Kaczogród Carla Barksa 10 "Zagubieni w Andach" - dziś oficjalna premiera

Kolejny tom serii Kaczogród. Carl Barks - Zagubieni w Andach i inne historie z lat 1948-1949 oficjalnie dziś trafił do sprzedaży, choć w wielu księgarniach był już dostępny od poprzedniego tygodnia. Tom zawiera porządną dawkę kaczych komiksów z końca lat 40., w tym jedną z najsłynniejszych opowieści Disneya w historii. Cena okładkowa 232-stronicowego wydania to 69,99 zł. Więcej informacji o całej kolekcji zaplanowanej na 30 tomów znajdziecie na specjalnej infografice.

Na pewno największą atrakcją publikacji jest historia o kwadratowych kurach i jajach, czyli tytułowi Zagubieni w Andach, jedna z najlepszych i najsłynniejszych opowieści Barksa, a zaprezentowana tam dolina zapisała się w kanonie kaczego uniwersum, a liczni twórcy do niej nawiązywali, choćby Don Rosa tworząc jej sequel. Nie mniej ciekawą historią jest Kto podskoczy szeryfowi?, w której Barks przeniósł kaczory na amerykańską prerię, gdzie Donald zostaje szeryfem i walczy ze złodziejami bydła. Niezwykle ciekawie wyglądają także krótsze opowieści, ponieważ wśród nich można znaleźć jedne z najśmieszniejszych komiksów Barksa w historii, jak Odpowiedź na każde pytanie czy Super-Kuper, Barksowska parodia historii superhero, która doczekała się ostatnio wydanego po polsku sequela Rosy.

Przykładowe strony z publikacji są dostępne tutaj. Kolejnym tomem kolekcji. zaplanowanym już na przyszły rok, będzie Na dalekiej północy i inne historie z lat 1949-1950. W nim poza historią tytułową, czyli doskonałą przygodową opowieścią o Donaldzie i Gogusiu, pojawi się m.in. Voodoo Hoodoo, słynny komiks z debiutem Bombiego i Fuli Zuli, oraz fenomenalnie narysowana świąteczna opowieść Letter to Santa. Już jutro natomiast swą premierę będzie miał MegaGiga.

X TOM - Zagubieni w Andach i inne historie z lat 1948-1949
Ilość stron: 232, Stron komiksów: 210 (w tym 79 premierowych)
Długie:
- Zagubieni w Andach - 32 strony
- Kto podskoczy szeryfowi? - 32 strony
- Złota choinka - 20 stron - reprint z KD 2011-51-52
Ten-pagery
- Perły mądrości - reprint z KD 1999-31
- Polowanie na lisa - reprint z KD 1996-20
- Odpowiedź na każde pytanie - reprint z KD 1995-06 i 2011-33
- Strzeż się strażnika - reprint z KD 1996-24, 2006-08, 2019-03 i KGD 2
- Najgorszy koszmar - reprint z KD 1996-03
- Zrobieni w konia - reprint z KD 1998-50
- Skarb na plaży - reprint z KD 1998-25
- Trudno przyszło, łatwo poszło - reprint z KD 1994-10 i 2005-42
- Szerokim echem - reprint z KD 1997-32
- Dom pełen zwierząt - reprint z KD 1998-10
- Super-Kuper - reprint z KD 1996-19
+ 8 jednostronnicówek (7 premierowych)
Krótkie:
- W krainie zabawek - 8 stron
Dodatki:
- Norweska jajecznica - 4 strony - artykuł
- Ośmiokanciaste jaja - 1 strona - obraz
- Powrót na Równinę Okropności - 2 strony - obraz
- Kto podskoczy szeryfowi? - 1 strona - obraz
- Złota choinka - 1 strona - obraz
- Kto jest kim w Kaczogrodzie? Sędziowie i adwokaci - 3 strony - artykuł
+ 4 okładki
 
Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont Polska
 

Komentarze

 1. jaki wydawca? sklep Egmont.pl to tylko z nazwy Egmont nie na nic wspólnego z wydawnictwem obsługuje go zewnętrzna firma.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też na Egmoncie zamawiałem ale już dzisiaj wyjąłem paczkę z paczkomatu :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Nie narzekam" a pod każdym postem o nowym tomie wylewasz żale jak to późno wysyłają i za każdym razem ktoś Ci odpisuje, że sklep Egmont.pl nie jest związany z wydawnictwem i jak chcesz mieć wcześniej to zamawiaj gdzie indziej. Ja mam numer od tygodnia i żeby ten komentarz nie był zupełnie bezużyteczny, dodam dwie rzeczy. Primo - wreszcie doczekaliśmy długich klasyków Barksa po polsku i tak jak Zagubieni w Andach jest świetne to taka mnie naszła myśl po tym tomie, że największy kunszt Carl pokazywał jednak w 10-pagerach. Ten okres jest świetny pod tym względem, humor, pomysły i prowadzenie historii to mistrzostwo świata. Po drugie, do części 10-pagerów wciąż siedzą mi w głowie stare tłumaczenia z KD z lat 90-tych i choć nowe p. Drewnowskiego są bardziej wierne oryginałowi tamte bardziej mi się podobały. Być może przemawia przeze mnie sentyment ale były jakoś zabawniejsze i żywsze, nowsze czasami są odrobinę drętwe

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow! To się nazwa mini recenzja! Bardzo ciekawie czyta się takie wpisy- szkoda, że są one dość rzadko. Chociaż jak spoglądam to Tomek dużo fajnych rzeczy pisze. Warto to docenić no i też dyskutować, bo chyba po to też autor KAI prowadzi ten blog. :) Mi ten tom też przypadł do gustu właśnie z racji wielu akcentów świątecznych.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Najgorszy koszmar" ukazał się już w Polsce w KD 3/1996 jako "Koszmarne sny".

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

30 lat "Kaczora Donalda": Miszmasz (2019-2024)