Pozostałe zapowiedzi Egmontu na 2021: kolorowy Usagi, Cedryk i nowa linia wydawnicza

W ramach katalogu Egmontu na 2021 rok oraz rozmowy z Tomaszem Kołodziejczakiem nie pojawiły się tylko zapowiedzi Mikiego z Glenatu, kaczych kolekcji Rosy i Barksa, komiksów Maćka Kura i zbiorczej edycji Kajka i Kokosza, ale ogłoszono także wiele mniej głośnych, ale równie ciekawych tytułów. Przy okazji przypominamy, że w poprzednim tygodniu omawiany był katalog komiksów dziecięcych, a tam zapowiedziano m.in. kolejne tomy W.I.T.C.H. czy parę nowych serii od Egmontu. Ten artykuł skupia się jedynie na tytułach, które nie pojawiły się w żadnym z wcześniejszych tekstów.

W katalogu pojawiło się parę zapowiedzi na 2022 rok, jedną z nich jest zapowiedź kolejnej językowej edycji Kajka i Kokosza. Tym razem po włosku pojawi się Il Rimedio Miracoloso, czyli Cudowny lek. W październiku, o czym było wiadomo od paru tygodni, do sprzedaży trafi Asteriks i Gryf, czyli najnowszy 39. album Asteriksa stworzony przez duet Jean Yves-Ferri i Didier Conrad. Miłym zaskoczeniem jest zapowiedź także na październik kolejnego, już czwartego zbiorczego Iznoguda,  Ten integral poza historiami napisanymi przez Goscinny'ego będzie zawierał także albumy, które Tabary sam pisał i rysował.

W lipcu i październiku do sprzedaży trafią także dwa kolejne albumy Smerfów, tym razem będą to komiksy stworzone w ciągu ostatniej dekady przez następców Peyo. W lipcu na półkach księgarń pojawi się Mama Smerfetka, czyli oryginalnie wydany w 2010 roku 28. album serii, a w październiku premierę będzie miał obecnie najnowszy album, czyli Smerfy i bociany, 39. tom serii o przygodach niebieskich ludzików. Wydanie tych albumów spowoduje, że jedynymi lukami w edycji Smerfów od Egmontu pozostają albumy 4-7 i 29-35.

We wrześniu swoją premierę będzie miał piąty album serii przeznaczonych dla młodszych czytelników - Smerfy i świat emocji, który rysuje znany także z kaczych historii Antonello Dalena. Tom nosi tytuł Smerf, który uważał wszystko za niesprawiedliwe. W tym samym miesiącu pojawi się trzeci tom Klasycznych Baśni Disneya, czyli Zakochany kundel. Album będzie zawierał wydaną wcześniej dwukrotnie w Polsce adaptację Corteggianiego i Cortesa z 1997 roku. Natomiast w przyszłym roku do sprzedaży trafi Mulan, czyli także dwukrotnie wydany w Polsce komiks Fostera, Ehrbara i Cortesa z 1998 roku.

Także we wrześniu pojawi się trzeci i przedostatni tom zbiorczej edycji pasków z serii Muminki. To wydanie będzie już zawierało komiksy napisane przez brata Tove Jansson, Larsa. Natomiast w listopadzie premierę będzie miał piąty, ale drugi chronologicznie integral Cliftona. Tom będzie zawierał cztery oryginalne albumy stworzone przez Grega, De Groota i Turka w latach 70.. Do wydania pozostanie ostatni integral, który jest trzeci w chronologicznej kolejności.

Pewnym zaskoczeniem są zapowiedziane tomy Lucky Luke'a, ponieważ wśród nich można znaleźć dwa nigdy wcześniej niewydane po polsku albumy z początku serii. Niestety na razie nie zapowiedziano kolejnych tomów Kid Lucky'ego, ale w drugiej połowie roku pojawią się cztery albumy głównej serii, a jeden został zapowiedziany na 2021 rok.  Będą to kolejno:

  • sierpień - Pod niebem zachodu - 4. tom serii - scen. i rys. Morris
  • wrzesień - O.K. Corral - 66. tom serii - scen. Adam i Fauche, rys. Morris
  • październik - Samotny jeździec - 75. tom serii - scen. Pennac i Benacquista, rys. Achdé
  • listopad - Lucky Luke kontra Pat Poker - 5. tom serii - scen. i rys. Morris
  • 2022 - Spadek dla Bzika - 41. tom serii - scen. Goscinny, rys. Morris

 Biorąc pod uwagę dotychczas wydane tomy oraz powyższe zapowiedzi wynika, że do wydania zostanie jeszcze 21 albumów Lucky Luke'a - 3 i 6-8 (komiksy pisane i rysowane przez Morrisa), 23-30, 40, 42-43, 45-46, 50 (historie duetu Goscinny/Morris), 67 (późniejsze albumy Morrisa) i 74 oraz 84 (komiksy rysowane przez Achdé) oraz cztery albumy Kid Lucky'ego (zaliczane też jako tomy 77, 79, 81 i 83 głównej serii). 

W tym roku pojawią się też trzy kolejne albumy z serii Najwybitniejsi naukowcy, czyli cyklu Jordiego Bayarriego, hiszpańskiego twórcy, opowiadającego o najznamienitszych postaciach ze świata nauki. W lipcu do sprzedaży trafią tomiki poświęcone Arystotelesowi oraz Albertowi Einsteinowi, natomiast w w październiku pojawi się tomik o Izaaku Newtonie. Każdy z komiksów będzie opatrzony posłowie dr. Tomasza Rożka.

We wrześniu wystartuje także nowa linia wydawnicza - Komiksy dla najmłodszych, która będzie zawierała ciekawe i mądre opowieści przepięknie zilustrowane. Na początek przewidziane są cztery serie. Dwie z nich będą wydawane w formacie A4 i w cenie okładkowej 34,99 zł, natomiast dwie pozostałe w poziomym formacie zbliżonym do A5 i cenie okładkowej 24,99 zł.

W większym formacie pojawią się dwie serie, które doczekały się animowanych adaptacji znanych także w Polsce. Pan Borsuk i Pani Lisica to seria stworzona przez Brigitte Luciani i Eve Tharlet opowiadająca o nietypowej rodzinie składającej się z bobrów jak i lisów. Drugi tom serii, która we Francji składa się już z sześciu albumów, pojawi się w listopadzie. Natomiast Opowieści z Bukowego Lasu to dzieło o przygodach króliczej rodziny stworzone przez Loïca Jouannigota. Drugi album serii pojawi się w sprzedaży w 2022 roku.

Natomiast seriami ukazującymi się w formacie poziomym będą W cieniu drzew, czyli pełna seria opowiadająca o przygodach leśnych zwierzątek, drugi tom cyklu pojawi się w grudniu, oraz włoski komiks Silvii Vecchini oraz Sualzo - Bartłomiej i Karmelek, historia o przygodach dwóch osiołków, ojca i syna.

Kontynuowane będą też dwie dość długie serie, choć obu z nich w drugim półroczu wyjdzie tylko jeden tom, natomiast kolejny został zapowiedziany na początek przyszłego roku. W lipcu do sprzedaży trafi kolejny, już 10. Tłusty koci trójpak, czyli zbiorcze wydanie Garfielda, opowieści Jima Davisa o grubym rudym kocie. natomiast na przyszły rok jest planowane 11. wydanie. Są to tomy zbierające opowieści oryginalnie wydane w latach 1994-1997. 

We wrześniu natomiast premierę będzie miał 12. tom Yakariego, serii Joba i Deriba o młodym Indianinie - Yakari i kojot, a w przyszłym roku pojawi się kolejny album - Władcy równin. Łącznie seria składa się już z 41 albumów, więc jeszcze sporo wody w Wiśle przepłynie zanim polskie wydanie miałoby się choćby zbliżyć do oryginalnego.

Na wrzesień planowane są też kolejne albumy serii nagrodzonych w konkursie im. Janusza Christy. W końcu pojawi się długo zapowiadany trzeci tom Wojtka i Rudego autorstwa Piotra Hołoda  - Perypetie. Nie zabraknie też siódmego albumu najlepiej sprzedającego się cyklu, czyli Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika Bereniki Kołomyckiej . Do sprzedaży mają też trafić drugi tom Pikapiduli Agnieszki Surmy - Jupijajej oraz piąty Kubatu Jakuba Sytego i Przemysława Surmy - Liściożerca mimo woli.

W lipcu pojawią się dwa albumy z uniwersum Gwiezdnego Zamku. Tak, uniwersum, ponieważ komiks opowiadających o mocno inspirowanymi dziełami Verne'a fantastycznych przygodach pod koniec XIX wieku rozrasta się. W lipcu poza piątym tomem głównej serii tworzonej przez Alexa Alice'a - Z Marsa do Paryża, pojawi się też pierwszy tom trzyczęściowej serii pobocznej Chimery Wenus. Nowa seria opowiadająca o aktorce Helenie Martin wyruszającej na Wenus została stworzona przez Alaina Ayrolesa i Ètienne Junga. Obie serie wychodzą w A4, twardej oprawie i cenie okładkowej 39,99 zł.

W tej samej cenie okładkowej, ale w mniejszym formacie będzie wychodził Cedryk. O zapowiedzi pisaliśmy całkiem niedawno, ale teraz została ujawniona przez Egmont. W październiku pojawi się pierwszy tom serii - Urwisy, który będzie zbierał trzy pierwsze albumy cyklu. Komiks zostanie wydany w ramach Komiksy są super, więc każde kolejne wydanie będzie zbierać po ok. 150 stron komiksów. Klasyczna seria o zabawnych perypetiach kilkuletniego chłopca i jego zwariowanej rodziny została stworzona przez Raoula Cauvina (autora także Niebieskich mundurów, Kupidyna oraz scenarzystę kilku komiksów ze Sprycjanem) i Laudeca w połowie lat 80. i obecnie liczy już 36 albumów. 

 Pojawiło się też trochę nowych informacji o seriach prezentowanych w ramach katalogu komiksów dziecięcych. W przyszłym roku pojawi się trzeci tom Pozytywki, serii autorstwa Carbone'a i Gijé opowiadający o dziewczynce, która zostaje wezwana na pomoc przez mieszkańców ukrytego świata.Obecnie we Francji cykl liczy 4 albumy. Bez okładki zaprezentowano zapowiedziany na 2022 rok drugi tom Sióstr Niezapominajek Di Gregorio i Barbucciego, który we Francji ma zostać wydany w czerwcu tego roku, oraz zaplanowany na listopad trzeci tom głównej serii Minecraft, który ma się w Polsce pojawić prawie równocześnie z oryginalną premierą.

Zapowiedziano też dwa kolejne albumy serii Etiena, Dijana i Legranda o młodych pomocnikach Sherlocka Holmesa, czyli Czwórki z Baker Street. W sierpniu ma pojawić się ósmy tom, natomiast w przyszłym roku najnowszy album, który zaledwie w lutym tego roku pojawił się półkach francuskich księgarń.


Egmont będzie także kontynuował wydawanie Usagiego Yojimbo, świetnej serii Stana Sakai o króliku-roninie przeznaczonej dla ciut starszych czytelników. Na ostatni, dziewiąty tom Usagi Yojimbo Sagi zbierający ostatnie komiksy o roninie wydane oryginalnie przez Dark Horse ze względów licencyjnych jeszcze trzeba będzie trochę poczekać, natomiast w grudniu pojawi się Usagi Yojimbo Saga: Legendy, czyli tom zbierający dodatkowe komiksy: Usagi w kosmosie, Usagi: Senso i kolorowe Usagi: Yokai. Już we wrześniu premierę będzie miał pierwszy tom nowej serii od IDW, kontynuującej wątki po cyklu od Dark Horse, czyli Bunraku i inne historie. Tom będzie liczył ok. 200 stron, zostanie wydany w kolorze, standardowym formacie serii i cenie 49,99 zł.


Kontynuowana będzie też seria powieści graficznych DC dla nastolatków. W sierpniu pojawi się tytuł stworzony przez ten sam duet co zrobił wydany wcześniej komiks o Raven, czyli Beast Boy od Kami Garcii i Gabriela Picolo. Natomiast w październiku do sprzedaży trafi Śladami Batgirl, czyli opowieść o Cassandrze Kain od Sary Kuhn i Nicole Goux. 

Pewnym zaskoczeniem jest natomiast zapowiedź na październik Zemsty Sithów, czyli kolejnego albumu z cyklu adaptacji części sagi Gwiezdnych wojen stworzonych przez zespół pod nadzorem Alessandro Ferrariego, który jest także kojarony z adaptacji animacji Disneya. Oznacza to, że do końca cyklu pozostało wydanie adaptacji dziewiątej części sagi Skywalkerów - Zemsty Sithów, co pewnie nastąpi w przyszłym roku.

Wśród innych tytułów można zwrócić uwagę m.in. na Młodość Blueberry'ego, w której w zapowiedzianym drugim tomie pojawią się komiksy pisane przez Fracoisa Corteggiani, czyli twórcę kojarzonego z wieloma bardzo dobrymi włoskimi komiksami Disneya. Nie brakuje też zapowiedzi ze świata DC, Marvela czy Star Wars, ale o nich więcej dowiecie się z samego katalogu, a także omówienia na kanale Hype Train.

 Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont Polska

Komentarze

  1. Radku dzięki za kawał GENIALNEJ roboty! https://www.facebook.com/Centrum.Komiksow.Disneya/posts/4264223686942040
    Nie powiem, zasmuciła mnie ta wiadomość... Od paru ładnych lat dzień w dzień człowiek wchodzi na komiksydisneya.pl i czyta Twoje newsy. Te o kaczkach które mnie najbardziej intetesują ale całą resztę również. A teraz trochę tego zabraknie :-/ Ale oczywiście rozumiem decyzję. Mam nadzieję że wrócisz do nas "w pełni" już niedługo i to ze zdwojoną siłą! Powodzenia!!!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela