Kacze Opowieści - wydania VHS i DVD

Już za 12 dni na antenie polskiego Disney Channel pojawią się nowe Kacze Opowieści, nowy serial o przygodach Sknerusa i siostrzeńców. Nowa wersja serialu z 1987, który doczekał się w Polsce dwóch wersji dubbingowych, a także kilku wydań VHS i DVD. To właśnie wydaniami na kasetach i płytach zajmę się w dzisiejszym artykule. W przypadku DVD nie będzie to omówienie tylko polskich wydań, ale też wybranych zagranicznych.

Zacznę jednak od początku, czyli od krótkiej historii emisji serialu. Kacze Opowieści oryginalnie były emitowane w USA od 1987 do 1990 roku i były emitowane w 4 seriach, z których pierwsza miała 65 odcinków, kolejne znacznie mniej, łącznie wyemitowano 100 odcinków. W 1990 stworzono też film kinowy z bohaterami serialu. W Polsce serial najpierw pojawił się w wersji z lektorem, a potem, w latach 1991-1993, wyemitowano wszystkie odcinki z dubbingiem. W 1991 roku w polskich kinach leciał też film pełnometrażowy. Na początku XXI wieku Disney zlecił nowy dubbing, którego premiera odbyła się w latach 2007-2008 na MiniMini.

WYDANIA VHS
W 1995 roku Imperial wydał dwie kasety zawierające po dwa odcinki Kaczych Opowieści, pierwsze cztery odcinki według kolejności produkcyjnej. Serial pojawił się w wydaniu w pierwszej wersji dubbingowej, z różnicą, że zamiast lektora czytającego tytuł, na początku odcinków pojawiała się plansza z polskim tytułem zamiast oryginalnego.
1. Trzęsienie ziemi
zawiera Trzęsienie ziemi i Powrót do Klondike (Znowu w Klondike)
2. Spotkanie z UFO
zawiera Spotkanie z UFO (Nie ma tego małego, co by na mniejsze nie wyszło) i Niespodzianka dla Sknerusa (Ulubieniec Sknerusa)

WYDANIA DVD
Na początku 2011 roku Edipresse Polska zaczęło wydawać serię Najlepsze dobranocki. Na serię składało się 5 płyt z serialem Chip i Dale: Brygada RR oraz 5 płyt z Kaczymi Opowieściami. Oprócz płyt w wydaniu znajdywało się kilka stron zagadek czy też ciekawostek związanych z serialem. Każda z wydanych płyt zawierała po 4 odcinki serialu, pierwsze 20 wg kolejności emisyjnej z pominięciem pięcioodcinkowego pilota.
Płyty z serialem są jedynymi płytami Disney DVD wydanymi w Polsce bez oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Na płycie znalazła się druga polska wersja dubbingowa, a także dźwięk czeski, słowacki, węgierski, rosyjski, arabski, słoweński i rumuński, a także napisy ukraińskie. Wszystkie ścieżki zostały nagrane w stereo.
Płyty były wielokrotnie wznawiane w wersji bez książki. W drugiej połowie 2011 roku 5 płyt wznowił CD Projekt, także pojawił się pakiet zawierający wszystkie płyty. W 2015 roku serial został wznowiony przez Galapagos.
1. Przygoda 1. Odcinki 1-4
zawiera Inwazja klonów, Pamiątka ze Sfinksem, Pierwsze kaczki w kosmosie, Armstrong.
2. Przygoda 2. Odcinki 5-8
zawiera Bunt maszyn, Walka z cieniem, Kto jest panem dżina?, Hotel Kaczylton
3. Przygoda 3. Odcinki 9-12
zawiera Korona Dżyngis-chana, Ucieczka z Akwatraz, Jak pryskali Bracia Be, Sir Diodak z Maszylandii.
4. Przygoda 4. Odcinki 13-16
zawiera Kaczozaury, Bohater do wzięcia, Superlot, Pierwsza dama wikingów.
5. Przygoda 5. Odcinki 17-20
zawiera Fortuna kołem się toczy, Wiele hałasu o Sknerusa, Śmigły As, Perła mądrości.


W 2011 roku CD Projekt wydał też inną płytę, która z powodu pewnego błędu szybko wróciła do magazynów. 40. płytą w serii Magiczna kolekcja był film Kacze Opowieści. Poszukiwacze zaginionej lampy. Wydanie tego filmu z polskim dubbingiem było zaskoczeniem, szczególnie że kilka lat wcześniej w wielu krajach Europy wydano płytę zawierającą tylko polskie napisy. Jak się okazało polski dubbing był błędem na okładce, a w środku znalazły się tylko polskie napisy. Na płycie można było natomiast znaleźć angielską wersję, węgierską, grecką, turecką i rosyjską. A także napisy we wcześniej wymienionych językach oraz czeskie i portugalskie.

 ZAGRANICZNE WYDANIA DVD - WYBRANE
W żadnym kraju na świecie nie wydano całego serialu na DVD. Najpełniejszą edycją jest wersja amerykańska (region 1, nieodtwarzalny na DVD w Polsce) w której wydano 75 odcinków, czyli wszystkie z serii 1-2. Płyty zostały wydane w latach 2005-2007 w 3 pakietach i nie widać szans by kiedykolwiek pojawił się ostatni, czwarty pakiet. Pierwszy z pakietów zawierał 27 odcinków, kolejne po 24. Na płytach znalazła się tylko oryginalna ścieżka dźwiękowa. Płyty zostały wznowione w 2012 roku.
Spora część serialu ukazała się też na płytach w Wielkiej Brytanii. Pierwszy pakiet, zawierający 20 odcinków, ukazał się w 2007 roku. Zawierał on 20 z 27 odcinków z pierwszego amerykańskiego pakietu. W 2012 roku ukazały się dwa kolejne pakiety, które pod względem zawartości odcinków odpowiadały amerykańskim wydaniom.
Na pierwszym z pakietów oprócz oryginalnej wersji znalazł się dubbing francuski, niemiecki, włoski i hiszpański, na dwóch kolejnych holenderski, niemiecki i francuski.
Biorąc pod uwagę obecną politykę wydawniczą Disneya, raczej klasyczne Kacze Opowieści nie dostaną kolejnych edycji DVD, inaczej wygląda sytuacja z nowym serialem, którego pilotażowy odcinek ukazał się w USA i w kilku krajach Europy. Czy serial pojawi się na DVD w Polsce? Trudno powiedzieć.

Źródła: Facebook - Polskie okładki kaset wideo, Allearchiwum, materiały własne, dvdmax.pl, materiały prasowe - CdProjekt, Amazon,

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka