Kaczogród Carla Barksa 15 "Skarb Pizarra" - dziś premiera

Kolekcja Carla Barksa wraca do końca lat 50. Dziś właśnie do sprzedaży trafił Kaczogród. Carl Barks - Skarb Pizarra i inne historie z lat 1958-1959. W środku nie zabraknie kolejnych komiksów mistrza kaczych historii, a także parę być może ciut słabszych, ale dość interesujących z pewnych powodów opowieści. Pełne informacje o kolekcji znajdziecie w tym tekście, a komiks jest już dostępny z rabatem na Egmont.pl.  

W wydaniu głównie znajdują się krótsze komiksy, ale nie można zapominać o tytułowym komiksie, w którym kaczki wyruszają na poszukiwanie słynnego skarbu, jest to historia, która zainspirowała twórców Poszukiwaczy zaginionej arki. Nie brakuje też klasycznych ten-pagerów z Donaldem, z których aż trzy - Piknik na skraju plaży, Fantastyczna przynęta i Rakietowy indyk - nigdy wcześniej nie zostały wydane po polsku. Interesującą opowieścią jest też komiks o Sknerusie Miasteczko duchów, w którym po raz pierwszy pojawiła się wzmianka o przygodach centusia w Pizen Bluff. Tom uzupełniają też historie o Babci Kaczce, które zostały narysowane przez Carla Barksa, ale ich scenarzystą był Vic Lockman. W wydaniu można też znaleźć parę historii, które związane są z różnymi atrakcjami Disneylandu i powstały na potrzeby specjalnych publikacji, które pojawiły się w pierwszych latach po otwarciu parku.

Przykładowe strony z publikacji są dostępne tutaj. Kolejny tom kolekcji pojawi się na prawdopodobnie w kwietniu i będzie to, o czym pisaliśmy wczoraj, pierwszy chronologicznie tom kolekcji, czyli Pierścień mumii i inne historie z lat 1942-1944, w którym znajdą się najstarsze komiksy stworzone przez Barksa. Na ten rok Egmont planuje wydawanie naprzemiennie wydań skupiających się na przełomie lat 50. i 60., a także tych przedstawiających początki kariery Barksa.


XV TOM - Skarb Pizarra i inne historie z lat 1958-1959
Liczba stron: 232, Stron komiksów: 216 (w tym 104 premierowe) 

 • Dodatki:
 • Inspirujące poszukiwania skarbów - 3 strony - artykuł
 • Kto jest kim w Kaczogrodzie: Producenci i reżyserzy filmowi - 1 strona - artykuł
 • +6 okładek

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont

Komentarze

 1. Mam od wczoraj. Tom dość dobry. Tylko bardzo mi przeszkadza zbyt dużo krótkich komiksów, w tym historie o babci kaczce. Nie że nie lubię tej postaci, ale w tym okresie disney chyba uważał że wszystkie kreskówki dzieją się w tym samym świecie. Przez to mamy wiele crossoverów (Dumbo pomaga babci kaczce, wilk bardzozły i lis kradnący zwierzęta). Tytułowy komiks dość ciekawy ale zakończenie mnie rozczarowało. Również krótkie komiksy ze sknerusem były nie najlepsze. Takie historie zazwyczaj dzieją się w kaczogrodzie, a tu mamy do czynienia z gagowymi historiami przedstawiające jakąś krótką i nieciekawą wyprawę. Może nie brzmi to najlepiej, ale mimo wszystko przyjemnie się czytało ten tom. Oceniam na dobry.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam jeszcze że bardzo mi się podobał abstrakcyjny komiks "planeta snów". Co prawda wypad diodaka i gęgula na inną planetę ale zobaczenie powstanie cywilizacji w takim tempie było ciekawe. Dodatkowo rzadki dla Barksa kadr na półstrony w środku komiksu.

   Usuń
  2. Właśnie wymiękłem i nie przeczytałem tego komiksu z Dumbo na farmie Babci Kaczki. Ogólnie tom taki sobie, nawet te komiksy które znam z lat 90 z KD nie należały do specjalnie udanych w twórczości Barksa.

   Usuń
 2. Pytanko dlaczego Dumbo jest w gorszej jakości od innych postaci?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest w gorzej jakości, ale po prostu kiedyś do ukazywania szarości używano nie koloru, lecz kropek, dlatego postać wygląda trochę inaczej niż reszta.

   Usuń
 3. Mnie zaskoczyła jedna rzecz a może po prostu umknęła wcześniej - że to drugi tom datowany na lata 1958-1959. Czy nie można było zrobić podziału - jeden tom 1958 r a drugi 1959? Tak jak było wcześniej np. jeden tom 1952 i drugi 1952-1953 a nie że da tomy datowane 1952-1953

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar