Egmont zapowiada: Yakari, Usagi Yojimbo i kontynuacje [Komiksy dla wszystkich]

Jakie komiksy wyda w tym roku Egmont? Do tej pory znaliśmy tylko zapowiedzi na najbliższe miesiące, lecz dziś na swiatkomiksu.pl pojawił się tekst Tomasza Kołodziejczaka, w którym redaktor Klubu Świata Komiksu pisze o komiksowych planach Egmontu na 2019 rok. Wiele tytułów było już wcześniej znanych (np. Iznogud), lecz pojawiło się też kilka nowych zapowiedzi. Nie są to oczywiście wszystkie komiksy, które wyjdą w tym roku, kolejne zapowiedzi pojawią się na łódzkim Pyrkonie albo warszawskich targach.
Chyba najciekawszą zapowiedzią jest informacja o nowym wydaniu Usagiego Yojimbo, niezwykłej serii Stana Sakai o króliku-roninie. Jest to komiks rozgrywający się w świecie zamieszkiwanym przez antropomorficzne zwierzęta, lecz raczej skierowany do młodzieży i dorosłych, pełny niezwykłego klimatu, elementów z japońskiej mitologii, a przy tym posiadający niezwykle skomplikowaną i dojrzałą fabułę. Nic dziwnego, że seria zdobyła wiele nagród Eisnera.
Egmont zamierza wznowić w potrójnych tomach starsze, dawno niedostępne albumy Usagiego, w formacie dopasowanym do poprzedniej edycji. Pierwszy tom reedycji, który prawdopodobnie będzie zawierać Cienie śmierci, Daisho i Pomiędzy życiem a śmiercią,  trafi do sprzedaży na tegorocznym Pyrkonie, na którym być może pojawi się sam Stan Sakai. Nowe polskie wydanie powinno przypominać amerykańskie Usagi Yojimbo Saga. Niestety z tekstu wynika, że w reedycji pojawią się jedynie albumy oryginalnie wydane przez Dark Horse'a, co oznacza, że na razie wznowienia doczekają się albumy 8-wzwyż, pierwsze 7 tomów USA wydało Fantagraphics.
Także w kwietniu Egmont zamierza wystartować z jednym z najpopularniejszych frankofońskich komiksów dziecięcych - Yakari Joba i Deriba, wydawanym od 1973 komiksie o małym Indianie. Na razie nie są znane dokładne informacje o wydaniu, a także które albumy zostaną wydane. Obecnie serial na podstawie komiksu jest emitowany na TVP ABC, więc być może seria będzie wydawana w podobnej formie co Smerfy i Lucky Luke.
Poza tym w tym roku będą kontynuowane takie serie jak Komiksy są super!, Kaczogród Carla Braksa czy Garfield. W maju natomiast w końcu powinien pojawić się trzeci album Kajko i Kokosz Nowe Przygody - Królewska Konna oraz komiksy autorów nagrodzonych w konkursie Christy. Jesienią do sprzedaży trafi najnowszy album o przygodach Asteriksa.
Na koniec tekstu Kołodziejczak wspomina o wielu rocznicach, jeżeli myślicie, że znajdziecie wśród nich 85-lecie Kaczora Donalda, to niestety informacja o tym wydarzeniu nie znalazła się w notce.
Dajcie znać w komentarzach co wy sądzicie o tegorocznych zapowiedziach Egmontu - cieszycie się, czy może już czekacie na kolejną porcję zapowiedzi?
Źródło ilustracji: Amazon/Bedetheque

Komentarze

 1. Radku, chciałeś Usagiego, masz Usagiego. ;) Niech nikogo nie zmyli główny bohater - królik. Bliżej mu do Rambo niż Królika Bugsa. Co do kaczek to myślę, że ten rok będzie kluczowy jeśli chodzi o KD. Albo Egmont postanowi coś zmienić, albo seria pójdzie pod młotek. Może wydawanie komiksów 4-kadrowych w formacie Marvel Now (40 zł na okładce ~180 stron) ruszyłoby rynek w Polsce. Zakładam, że musiałyby to być tomy tłumaczone, a nie zbieranie wszystkiego od nowa przez polskiego wydawcę. Może wydawanie co miesiąc komiksów z 4 KD wydawanych w Skandynawii jako 1 tom. Hm? Tak czy inaczej cieszy kolekcja Barksa. Obyśmy się doczekali pełnego wydania i świetnej sprzedaży.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co podkreśliłem w tekście, Usagi Yojimbo to komiks dla dzieci nie jest, ale tak +12 spokojnie tak. Popraw mnie jeśli się mylę, bo parę lat nie czytałem Usagiego (domyśl się dlaczego), ale nie licząc pierwszych historyjek, to chyba Usagi nigdy za brutalny nie był, a przemoc w komiksie ograniczała się głównie do walk zakończonych dość komiksowym elementem śmierci (dymek).

   Usuń
  2. Niejasno się wyraziłem. Usagi jest królikiem, ale to nie znaczy, że komiks jest skierowany (jak ktoś kto usłyszy o króliku samuraju mógłby pomyśleć) do dzieci, a do grupy wiekowo starszej. Obecnie czytam pierwsze zeszyty (wspomniane przez ciebie tomy 1-7) i brutalność jest widoczna na kilku kadrach (wbity nóż w gardło, plama krwi, odcięty nos), zawsze jest jednak uzasadniona obroną konieczną i nie jest na pierwszym planie.

   Usuń
  3. Wydaje mi się, że pierwsze zeszyty są nawet brutalniejsze niż późniejsze, zdarzają się kadry pełne krwi.

   Usuń
 2. Czy jeśli chciałoby się zbierać tą serie to to wydanie będzie właściwe ?. Obejmie ona wszystkie opowieści o króliku ? .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie wiadomo, że obejmie wszystkie komiksy o Usagim poza tymi wydanymi oryginalnie przez Fantagraphics (7 tomów). Te wydanie przez Fantagraphics prawdopodobnie później pojawią się w dwóch wydaniach zbiorczych (przynajmniej tak było w USA).
   Ale cała reszta, czyli wszystkie historie z Usagim stworzone od 1993 do dziś będą. Z tego co wiem (niestety tego fragmentu serii nigdy nie czytałem), można czytać te tomy nie znając komiksów od Fantagraphics, a te doczytać w późniejszym okresie, ponieważ wraz ze zmianą wydawnictwa, nastąpił lekki restart serii.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar