Zabawa na 102! - Wojtek i Rudy 2 "Afera za aferą" - recenzja [Komiksy dla wszystkich]

Dawno, dawno temu (a dokładnie dwa lata temu) trochę ponarzekałem na pierwszy tom Wojtka i Rudego, serii nagrodzonej w konkursie im. J. Christy. Choć dostrzegłem w komiksie Piotra Hołoda potencjał, to jednak był to album pełen różnorakich wad. Po dwóch latach do sprzedaży trafił drugi tom serii i już na pierwszy rzut oka mogę powiedzieć, że jest dużo lepiej i chyba za bardzo nie będę narzekał.


Kto by się spodziewał jeszcze kilka lat temu, że Egmont będzie regularnie wydawał komiksy młodych polskich autorów? Teraz jest to normalna sytuacja, a w maju do sprzedaży nie trafił tylko drugi tom Wojtka i Rudego, ale też albumy takich serii jak Rufus, Krasnolup Nap czy Niezła draka, Drapak! Na razie jednak skupię się na komiksie Piotra Hołoda.
Afera za aferą tak samo jak pierwszy tom serii składa się z kilkunastu jedno lub dwustronicowych gagów opowiadających o Wojtku (nosorożcu) oraz Rudym (łosiu), dwóch dzieciakach, kolegach ze szkoły. Są to zwykle, krótkie opowieści rozgrywające się czy to w szkole, czy w domu, a czasem nawet we wymyślonym świecie, pozbawione praktycznie jakiejkolwiek ciągłości fabularnej. Historyjki zwykle są zakończone zabawną puentą lub gagiem. We Francji takich gagowych komiksów ukazuje się wiele (np. Sisters), natomiast w Polsce Wojtek i Rudy są swoistym ewenementem. Może to i nawet lepiej, ponieważ drugi album zaskakuje na wielu płaszczyznach.
Według mnie jedną z zalet serii jest fabuła, która być może nie jest szczególnie skomplikowana, to jednak zarówno drugi jak i pierwszy album czytałem z przyjemnością. Cały album jest złożony z niezwykle lekko napisanych perypetii dwóch kolegów, które powinny niezwykle spodobać się także młodszym czytelnikom, szczególnie że komiks dotyka także aktualnych tematów. Bohaterowie żyją w świecie smartfonów, komputerów, nowych technologii, ale także bawią się na dworze, na plaży czy też w swoich wymyślonych światach. Rozpiętość tematyczna gagów jest niezwykle szeroka, a dzięki temu lektura komiksu nie nuży.
Szkoda jednak, że nie każda historyjka trzyma poziom. Poziom gagów jest według mnie bardzo falujący, w tomie zarówno jest wiele historyjek, które są niezwykle zabawne, ale są też takie, które są zupełnie nieśmieszne. Wydaje mi się jednak, że w Aferze za aferą przeważały te pierwsze, a dużo słabsze były tylko odstępstwami od reguły. Przynajmniej ja podczas lektury komiksu kilka razy wybuchłem ze śmiechu, chyba najbardziej przy gagu z psem i smartfonem.
To co powoduje, że komiks wznosi się na zupełnie inny poziom to znacznie lepsze rysunki, ale nie tylko na poziomie kadrów, ale też rozmieszczenia ich na planszy. W pierwszym tomie zmorą były proste plansze złożone z 8 kadrów, bardzo przypominające niedzielne paski komiksowe. W tym autor bawi się różnego typu konwencjami. Cały album jest narysowany znacznie lepiej,  ale niektóre z historyjek szczególnie się wyróżniają poprzez zastosowanie zupełnie innych stylów graficznych. Pasujących do serii, ale często zupełnie odbiegających od prostoty charakteryzującej zwykłe historyjki.
Gdybym miał wskazać moja ulubioną historyjkę z tomu to byłoby to Tłumaczenie, czyli komiks złożony z jednego całostronicowego kadru. Tego typu historyjki często pojawiają się w innych gagowych seriach, ale rzadko są tak dobre jak ta Piotra Hołoda. Nie spodziewałem się, że w tomie ujrzę historyjkę tak doskonale wymyśloną zarówno pod względem konceptu graficznego jak i fabularnego. Bawi do łez za każdym razem, a przy okazji można się w nią wpatrywać nawet kilka minut.
Album został wydany w podobny sposób jak reszta komiksów z konkursu Christy. Kredowy papier, format A4, częściowo lakierowana okładka. Jedynym większym zastrzeżeniem jest czcionka, która wygląda trochę tanio.
Szczerze - nie spodziewałem się, że lektura drugiego tomu Wojtka i Rudego dostarczy mi tyle rozrywki i radości, ile dostarczyła. Może w tym momencie przesadzam, ale w tym momencie Wojtek i Rudy stał się jedną z moich ulubionych serii z konkursu im. Christy. Afera za aferą jest to dobrze napisany, a także świetnie narysowany zbiór zabawnych komiksów o przygodach dwójki szkolnych kolegów. Komiks, który ze względu na lekki i humorystyczny klimat oraz na wiele rewelacyjnie narysowanych plansz, powinien zarówno zadowolić młodych czytelników jak i starszych. Świetna rzecz dla prezent dla syna/kuzyna/siostrzeńca/itp. w wieku szkolnym.

Ocena albumu: 8/10

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

Wojtek i Rudy 2 - Afera za aferą
Data premiery: 18 maja 2018, liczba stron: 48, cena okładkowa: 24,99 zł, format:  A4, scenariusz i rysunki: Piotr Hołod, wydawnictwo: Egmont, ISBN 978-83-281-2734-0
Przykładowe strony:

źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont Polska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka