Zmarł Philippe Tome, współtwórca "Małego Sprytka" [Komiksy dla wszystkich]

Wczoraj, 5 października, w wieku 62 lat zmarł Philippe Tome (wł. Philippe Vandevelde), jeden z najsłynniejszych frankofońskich scenarzystów komiksowych, który w latach 1984-1998 z Janrym współtworzył albumy z serii Sprycjan i Fantazjusz. Tomy z tego okresu oraz te autorstwa André Franquina są uznawane za najlepsze z cyklu. W Polsce wyszły trzy z nich: W Nowym Jorku (w trzech częściach na łamach czasopisma Świat Komiksu), Australijska Przygoda oraz W Moskwie (w formie albumów nakładem wydawnictwa Taurus Media).
Ten sam duet stworzył też poboczną serię Mały Sprytek opowiadającą o dzieciństwie Sprycjana. Cztery pierwsze albumy  serii po polsku wydał Egmont, zaś w Świecie Komiksu ukazało się kilka pojedynczych gagów. Natomiast Twój Komiks wydał trzy przez niego napisane albumy z serii Soda.
Choć twórczość Tome'a była w Polsce dość słabo znana, to nie sposób nie zauważyć, że jego śmierć jest wielką stratą dla komiksu frankofońskiego.
Na blogu ukazały się recenzje dwóch przez niego napisanych albumów Sprycjana i FantazjuszaAustralijska przygoda oraz W Moskwie.
źródło ilustracji: facebook.com/amisdespirou

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar