W których wydaniach znajdziecie komiksy Kariego Korhonena?

Już w najbliższy weekend do Krakowa przyjedzie Kari Korhonen, słynny fiński twórca komiksów Disneya. Więcej o wizycie na Małopolskim Festiwalu Komiksu pisaliśmy w osobnym newsie, ale teraz możemy też potwierdzić, że Korhonen będzie zarówno w sobotę jak i w niedzielę podpisywać komiksy, w sobotę od 13:30, a w niedzielę o 12:00. W Polsce wydano wiele komiksów fińskiego autora, ale które wydania szczególnie warto ze sobą zabrać?

Kari Korhonen pracuje nad komiksami Disneya dla wydawnictwa Egmont od 30 lat, na początku głównie zajmował się pisaniem scenariuszy, jednak od 25 lat dzieli swój czas na pisanie scenariuszy dla innych rysowników i tworzenie swoich autorskich komiksów. Łącznie w Polsce wydano 146 disnejowskich komiksów jego autorstwa, z czego do 81 stworzył rysunki, pełną listę znajdziecie tutaj. Głównie jego komiksy były i są publikowane w Kaczorze Donaldzie, ale było też kilka innych, ciekawszych publikacji.

Na pewno najważniejszym wydaniem związanym z Kari Korhonenem w Polsce są Pamiętniki Sknerusa McKwacza, czyli 128-stronicowe wydanie zbierające serię o młodości kaczego miliardera. Jest to wydanie w pełni poświęcone komiksom Korhonena, w twardej oprawie, na kredowym papierze, zawierające też dodatki o powstawaniu serii, w tym wstęp autora. Dwa komiksy Korhonena pojawiły się też w innym wydaniu w twardej oprawie - Niezwykłych losach Sknerusa McKwacza.

Korhonenowi zdarzało się też tworzyć historie dla wydań w mniejszym formacie, jeden tego typu komiks pojawił się w Polsce w Gigancie Poleca i to z okładką stworzoną przez fińskiego twórcę. Chodzi o Gąsiora maltańskiego, 32-stronicowy komiks nawiązujący do Sokoła maltańskiego, który pojawił się w 179. Gigancie Poleca. Jest to także najdłuższa historia Korhonena, którą wydano w Polsce.

Dwa razy ilustracje Korhonena zdobiły okładkę Kaczora Donalda - 34. numeru z 2007 roku i 3. numeru z 2011 roku, ale są to rysunki narysowane w stylu odmiennym do tego, co zwykle przyzwyczaił nas Korhonen, dużo bardziej charakterystyczna ilustracja pojawiła się na okładce 4. Miki Maxa z 2017 roku.

Aż 133 komiksów Korhonena wydano Kaczorze Donaldzie, w końcu to twórca, który odpowiadał za większość historyjek o Kaczorze Dońku. Trudno wymienić wszystkie, ale warto zwrócić uwagę na W ukrytej kamerze z 28. numeru z 1997 roku, pierwszy komiks Korhonena wydany w Polsce i jeden z najlepszych, Geniusza z procą z 14. numeru z 2000 roku, pierwszą historię z Dońkiem, Cywilizację, której nie było z 15. numeru z 2003 roku, Kaczogród, szósta rano z 15. numeru z 2008 roku, a także Pana Przygodę, komiks wydany w najnowszym numerze z udziałem Hortensji McKwacz.

Warto przy okazji wspomnieć, że Kari Korhonen odpowiadał też za komiks z Angry Birds narysowany przez Corrado Mastantuono, świetnego włoskiego twórcę kaczych historyjek, który został swego czasu wydane także po polsku. O tym pisaliśmy w tym tekście.

Jeżeli jeszcze macie jakieś pytania - śmiało zadawajcie je w komentarzach. Z kim się zobaczymy w Krakowie?

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont Polska

Komentarze

 1. Wiadomo o jakiś atrakcjach z korhonenem oprócz spotkania o 15.45?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak wyżej
   "możemy też potwierdzić, że Korhonen będzie zarówno w sobotę jak i w niedzielę podpisywać komiksy, w sobotę od 13:30, a w niedzielę o 12:00"

   Usuń
 2. A faktycznie. Nie doczytałem. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiadomo czy będzie można otrzymać rysunek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto też wspomnieć o narysowanej i napisanej przez Korhonena historyjce "The Man of Medals"/ "Człowiek z medalu" z KD 24/2001, która należy do cyklu komiksów powstałych na stulecie urodzin Carla Barksa (każda z tych historii skupia się na jakiejś postaci albo pomyśle stworzonym przez Barksa; w wypadku Korhonena tematem są Młodzi Skauci):
   https://inducks.org/story.php?c=D+2000-190

   Usuń
 4. Rozumiem że rysunku nie będzie można dostać?

  OdpowiedzUsuń
 5. takie pytanie z ciekawości, jeśli czytacie komiksy na komputerze, to jakiego programu używacie do plików cbr? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nam pytanie czy w tym roku przyleci do Polski jaki autor komiksów Kaczora Donalda ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W maju byli już u nas Marvo Gervasio oraz Teresa Radice i Stefano Turconi, a teraz - Kari Korhonen. Nie wiem, czy jeszcze ktoś zostanie zaproszony w tym roku - trzeba śledzić strony różnych festiwali i ich zapowiedzi.

   Usuń
 7. Korhonen ma podobno być jeszcze raz jakoś w wakacje w Gdańsku

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela