Zmarł Antonio Bancells Pujadas - wieloletni rysownik kaczych i mysich komiksów

Rok 2021 dopiero się zaczął i już zabrał nam jednego z artystów rysujących komiksy z kaczkami i myszami. Był to Antonio Bancells Pujadas, który zmarł w wieku 71 lat. Informacja o śmierci rysownika została podana na Facebooku przez jego syna przedwczoraj. 

Bancells przez wiele dekad pracował dla duńskiego Egmontu, gdzie w poprzednim wieku tworzył głównie komiksy z Mikim, a w pierwszej dekadzie nowego tysiąclecia historie z Donaldem drukowane w Gigancie Poleca. Polscy czytelnicy kojarzą jego rysunki m.in. z Stary mamut mocno śpi, Złapał Kozak kaczorzyna czy Wieloryby to nie ryby, a także dziesiątek innych opowieści.

Swoją karierę zaczął w roku 1971 jako asystent Francisco Ibáñeza, twórcy serii Mortadello i Filemon. Miał wtedy 22 lata. Od 1977 roku zaczął rysować komiksy z Disneyowskimi bohaterami. Był także związany z takimi studiami jak Bardon Art, Comicup czy Comicon.

źródło ilustracji: facebook.com/sergi.bancells

Komentarze

  1. wieczny odpoczynek... Jeden z rysowników, którego styl najbardziej - obok Fecchiego czy Andersena - zapadł mi w pamięć, gdy dziecięciem będąc czytałam Giganty. Autor miał szczęście do fajnych scenariuszy, z moich ulubionych historyjek dodałabym jeszcze tę o kosmitach wynajmujących garaż u Donalda (Co ma piernik do kosmity?).

    OdpowiedzUsuń
  2. O nieeee! Złapał kozak kaczoryna! To jest taki super komiks! Czasami sprawdzam sobie takie stare numery gigantów i powiem,
    że Złapał kozak kaczoryna to chyba najlepszy komiks z tych starych numerów!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

30 lat "Kaczora Donalda": Miszmasz (2019-2024)