Egmont w marcu: Delisie, Kajko i Kokosz, Iznogud, Diabełki i Sami [Komiksy dla wszystkich]

W ostatnich tygodniach ze względu na problemy z papierem, w zapowiedziach Egmontu nastąpiło wiele zmian, więc być może lepiej, że z dość sporym opóźnieniem pojawia się nasz tekst o marcowych zapowiedziach wydawnictwa. Wśród marcowych zapowiedzi Egmontu był też pierwszy tom Czarodziejów i ich dziejów, który w międzyczasie został przesunięty na kwiecień i została obniżona jego cena. Z tego powodu w marcu Klub Świata Komiksu nie wyda żadnego komiksu Disneya, ale nie zabraknie innych, nie mniej ciekawych tytułów

 

9 marca pojawi się już piąte zbiorcze wydanie z cyklem Przygody wielkiego wezyra Iznoguda, czyli humorystycznym komiksem o wezyrze chcącym zostać kalifem. W wydaniu znajdą się albumy 17-20 cyklu, jednak wbrew informacji na okładce, zostały one w całości napisane i narysowane przez Tabary'ego (z małą pomocą Alaina Buhlera) po śmierci Goscinny'ego. Ze względu na to, że kolejność albumowa nie zawsze odpowiada kolejności tworzenia, komiksy z Iznogudem stworzone przez Goscinny'ego pojawią się jeszcze w szóstym tomie. Łącznie album będzie liczył blisko 200 stron, a cena okładkowa wyniesie 99,99 zł.

Tego samego dnia zostanie wydany jeden z klasycznych albumów Smerfów - Smerf i Krakukas. Piąty album cyklu został stworzony pod koniec lat 60. przez Peyo, autora serii i niegdyś został wydany po polsku, a teraz w końcu zostanie wznowiony. Podobnie jak wszystkie najwcześniejsze albumy ponadczasowego cyklu o niebieskich ludkach, liczy on 64 strony i poza główną historią zawiera też dodatkową opowieść Smerf inny niż wszystkie.

Egmont rozpocznie też wydawać nowy cykl i będzie to także drugi cykl w ofercie wydawnictwa opowiadający o Enoli. Jednak tym razem nie będzie to siostra Holmesa, lecz niezwykła weterynarz zajmująca się legendarnymi stworami. Pierwszy tom serii Enola i niezwykłe zwierzęta zostanie wydany w twardej oprawie, formacie A4 i będzie liczył 68 stron, a autorami serii są Joris Chamblain (znany z Pamiętników Wisienki) i Lucile Thibaudier.

Na początku marca pojawią się też dwa komiksy z linii Mój pierwszy komiks 5+, jednak tym razem będą to kontynuacje wcześniej wydawanych serii. Pewnym zaskoczeniem jest obecność już w marcu drugi tomu O czym szumią wierzby, ponieważ zaledwie miesiąc wcześniej pojawi się pierwszy tom cyklu opartego na klasycznej książce Kennetha Grahame’a. Tytuł drugiej części komiksowej adaptacji Michela Plessixa to Auto, Ropuch, Borsuk.

W szybkim tempie jest też wydawana inna seria z cyklu, czyli Pana Borsuk i Pani Lisica. W marcu pojawi się już trzeci tom historii o nietypowej rodzinie składającej się z bobrów jak i lisów - Ale załoga. Seria została stworzona przez Brigitte Luciani i Eve Tharlet i doczekała się animowanej adaptacji.

Na pewno jednak trudno określić słowem "szybki" tempa innej serii, czyli Star Wars Film, zawierającą komiksowe adaptacje filmów z sagi Gwiezdnych wojen stworzone przez tę samą ekipę, co robi adaptacje filmów Disneya.  Po ponad 3 latach Egmont wraca do cyklu i na 9 marca zapowiada Zemstę Sithów, natomiast jeszcze w tym roku ukaże się Skywalker. Odrodzenie, dzięki czemu w formie komiksowej zostanie wydana cała saga Skywalkerów.

23 marca premierę będzie miał trzeci tom serii, która już od samego początku dominuje na listach bestsellerów, czyli Kajko i Kokosz: Złota Kolekcja. Trzeci tom będzie zawierał ostatni komiks stworzony przez Christę dla Wieczoru Wybrzeża, czyli Woje Mirmiła, a także krótką historyjkę Pasowanie. W każdym tomie nowej, ekskluzywnej edycji serii Christy o dzielnych wojach można znaleźć ciekawe dodatki, ale chyba w przypadku tego tomu jest jeszcze ciekawiej niż zwykle, ponieważ poza wstępem Tomasza Kołodziejczaka i posłowiem Krzysztofa Janicza pojawi się też wywiad-rzeka z Christą i unikatowy komiks Kalifat.

Tego samego dnia do sprzedaży trafi komiks, na który co najmniej część czytelników czekała od dłuższego czasu, a oryginalnie miał się on pojawić już w poprzednim roku, czyli Delisie. Jest to seria o humorystycznych perypetiach dziewczynek, które są uosobieniem różnorakich potraw. Komiks stworzony przez Magdalenę Kanię i Macieja Kura, twórców wydanej w zeszłym roku Emilki Sza, wcześniej pojawił się w Kanadzie, a teraz zostanie wydany w Polsce. Pierwszy album cyklu Życie ma smak będzie liczył 48 stron, zostanie wydany w miękkiej oprawie ze skrzydełkami i formacie A4, cena okładkowa to 29,99 zł.

Na koniec marzec jest planowany też pierwszy tom nowej serii z linii Komiksy są super. Mowa w tym wypadku o Diabełkach, czyli stworzonej prawie dwie dekady temu przez Oliviera Dutto serii o zabawnych przygodach rodzeństwa, która już dziś liczy 30 albumów. W ramach pierwszego tomu, Zabaw nie z tej ziemi, zostaną wydane 3 pierwsze albumy cyklu, czyli Z jakiej jesteś planety?, To nie my! i tytułowe Zabawy nie z tej ziemi. Łącznie wydanie będzie liczyło prawie 150 stron i kosztowało jedyne 39,99 zł.

23 marca pojawią się też drugie tomy dwóch serii młodzieżowych, które zadebiutowały w ofercie wydawnictwa Egmont w styczniu. Pierwszą z nich są Giganci, czyli komiks Lyliana i Paula Drouina opowiadający o dzieciach pochodzących z czterech zakątków świata, które wykazują ponadnaturalne zdolności i przyciąga je pewna nieznana siła. Tytuł drugiego tomu to Siegfried.

Choć chyba większe zainteresowanie czytelników budzi seria Sami, czyli fantastyczno-przygodowym komiksem w klimatach postapo opowiadającym o pięciorgu dzieci, które z dnia na dzień znalazły się w świecie, z którego znikli praktycznie wszyscy. Tytuł drugiego tomu tego nagrodzonego dwukrotnie na festiwalu w Angoulême cyklu Vehlmanna i Gazzottiego to Nożownik z Fortville.

Warto też wspomnieć o dwóch komiksach, które były oryginalnie zapowiedziane na luty i pisaliśmy o nich w ramach poprzedniego tekstu, a ostatecznie pojawią się 23 marca. Są to trzeci tom serii fantasy Pozytywka - Tajemnice przeszłości i album rozpoczynający cykl o stadninie - Turbogalop. Inne szczegóły dotyczące tych publikacji nie zmieniły się. Warto też wspomnieć o przeznaczonym bardziej do czytelników dorosłych komiksie Stary cybuch i jedwabna pończoszka stworzonym przez Étienne Willema, twórcę Miecza Ardeńczyka.

Wspomniani wcześniej Czarodzieje i ich dzieje nie są jedynym komiksem, który pierwotnie znalazł się w marcowych zapowiedziach, a ostatecznie pojawi się w kwietniu. Ten sam los spotkał też drugi tom Kid Lucky'ego - Niebezpieczne lasso, który ostatecznie wyjdzie 13 kwietnia. Przygody o młodym Lucky Luke'u pisze i rysuje Achdé, czyli obecny rysownik głównej serii. Seria doczekała się we Francji już pięciu tomów, a biorąc pod uwagę, że serialowa adaptacja komiksu jest emitowana w polskiej telewizji, pewnie wkrótce pojawią się one także po polsku.

Tego samego dnia wyjdzie też drugi tom Emmy i Wioletty - Pierwsze wątpliwości. Cykl opowiada o dwóch siostrach, które zostać przyjęte do najbardziej prestiżowej szkoły tańca, a jego twórcami są Jérôme Hamon oraz Lena Sayaphoum. Co ciekawe - komiks ten ma naprawdę dużo pecha, ponieważ nie tylko drugi tom został przesunięty, ale także pierwszy miał pojawić się pierwotnie w styczniu, a trafi do sprzedaży w lutym.

Informacje o wszystkich zapowiedziach Egmontu znajdziecie na egmont.pl.

Źródło ilustracji: materialy prasowe - Egmont Polska

Komentarze

 1. Iznogud ma opis trzeciego tomu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, coś mi nie pasowało, ale przy tej ilości tytułów nie sprawdziłem. Dzięki.

   Usuń
  2. "Łącznie album będzie kosztował blisko 200 stron, a cena okładkowa wyniesie 99,99 zł." Jak album moze kosztować 200 stron ;) dalej opis Iznoguda

   Usuń
 2. Czekam na opinię o Turbogalopie czy kupować dla chrzesnicy :-)
  Z ciekawości wiadomo skąd problemy z papierem? Czyżby sytuacja covidova- Chiny itp?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dużo czynników, z tego co wiem i dotyczy ona wszystkich rodzajów papieru. Z tego powodu mocno zdrożały też wszystkie papierowe rzeczy (nawet papier toaletowy).

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

30 lat "Kaczora Donalda": Miszmasz (2019-2024)