Myszka Miki świętuje 95. urodziny!

Wszystko zaczęło się od myszy. 95 lata temu, 18 listopada 1928 roku, na ekranach amerykańskich kin pojawiła się krótkometrażówka z Myszką Miki - Parowiec Willie (Steamboat Willie). Nie był to pierwszy short z Mikim, ale pierwszy, który trafił do szerokiej publiczności i od razu stał się wielkim sukcesem. Z tego powodu to właśnie 18 listopada co roku obchodzone są urodziny bohatera, który stał się kamieniem węgielnym wszystkich kolejnych sukcesów Walta Disneya. 


W późniejszym czasie Miki wystąpił w wielu krótkometrażówkach, w filmie pełnometrażowym Fantazja, a także w niezliczonej ilości komiksów. To właśnie dookoła Mikiego wyrosło całe wielkie myszo-kacze uniwersum, które cały czas jest rozwijane przez wielu twórców na paru kontynentach. Kilka lat temu na blogu pojawiła się lista, w której zostały zaprezentowane najciekawsze komiksy o Mikim opublikowane w Polsce. Warto też przy okazji wspomnieć, że Egmont wydaje wyjątkowe albumy z Mikim tworzone przez frankofońskich twórców.

W tym roku z okazji urodzin Mikiego Disney nie przygotował wielu atrakcji, być może to wynika z tego, że świętowano bardziej 100-lecie Disneya. Jednak tytuły związane z tym wydarzeniem świetnie nadają się także na urodziny Mikiego. Do sprzedaży trafił Gigant z komiksami nawiązującymi do klasycznych przygód Mikiego, Donalda i Goofiego, a na Disney+ miała premierę krótkometrażówka Parowiec Silly, która nawiązuje do pierwszej krótkometrażówki z Mikim.

Źródło ilustracji: Disney

Komentarze

  1. Czyli jeszcze 5 lat i mozna sie spodziewac Myszka Miki - Krew i costam 😁

    OdpowiedzUsuń
  2. A czy ktoś wie jakie są komiksy kaczora donalda w Hiszpanii?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka