948, który czytelnikom przedstawi m.in. dwa pierwsze komiksy z Sknerusem - tytułową historię, w której kaczki po raz pierwszy udają się do zamku McKwaczów (10. miejsce na topliście Inducks), oraz Wielką niedźwiedzicę, czyli niepozorną świąteczną historię wprowadzającą postać kaczego bogacza. W tomie pojawi się także komiks, w którym zadebiutował Goguś - Na zakłady nie ma rady oraz cała paleta doskonałych ten-pagerów znanych z Kaczora Donalda.
Natomiast tuż przed świętami, ma zostać opublikowany tom Zagubieni w Andach i inne historie z lat 1948-1949. Tytułowy komiks zabiera kaczki do Równiny Okropności, którą polscy czytelnicy mogą kojarzyć z sequela Rosy wydanego w 2. tomie jego kolekcji, natomiast w Sheriff of Bullet Valley Donald wraz z rodziną rusza na Dziki Zachód, gdzie zostaje kowbojem. Pierwszy z komiksów zajmuje 5. miejsce na topliście Inducks, drugi 12.. Dodatkowo w albumie pojawi się wiele ten-pagerów Barksa, w tym niezwykle pamiętane historie typu Odpowiedź na każde pytanie czy SUPERDONALD, Barksowska parodia komiksów superhero, która doczekała się sequela Rosy.
Informacja dotycząca zmiany kolejności tomów oznacza też, że prawdopodobnie już w przyszłym roku po polsku pojawi się kilka komiksów na których publikacje po polsku fani czekali od lat - The Golden Helmet, Only a Poor Old Man, Dangerous Disguise, In Old California! czy In Ancient Persia.
Zapowiedziano także kolejne tomy kolekcji Dona Rosy. W sierpniu w końcu zostanie wydany Pod kopułą, trzeci tom serii, o którym więcej pisaliśmy w osobnym tekście. W nim pojawi się parę niezwykle ciekawych komiksów przygodowych. Poza tytułową historią, w której Sknerus szuka podmorskich skarbów, pojawią się zarówno Siedem dni w Tybecie jak i Na wojennej ścieżce. Oba komiksy są sequelami historii Barksa niedawno wydanych w Polsce -  Moja snów dolina i W Krainie Wielkich Jezior. 
W październiku i listopadzie natomiast pojawią się dwa tomy zbierające główny cykl Życia i czasów Sknerusa McKwacza, serii Rosy opowiadającej o losach miliardera od młodości do starości. W nich poza 12 rozdziałami składającymi się na cykl pojawią się też trzy inne komiksy. W Ostatnim z klanu McKwaczów poza rozdziałami 1-7 pojawi się Pierwsza dziesięciocentówka. Komiks nieraz uznawany za rozdział 0 ŻiCSM, który jednak nie został ujęty w wydanej w 2017 roku reedycji. Natomiast Najbogatszy kaczor świata poza rozdziałami 8-12 cyklu o młodości Sknerusa będzie zawierać Skarbnicę wiedzy oraz Najdłuższy slok. Szczególnie pierwsza z historii jest warta zaznaczenia, ponieważ jest to 28-stronicowy przygodowy komiks o Młodych Skautach.
W katalogu nie pojawiły się informacje dotyczące innych komiksów Disneya (wyłączając Krainę Lodu). Czy oznacza to, że nie pojawi się żadna inna seria z kaczymi komiksami w tym roku? Prawdopodobnie tak. A może Egmont znowu nas zaskoczy? Kto wie. Informacje związane z zapowiedziami komiksów niedisnejowskich pojawią się w najbliższym czasie. Na blogu znajdziecie natomiast teksty m.in. o majowym Gigancie, czerwcowym MegaGiga i wrześniowym Mamucie.
Źródło ilustracji: Disney Publishing Worldwide

Komentarze

 1. Rzeczywiście!
  Lipiec- Barks i Latający Holender
  Sierpień- Rosa i Pod kopułą
  Wrzesień- Barks i Tajemnica starego zamczyska
  Październik i Listopad - Rosa i Życie i czasy
  Grudzień- Barks i Zagubieni w Andach!
  Re-we-la-cja! :-)
  Z jednej strony cieszy że wcześniej wydadzą świetne historie Barksa z początku jego kariery a z drugiej strony obawa że przez to mogą nie wydać całości kolekcji. No i trochę obawa że kolejna edycja "Życia i czasów" -2 tomy mogą się słabo sprzedać.
  Radku- jak się zapatrujesz na te kwestie jako fachowiec? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie, co miesiąc coś nowego, nie będzie można narzekać na nudę. Trzeba do lipca wyczytać co się ma i jedziemy. Jeszcze w maju przedtem wpadnie GP, potem w czerwcu MGG i tak można żyć.

   Usuń
  2. Myślę że najlepszą strategią byłoby wydawanie na przemian tomów z wczesnej i późnej twórczości Barksa. Tych uznawanych za "bardziej" i mniej "doskonałe". Mniejsza szansa że niektórzy sobie odpuszczą gdzieś w środku.

   Usuń
 2. Fantastyczna decyzja Egmontu ze zmianą kolejności Kaczogrodu, bardzo się cieszę i nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kaczogród w katalogu jako komiksy dla dzieci i młodzieży, a w sieci z tego co czytam, główni kupujący mają 30, 40 lat - tak, jak ja xD
  Z drugiej strony w podstawówce nie miałem kasy na wszystkie komiksy, teraz to co innego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, kolory okładek też dużo lepsze niż wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba tego nie rozumiem. To tomy z lat 40. nie miały się w ogóle pojawić czy miały się pojawić po tomach z lat 60.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miały pojawić się później.

   Usuń
  2. Skąd taka decyzja dziwna? Bali się że wcześniejsze tomy nie znajdą odbiorców obecnie?

   Usuń
  3. Za decyzją stały dwa powody:
   Po pierwsze - na razie sprzedaż jest świetna, ale nigdy nie wiadomo jak dalej z nią będzie, a zawsze lepiej zaprezentować więcej dobrych komiksów szybciej
   Po drugie i w sumie pewnie najważniejsze - są to tomy bardziej pasujące do obecnie wydawanej kolekcji Dona Rosy. To właśnie do komiksów z tego okresu głównie nawiązywał Rosa, więc fajnie byłoby gdyby te historie pojawiły się w trakcie wydawania kolekcji Rosy niż później.

   Usuń
 6. Przy okazji: czy ktoś mógłby zaktualizować stronę angielskiej Wikipedii poświęconą The Don Rosa Library? W rozdziale "Translated versions" podane są brazylijska, rosyjska i włoska a brakuje polskiej

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mogę się doczekać!!! Piekne okładki!

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy wiadomo coś nt ósmego (i kolejnych) tomu Garfielda? Rewelacyjnie się to czyta, a nie widzę żadnych zapowiedzi kolejnego tomu :(

  Czy można liczyć w przyszłości na przybliżenie innych, mniej popularnych autorów komiksów? Artykuły przybliżające nam autorów są mega ciekawe, a przecież jest wielu mniej znanych, a wybitnych (mniej lub bardziej) autorów. Fajnie byłoby się z nimi nieco zapoznać, przybliżyć i kojarzyć ich podczas czytania Gigantów i innych Mamutów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapowiedź Garfielda znajdziesz w zalinkowanym wyżej katalogu - 8. Garfield we wrześniu, będziemy jeszcze o tym pisać, ale pewnie jutro.

   Usuń
  2. Dzięki, faktycznie przeoczyłem (a to zaraz pod naszymi kaczkami) :)

   Podpowiesz jeszcze czy masz w planach przybliżenie większej ilości autorów komiksów? :) Tych mniej popularnych niż Rosa czy Barks ;)

   Usuń
  3. Problemem jest czas - by napisać porządny tekst o jakimś twórcy, to trzeba spędzić co najmniej kilka godzin, jeżeli nie kilkanaście. Może kiedyś uda się coś napisać, ale nie obiecuję.

   Usuń
  4. Zamiast biadolić, ciągle zalewać Centrum i tu kretyńskimi anime, bajkami i innymi zbędnościami (nie neguje,niech będzie różnorodność, ale do cholery kaczki mają być rdzeniem dominującym) to już by powstało bardzo wiele tekstów albo Radku zdążyłbyś może nadrobić swoje potężne zaległości w "Gigantach" i innych "wydaniach podstawowych". Bez kitu, szanuję gościa za prace, ale jego ego wkur...coraz bardziej. A jest wielu z podobną wiedzą i większą kolekcją tylko z tym się nie afiszują. Także..to co napisałem i bez cudów ile by było pożytku a nie od dobrych 2 lat kupa gówna na Centrum..

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka