Darkwing Duck (Dzielny Agent Kaczor) - historia serialu i komiksów

Emitowany na przełomie lat 80. i 90. blok Disney Afternoon był studnią doskonałych seriali, które szybko stały się kultowe wśród rzeszy fanów. Do takich seriali możemy zaliczyć Gumisie, Brygadę RR, Kacze Opowieści i Darkwing Duck. Jeżeli trzy pierwsze seriale doczekały się miliona emisji w Polsce, to ostatni z nich został wyklęty przez TVP 24 lata temu i jest słabo znany w Polsce do dziś. A jest to serial wyjątkowy, ponieważ nie tylko jest spin-offem Kaczych Opowieści, lecz także animacją wyróżniającą się pośród ówczesnych seriali Disneya ze względu na nietypowy humor, wiele scen akcji i pojawiające się brutalne sceny.
Zacznijmy od początku, czyli Kacze Opowieści
Historia Darkwing Duck zaczyna się w momencie premiery Kaczych Opowieści, serialu rozgrywającego się w Kaczogrodzie i opartego na komiksach Carla Barksa. Serial emitowany w latach 1987-1990 w bloku Disney Afternoon odniósł niewiarygodny sukces zarówno w USA jak i na całym świecie o czym świadczą dziesiątki wersji dubbingowych. Nie da się jednak produkować serialu w nieskończoność, jednak z drugiej strony nie zarzyna się kury (czy też kaczki) znoszącej złote jaja. Na fali popularności serialu należało stworzyć coś co w pewnym stopniu potrafiłoby zagospodarować ówczesną popularność kaczek. Z tego powodu powstał Darkwing Duck, czyli opowieść o zamaskowanym obrońcy St. Canard. Tad Stones przy tworzeniu serialu zainspirował się dwoma odcinkami Kaczych Opowieści - Agent 00 Kwak oraz Kuperman. Pierwszy z tytułów tak się podobał Stonesowi, że chciał aby taki tytuł nosił cały serial, jednak okazało się, że "00" w tytule jest słowem zastrzeżonym przez twórców filmów z Jamesem Bondem. W czasie planowania serialu zmienił się też główny bohater, początkowo serial miał opowiadać o Śmigaczu McKwaczu, który w późniejszym czasie został postacią drugoplanową, a serial ostatecznie toczył się dookoła Drake'a Mallarda, przebierającego się w nocy za Darkwing Ducka.

Czas na Darkwing Duck!
W ciągu kilkunastu miesięcy Walt Disney Animation Television we współpracy z innymi studiami animacji zrealizowało kilkadziesiąt odcinków serialu. Za serial odpowiadał duet znany m.in. z Brygady RR, czyli Tad Stones i Alan Zaslove. Tak samo jak w przypadku wielu wyświetlanych w bloku Disney Afternoon, premiera serialu Darkwing Duck nie odbyła się w ramach tego programu, lecz wiosną 1991 roku serial zadebiutował na kanale Disney Channel, a dopiero 6 września 1991 roku rozpoczęła się jego regularna emisja w codziennym bloku Disney Afternoon. Nowe odcinki były emitowane nieraz nawet 6 razy w tygodniu, ponieważ jednocześnie telewizja ABC w soboty emitowała inne, też nowe odcinki serialu. Łącznie w 9 miesięcy pojawiło się 78 odcinków serialu. Mimo niezwykle ciepłego serialu przez widzów, żywot serialu zakończył się jesienią 1992 roku, kiedy stacja ABC wyemitowała ostatni, składający się z 13 odcinków, sezon serialu. Wynikało to ze specyfiki bloku Disney Afternoon w którym każdy z emitowanych seriali dostawał tylko jeden 65-odcinkowy sezon. Serial wielokrotnie powracał w formie powtórek, w USA większość odcinków serialu wydano na DVD. Warto przy okazji zauważyć, że serial stał się kultowy w kilku europejskich krajach, szczególnie w Niemczech.
Więcej informacji o serialu
Darkwing Duck wyróżniał się na tle innych seriali emitowanych w bloku Disney Afternoon z kilku powodów. W porównaniu na przykład do takich Kaczych Opowieści był to serial znacznie mroczniejszy, z większą ilością przemocy, bardziej przypominający późniejsze Batman: The Animated Series niż wcześniejsze seriale animowane Disneya. Głównym bohaterem serialu był Drake Mallard, w nocy przebierający się za Darkwing Ducka, superbohatera, jego charakterystycznym powiedzonkiem było Let's get dangerous!, czyli Oj, powieje grozą!. Walczył on z wieloma przestępcami atakującymi St. Canard, między innymi z takimi jak Negaduck, Dr. Bushroot, Liquidator, Megavolt czy bardzo przypominający Jokera - Quackerjack. Oprócz tego wielokrotnie w serialu pojawiła się organizacja FOWL. Pomocnikiem Darkwinga był Śmigacz McKwak, znany z Kaczych Opowieści, a poza tym ważną postacią serialu była Gosalyn, przybrana córka Drake'a. Kilka razy w serialu pojawił się też znany z Kaczych Opowieści Robokwak, w tym serialu członek Justice Ducks. Każdy odcinek był zwykle osobną opowieścią (poza paroma wyjątkami), często zdarzały się epizody pełne nawiązań do klasycznych komiksów superbohaterskich, pulpowych powieści czy dzieł kryminalnych.

Dubbing niedokończony, dubbing w archiwach
Historia polskiego dubbingu serialu zaczyna się w 1994 roku, czyli w roku który wszyscy wiążą z debiutem Kaczora Donalda w kioskach. 12 marca w sobotnim bloku Walt Disney Przedstawia zadebiutował pierwszy odcinek serialu pt. Roboczy ranek Robina natomiast sam serial zyskał tytuł Dzielny Agent Kaczor. W dubbingu wykonanym w Studiu Opracowań Filmów w Warszawie głosów użyczyli m.in. Mirosław Wieprzewski (Robin), Mariusz Sosnowski (Śmigacz), Joanna Wizmur (Kwacia) czy Marek Frąckowiak (Szafranek). Serial niestety nie gościł długo na antenie, a telewizyjna jedynka wyemitowała jedynie 7 odcinków serialu. Prawdopodobnie uznano, że serial jest zbyt brutalny jak na kreskówkę dla dzieci.
W tym miejscu jednak nie kończy się historia Darkwinga w Polsce. Na początku XXI wieku, w tym samym czasie co nagrano nowy dubbing Kaczych Opowieści, zdubbingowano też na nowo serial o Darkwingu, tym razem pod tytułem Przygody Agenta Kupra. Dubbing został nagrany w studiu Start  International Polska, a głosów m.in. użyczyli Andrzej Chudy (Kuper), Piotr Zelt (Śmigacz) i Joanna Węgrzynowska (Gąska). Niestety, tak jak wiele dubbingów zrealizowanych w tym czasie, także Przygody Agenta Kupra spotkał los zaginięcia w archiwach Disneya. Choć dubbing ma już ok. 15 lat, nadal nie został nigdzie wyemitowany. Ale być może kiedyś pojawi się on na Disney XD albo na VOD Disneya. Nigdy nie wiadomo, niektóre dubbingi zrealizowane w tamtym czasie pojawiły się dopiero niedawno.

Klasyczne komiksy z Darkwingiem
Tak samo jak przy innych serialach animowanych, przy okazji premiery Darkwing Duck powstało wiele komiksów rozgrywających się w świecie znanym w serialu. Pierwszym tego typu komiksem był wydany w 1991 prequel serialu pt. Brawl in the Family, a następnie przez kilka lat pojawiały się kolejne komiksy z superbohaterem w roli głównej. W późniejszym czasie historyjki z postaciami z serialu pojawiały się w Disney Adventures, a także w wydawanym przez Marvela The Disney Afternoon. Regularna produkcja komiksów związanych z serialem zakończyła się w 1996 roku.
Wiele najwcześniejszych komiksów z udziałem postaci z serialu Darkwing Duck zostało zebranych we wydanym przez Boom tomie Darkwing Duck Classics. Ponoć w planach były tomy zawierające kolejne komiksy, ale nigdy nie zostały wydane.
Powrót Mrocznego Kaczora
W 2010 roku, wydające ówcześnie w USA komiksy Disneya, Boom Comics zapowiedziało czterozeszytową minserię pt. The Duck Knight Returns rozgrywającą się ponad rok po zakończeniu serialu. Jak się okazało, komiks Iana Brilla i Jamesa Silvaniego stał się natychmiastowym sukcesem zarówno artystycznym jak i finansowym, a miniseria natychmiastowo została regularnie wydawaną serią. Pierwszą cykl można nazwać kaczą wersją Powrotu mrocznego rycerza i to nie tylko ze względu na tytuł historii, ale też doskonale poprowadzoną historię. Mimo swej popularności, seria (tak jak reszta tytułów Boom) zakończyła się na 18. numerze, który był też jednym z ostatnich komiksów Disneya wydanych przez Boom. Seria została zebrana w pięciu trejdach, z których ostatni zawierał zeszyty będące crossoverem z DuckTales. Krótko po premierze trejdy stały się biały krukami i osiągały wysokie ceny na aukcjach.

Kolejny powrót i kontrowersje
Kilka lat później, w 2016 roku, zupełnie nieznane wydawnictwo Joe Books ogłosiło - my wznowimy i będziemy wydawać komiksy związane z serialem Darkwing Duck. Choć zbierające wszystkie zeszyty serii od Boomu (nie licząc crossovera) The Definitively Dangerous Edition jest niezwykle pięknym i tanim wydaniem (także wyprzedanym krótko po premierze) to wielu fanów miało do niego jeden spory zarzut. Znacząco zostały zmienione dialogi, które tym razem napisał Aaron Sparrow. Także on został scenarzystą nowej serii, którą nadal rysował James Silvani. Mimo względnej popularności, także tym razem komiks został zakończony po krótkim czasie, a dokładniej po wydaniu 8 numerów. Wynika to prawdopodobnie z tego, że wówczas Joe Books straciło licencję na komiksy z mrocznym kaczorem. Komiksy wydane przez Boom także zostały zebrane w trejdach, tym razem w dwóch.
Co dalej? 
Choć na razie wygląda, że mimo ogromnej popularności wśród fanów, ani nowych komiksów, ani nowego serialu z Darkwing Duckiem się nie doczekamy. Jednak Darkwing Duck pojawił się w jednym z odcinków nowych Kaczych Opowieści i wygląda na to, że nie jest to jego ostatni występ. O ogromnej popularności serialu świadczy też fakt, że nie dawno Funko Pop! wydało serię kilku figurek z postaciami serialu. Także Dark Horse w ostatnim czasie wznowił kilka serii wydawanych przez Joe Books, więc być może przyjdzie też czas na mrocznego kaczora?

Źródła ilustracji: D23, Youtube, materiały własne

Komentarze

 1. Osobiście nigdy nie przepadłem na tym serialem.
  100x chętniej zobaczyłbym takie przygody Superkwęka.
  Serial animowany pokrywający Duck Avenger - murowany sukces.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja wiesz że superkwęk będzie w DuckTales reboot

   Usuń
 2. ej znalazłem błąd tam napisaliście St Mallard a to jest St Cannard

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela