Komiksy Barksa inspiracją Rosy cz. 3

Już od paru dni w księgarniach znajdziecie egzemplarze trzeciego tomu Kaczogrodu Carla Barksa - Siedem miast Ciboli. Tak samo jak w przypadku wcześniejszych tomów kolekcji, część postaci lub wątków z zamieszczonych w tomie komiksów później wykorzystał Don Rosa. W tym tomie tego typu nawiązań nie ma wiele, ale parę się pojawiło i warto je znać.
Wcześniejsze teksty o nawiązaniach do komiksów Barksa w historiach Rosy znajdziecie na blogu: pierwsza i druga część.

III tom - Siedem miast Ciboli i inne historie z lat 1954-1955
Ni szczur, ni wydra
W Polsce fabuła historii o lemingu, który ukradł medalion Sknerusa, najbardziej jest znana fanom Kaczych Opowieści, w których komiks Barksa zaadaptowano na jeden z odcinków. Sam Rosa nie nawiązał nigdy do głównej fabuły komiksu, lecz do elementu z pierwszej strony historyjki. Potężny sejf Sknerusa wykonany z plastali (oryginalnie imprevium), z siedmioma zamkami pojawił się w Płynnej gotówce. W komiksie Rosy Braciom Be udało się włamać do skarbca mimo potężnych zabezpieczeń ze strony Sknerusa.

Promień i kamień
Jednak Płynna gotówka to w dużej części sequel innego komiksu Barksa stworzonego w podobnym okresie - Promień i kamień. 28-stronicowa opowieść to komiks o wyprawie Sknerusa i jego rodziny na nieznaną wyspę zamieszkiwaną przez szalonego profesora, który wynalazł promień zmieniający ludzi w kamień. Zwariowany naukowiec pojawia się ponownie w komiksie Rosy, gdzie zaprezentowany jest jego inny wynalazek - promień pozbawiający tarcia. Dookoła promienia kręci się cała historia, ponieważ jest on wykorzystywany przez Braci Be do ograbienia Sknerusa.
Poza tym na jednym z kadrów jeden z Braci Be pokrótce streszcza fabułę komiksu Barksa. W przeciwieństwie jednak do innych sequelów stworzonych przez Rosę, poza sceną z profesorem, historie zbytnio się ze sobą nie łączą i mogą być czytane oddzielnie. Z komiksu Barksa Rosa jeszcze zaczerpnął postać Brata Be, który lubi suszone śliwki.

Co ciekawe, choć tytułowe Siedem miast Ciboli jest jednym z najsłynniejszych komiksów Barksa, to Rosa, nie licząc ilustracji i okładek, do komiksu nigdy nie nawiązał, podobna sytuacja dotyczy innych, krótszych historyjek z najnowszego Kaczogrodu. Jednak już teraz wiem, że w kolejnym, czwartym tomie kolekcji pojawi się wiele komiksów do których nawiązywał Rosa, więc raczej kwietniowy tekst będzie znacząco dłuższy.

Komentarze

 1. W którym tomie Kaczogrodu Carla barksa pojawi się Myszka Miki, o ile w ogóle się pojawi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pojawi się w 20 tomie (https://inducks.org/issue.php?c=se%2FCBA+20#p133) w tym komiksie - https://inducks.org/story.php?c=W+OS+++79-01

   Usuń
 2. I którego kwietnia czwarty tom?

  OdpowiedzUsuń
 3. Rozumiem, dzięki za odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie się ich otworzyć?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka