Jak IDW niszczy komiksy Disneya

Parę miesięcy temu pisałem o zmianach w IDW. Po 4 latach pracy redakcja odpowiadająca za komiksy Disneya została zwolniona, a zatrudnione zostały całkowicie nowe osoby. Jakość historyjek mocno spadła, serie zyskały gorsze loga, a tłumaczenia komiksów stały się trochę kanciate. Wydawało mi się, że gorzej być już nie może.
A jednak może być gorzej. Kilka dni temu pojawił się najnowszy amerykański preorder zawierający listopadowe zapowiedzi. Zerkam na nie i patrzę, o fajnie, będzie świąteczne wydanie. Piąty numer Mickey and Donald Christmas Parade będzie liczy 72 stron i pewnie sporo z nich zajmą komiksowe strony. Zestaw twórców też wygląda fajnie. Co tu można zepsuć? Popatrzcie na tragicznie obciętą okładkę.
To przynajmniej można jeszcze zmienić, być może jest to błąd tylko w zapowiedzi, jednak inną decyzję IDW raczej nie da się już cofnąć.
Prawie rok temu IDW wydał miniserię Uncle Scrooge: My First Millions, w ramach której ukazały się cztery pierwsze komiksy z serii o pierwszych milionach Sknerusa. Nie był to najlepszy pomysł, ponieważ oryginalnie cykl składał się z 10 komiksów, tyle zostało wydanych w Polsce i one stanowią zamkniętą całość. Teraz IDW postanowiło wydać kolejny komiks z serii opowiadający o zdobyciu piątego miliona. Nawet mógłbym pochwalić tę decyzję, lecz komiks ukaże się w ramach głównej serii Uncle Scrooge, dokładnie jej 51. numeru. Biorąc pod uwagę, że amerykańscy czytelnicy raczej nie są specjalistami od komiksów Disneya, część odbiorców może po prostu nie zauważyć, że miniseria będzie kontynuowana w ramach głównej serii. IDW, nie dało się po prostu wydać piątego numeru Uncle Scrooge: My First Millions?
Niestety tego typu decyzje pokazują, że prawdopodobnie ludzie z IDW traktują komiksy Disneya jako piąte koło do wozu i nie zależy im na ich dobrej sprzedaży. Nie zdziwię się, jeżeli wkrótce historie z kaczkami i myszami przestaną być przez nich wydawane. Szkoda, ponieważ choć można narzekać na sprzedaż komiksów Disneya w USA, to w ostatnich latach Uncle Scrooge utrzymywało porządną, solidną sprzedaż.
Źródło ilustracji: matierały prasowe - IDW oraz Disney

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka