"Smerfy" na Netflixie - szczegółowe informacje [Komiksy dla wszystkich]

Wczoraj na Netflixie pojawiła się część odcinków Smerfów, słynnej kreskówki wytwórni Hanna-Barbera opartej na serii komiksowej Peyo o niebieskich ludzikach. Animacja od Hanna-Barbera doczekała się 256 odcinków zaliczanych do 10 sezonów, co czyni go jednym z najdłuższych amerykańskich seriali animowanych.
Produkcja znana wśród kilku pokoleń Polaków z wielokrotnych emisji w ramach Wieczorynki jest dostępna na Netflixie w wersji oryginalnej oraz z niemieckim, rosyjskim i polskim dubbingiem. Niestety polska wersja dotyczy tylko odcinków, ponieważ zamiast piosenki śpiewanej przez Wiktora Zborowskiego, została użyta oryginalna wersja czołówki.
Wbrew informacjom płynącym z wielu portali, serial nie jest dostępny w całości z klasyczną polską wersją nagraną jeszcze pod koniec lat 80., lecz głównie z nowym dubbingiem stworzonym dla TVP 14 lat temu. Starą wersję nagraną w Studiu Opracowań Filmów w Warszawie można znaleźć jedynie przy nielicznych odcinkach, głównie tych, które nigdy nie zostały zredubbingowane, dotyczy to m.in. pierwszego odcinku serialu - Smerfetka. Reszta epizodów jest dostępna w wersji z 2006 roku wykonanej w Telewizji Polskiej Agencji Filmowej. W drugim dubbingu powróciło wiele aktorów znanych z pierwszej emisji, w tym Wiesław Michnikowski (Papa Smerf), Halina Chrobak (Smerfetka), Mieczysław Gajda (Łasuch), Ryszard Olesiński (Osiłek), Włodzimierz Press (Łasuch) czy Andrzej Gawroński (Maruda), natomiast Gargamela zagrał Mirosław Wieprzewski zastępując w ten sposób Wiesława Drzewicza.
Na Netflixie nie są dostępne wszystkie odcinki Smerfów, lecz jedynie 57 epizodów pochodzących z pierwszych sezonów serialu. Odcinki są ułożone chronologicznie, lecz brak wielu najstarszych epizodów. Obecnie oferta składa się z odcinków 1-75, spośród których zostały pominięte epizody 2, 27, 38, 41, 46, 48-49, 52, 59-62, 67-69, 71-73 (kolejność zgodnie z Dubbingpedią). Na ten moment nie wiadomo, czy oferta Smerfów na Netflixie będzie rozszerzana oraz czy pojawią się pominięte odcinki.
Smerfy nie są jedynym serialem opartym na europejskim komiksie, który znajduje się w ofercie polskiego Netflixa. Od kilku miesięcy w ramach platformy VOD jest dostępny pierwszy sezon Nowych przygód Lucky Luke'a. Także w tym wypadku serial udostępniono z drugim polskim dubbingiem.
Część odcinków Smerfów jest dostępna także na oficjalnym kanale na Youtube. Co ciekawe, tam poszczególne odcinki rozpoczynają się od piosenki śpiewanej przez Wiktora Zborowskiego, znanej wszystkim fanom kreskówki.
Źródła ilustracji: materiały prasowe - Netflix

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar