Rocznicowe tomy prosto zza Atlantyku - Mickey Mouse "The Greatest Adventures" i "The 90th Anniversary Collection"

W ostatnim czasie w USA z okazji 90. urodzin Mikiego ukazały się dwa niezwykle ciekawe wydania zbierające wiele klasycznych komiksów. Fantagraphics wydało The Greatest Adventures, natomiast IDW The 90th Anniversary Collection. Dziś postaram się omówić i zaprezentować oba niezwykle ciekawe wydania.

Mickey Mouse: The Greatest Adventures
Krótka opinia:
Na początku 2018 roku Fantagraphics skończyło wydawać kolekcję Gottfredsoną, czyli zbiór chyba najlepszych komiksów z Mikim w historii - pasków wydawanych w gazetach w latach 1930-1955. W tamtej edycji wszystkie historie były prezentowane w oryginalnym wydaniu, czyli w czerni i bieli. Wydany z okazji 90. urodzin Mikiego Mickey Mouse: The Greatest Adventures prezentuje najlepsze historie Gottfredsona w kolorze oraz w dużym formacie (niewiele mniejszym od A4). Największą gratką jest pierwsze w pełni kolorowe amerykańskie wydanie Mickey Mouse in Death Valley, drugiego komiksu z Mikim w historii, które było przygotowywane od 20 lat i dopiero teraz udało się je wydać. Jednak tom zawiera też wiele innych doskonałych komiksów, wiele z nich po raz pierwszy pojawiło się w kolorze po angielsku, tylko szkoda, że zabrakło Outwits the Phantom Blot, pierwszego komiksu z Fantomenem.
Choć tom nie należy do najtańszych, to według mnie każda na niego wydana złotówka jest warta jego ceny. Komiks jest w twardej okładce z masą tłoczeń, historie są wydrukowane na niezwykle grubym matowym papierze, a kolorowanie historyjek wygląda wspaniale. Dodatkową gratką są dodatkowe ilustracje i artykuły, które pieczętują fakt, że The Greatest Adventures to jedno z najpiękniejszych wydań komiksów Disneya.

312 stron, A4-, 49,99$, twarda oprawa
Tom dostępny jest w Book Depository.
Skład:
- Floyd Gottfredson: Walt Disney's Mouse Man - 3 strony - artykuł
- Mickey Mouse in Death Valley - 101 stron
- The Picnic - 4 strony
- Island in the Sky - 54 strony
- The Gleam - 45 stron
- Goofy's Rocket - 4 strony
- The Atombrella and the Rhyming Man - 47 stron
- Mickey's Dangerous Double - 35 stron
- Mickey Mouse: The Hero - 5 stron - artykuł
+ ilustracje, krótkie teksty
 Wszystkie komiksy narysował Floyd Gottfredson

Mickey Mouse: The 90th Anniversary Collection 
Krótka opinia:
Mickey Mouse: 90th Anniversary Collection jest krótkim przeglądem po 90-letniej historii Mikiego i według mnie na niezbyt dużej ilości stron udało się zaprezentować wszystkich najważniejszych twórców historyjek z Mikim. Jest Gottfredson w klasycznym komiksie (też po raz pierwszy wydanym w całości po angielsku w kolorze), jest doskonały komiks Scarpy z Ele-Mele, jest także historyjka Murry'ego, która była drugim komiksem z Fantomenem wydanym w USA, a także znacznie młodsze komiksy Ferioliego i Casty'ego. Tak naprawdę jedyną większą wadą tego wydania jest to, że komiks Casty'ego jest tak krótki.
Sam komiks prezentuje się naprawdę dobrze, został wydany na dość grubym kredowym papierze, a każda z historyjek jest doskonale pokolorowana i wydrukowana. Dziwi mnie jednak miękka oprawa wydania, ponieważ z tego powodu komiks bardziej niż na rocznicowy tom, wygląda na jakiegoś trejda z przedrukami z zeszytówek IDW.
176 stron, B5, 24,99$
Tom dostępny jest w Book Depository.
Skład:
- Ninety Years of Mickey - 2 strony - artykuł
- Boxing Champion - scen. i rys. Floyd Gottfredson - 38 stron
- Musical Threat - 1 strona
- The Sacred Spring of Seasons Past - scen. i rys. Romano Scarpa - 59 stron
- Happy Birthday? - 1 strona
- The Return of the Phantom Blot - rys. Paul Murry - 32 strony
- The Right Mouse For The Job - 11 stron
- The Great Birthday Robbery - 16 stron
- Kepps on Giving - 1 strona
- The Eye of Topoltec - scen. Casty - 16 stron
+ ilustracje

Co myślicie o tego typu prezentacjach, chcecie więcej tego typu artykułów, czy wolicie innego rodzaju teksty? Zapraszam do komentowania.

Komentarze

  1. Wydania prezentują się świetnie i z chęcią bym je zakupił gdyby były wydane po polsku

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie pytaj się, tylko rób! Chętnie przeczytałbym artykuł o kolekcji Gottfredsona.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dokładnie, więcej takich materiałów!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kaczor Donald 2024-03 - dziś premiera - 30-lecie pisma + przedruk 1. numeru