Lista hańby Egmontu, czyli pominięte komiksy z CAP, Doubleduckiem czy Kwantomasem

Od 2017 roku Gigant Poleca jest dwumiesięcznikiem, lecz zagraniczne odpowiedniki, z którymi jest razem drukowany, nadal są wydawane 13 razy rocznie. W Polsce pojawia się jedynie 6 z 13 tomów wydawanych na Zachodzie, które są mniej lub bardziej przypadkowo wybierane, co powoduje, że czasami część komiksów z serii takich jak CAP, Doubleduck czy Zdumiewający Kwantomas jest po prostu pomijanych. Polski czytelnik nie poznaje całości historii, a redakcja musi później łatać dziury w fabule poprzez zmiany tekstu. Stało się tak choćby w Kaczorach czasu, gdzie usunięto wzmiankę o pominiętym w Polsce komiksie DoubleDuck Agente Zero.

W ciągu ostatnich kilku lat nagromadziło się trochę tego typu pominiętych historii, więc warto w końcu nad nimi bardziej się pochylić. Czy jest szansa by kiedyś po polsku zostały one wydane? Raczej nie, ale kto wie. W tym roku udało się wydać Giganta Poleca na wakacjach, więc w najbliższym czasie warto przygotować jeszcze ciekawsze specjalne tomy, choćby poświęcone wymienionym w tekście cyklom. Niestety na razie na to jest dość niewielka szansa.

Centralna Agencja Paranormalna

Stworzona przez Gersteina, Jensena i Andersena seria o agencji wykrywającej paranormalne wydarzenia dla której pracują Donald i Dziobas. Poszczególne rozdziały są zwykle osobnymi całościami, ale od czasu do czasu pojawiają się w nich wrogowie z wcześniejszych części.

Doubleduck

Seria opowiadająca o szpiegowskim alter ego Donalda - Doubleducku, który pracuje dla Agencji chroniącej świat przed wszelkimi niebezpieczeństwami, w tym złowrogą organizacją. Cykl wymyślili Fausto Vitaliano i Marco Bosco, ale kontynuuje go wielu twórców. Najważniejsze dla ciągłości serii są najdłuższe komiksy i te pisane przez oryginalnych autorów cyklu.

 • pierwszych 13 komiksów wydano w ramach Gigantów Poleca 100-147
 • 14: DoubleDuck Agente Zero - 85 stron
 • komiksy 15-18 wydano w ramach Gigantów Poleca 146-155
 • 19:  Calcio d'inizio - 35 stron
 • komiksy 20-23 wydano w ramach Gigantów Poleca 169-198
 • 24: Elemento 109 - 30 stron
 • komiksy 25-27 wydano w ramach Gigantów Poleca 191-216
 • 28: Reboot - 99 stron
 • 29: Nemici come prima - 96 stron
 • Łącznie pominięto: 5 komiksów, 345 stron

Zdumiewający Kwantomas - złodziej dżentelmen

Marco Gervasio od kilku lat tworzy cykl opowiadający o przygodach protoplasty Superkwęka - Kwantomasa i jego przygodach w Kaczogrodzie początków XX wieku. Kwantomas to tak naprawdę alter ego niezdarnego Lorda Quackketa. Poszczególne komiksy z cyklu w mniejszym lub większym stopniu łączą się w spójną fabułę.

 • pierwszych 12 komiksów wydano w ramach Gigantów Poleca 168-224
 • 13: Gli anelli di Cagliostro - 24 strony 
 • komiks 14 zostanie wydany w ramach Giganta Poleca 228
 • Łącznie pominięto: 1 komiks, 24 strony

Nie są to jedyne tego typu przykłady, lecz najbardziej głośne i spektakularne, w ostatnim czasie pominięto też 2. i 3. komiks z cyklu Detective Donald, czy 4. cykl Sagi o Donaldzie. Nawiązania do innych wcześniejszych komiksów pojawiają się także w historiach nie należących do cyklów - choćby w mysich historiach Casty'ego, które ostatnio też są wydawane w kratkę.

Źródło ilustracji: Disney Publishing Worldwide

Komentarze

 1. Nawet nie wiedziałem że była już 4 część dq, szkoda że została pominięta, to jedna z moich ulubionych serii. Swoją drogą wspomniałeś już o tym w wpisie o nadchodzącym gigancie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę nie na temat ale mam nadzieje na odpowiedź:
  Powiedzmy że zaczynam zbierać komiksy dona rosy, czy jest znaczenie że od niego zacznę a nie od barksa?
  i jeszcze: czy numery są w jakiś sposób spójne? (czy muszę najpierw przeczytać tom1 barksa/rosy czy mogę zacząć od np, 3)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Powiedzmy że zaczynam zbierać komiksy dona rosy, czy jest znaczenie że od niego zacznę a nie od barksa?" - W komiksach Rosy jest wiele nawiązań do Barksa, ale nie trzeba koniecznie ich znać. Jednak ja bym polecał przed zapoznaniem się z kolekcją Rosy zapoznać się choćby z dwoma tomami kolekcji Barksa (np. 1-2 czy 9-10, najlepiej).
   "i jeszcze: czy numery są w jakiś sposób spójne? (czy muszę najpierw przeczytać tom1 barksa/rosy czy mogę zacząć od np, 3)"
   W Rosie - tak, niby da się czytać od dowolnego numeru, ale są pewne elementy, które lepiej wypadają przy lekturze po kolei
   U Barksa - kolejność jest dowolna, zresztą Egmont też wydaje w swojej kolejności - warto zerknąć na infografiki na blogu.

   Usuń
  2. A jaki tom Barksa jest według ciebie najlepszy?

   Usuń
 3. A dlaczego ,,DD agente zero" nie wyszedł w Polsce? Bo ukazał się w LTB wydanym w 2012, kiedy i w Niemczech i w Polsce ukazało się po 13 Gigantów, więc...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to skomplikowane - ogólnie wynikało to z tego, że w Polsce przez kilka lat tomy były opóźnione o ok. miesiąc i np. wydanie ze świątecznymi komiksami pojawiało się dopiero na początku stycznia. W 2012 roku postanowiono to wyrównać omijając jeden tom, niestety ten z DD Agentem Zero.

   Usuń
 4. Niestety do numeracji "GP", w których ukazały się komiksy z Kwantomasem, wkradł się błąd: powinno być nie "pierwszych 12 komiksów wydano w ramach Gigantów Poleca 100-147" (przekopiowane z sekcji o DoubleDucku), lecz: "pierwszych 12 komiksów wydano w ramach Gigantów Poleca 168-224".

  OdpowiedzUsuń
 5. Natomiast zamiast "czyli 4. cykl Sagi o Donaldzie" powinno być "czy 4. cykl Sagi o Donaldzie" - "Detektyw Donald" i "Saga o Donaldzie" to nie te same komiksy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam prośbę: czy jest szansa na artykuł w którym będą wyszczególnione wszystkie komiksy z takich serii jak CAP czy Doubleduck jakie ukazały się w ramach Gigantów Poleca, tzn. w jakich konkretnie się ukazały? Przykładowo ja tego nie pamiętam i gdybym chciał sobie odświeżyć którąś z tych serii to musiałbym wyszukiwać Gigant po Gigancie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mona sprawdzić na stronie I.N.D.U.C.K.S. Na przykład tu masz listę wszystkich komiksów z CAP: https://inducks.org/comp2.php?ser=TNT&default_o=1&kind=nk&pg1=1 - po kliknięciu na dany komiks zobaczysz, czy ukazał się po polsku, a jeśli tak, to w jakim tomie. Tutaj taka sama lista dla DoubleDucka: https://inducks.org/comp2.php?ser=DoubleDuck&default_o=1&kind=nk&pg1=1 oraz dla Kwantomasa: https://inducks.org/comp2.php?ser=Fantomius&default_o=1&kind=nk&pg1=1

   Usuń
 7. Mi się Doubleduck bardzo podobał przez pierwszych kilka "odcinków". Miał potencjał, zapowiadał się ciekawie, historie zaczęły rozwijać się całkiem intrygująco, po czym... spadły niemal do dna. Przy drugiej połowie dość mocno się męczyłem, czytając je. Niemniej fajnie byłoby wydać komplet tych historii (DD, Kwantomas, CAP) w jakimś MegaGiga czy Mamucie. Przygotować wszystkie części i udostępnić od początku do końca (czy tam najnowszego na dany okres). I nawet przymrużyłbym oczy, że to wszystko (prawie, bo liczę że komiksy pominięte w GP by się tam pojawiły) byłaby kopia i powtórka. Niemniej byłaby to niezła gratka dla kolekcjonerów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zlikwidować Mamuta, zlikwidować MegaGiga i wrócić do 13 Gigantów rocznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak dla mnie to - zlikwidować megagiga dać giganta 13 razy roku

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka