Kaczor Donald ma już 89 lat! - urodziny Kaczora Donalda

Dokładnie 89 lat temu - 9 czerwca 1934 roku - swą premierę miała pierwsza krótkometrażówka z udziałem obecnie najsłynniejszego kaczora na świecie - Kaczora Donalda. Mowa tu oczywiście o The Wise Little Hen (Mądra kurka), filmie będącym częścią cyklu Silly Symphonies. Donald w nim nie był główną postacią, lecz pojawiającym się na chwilę kaczorem wymigującym się od roboty. Film jest dostępny na Disney+.

Wielką popularność Kaczor Donald zyskał pod koniec lat 30., gdy pojawiło się wiele świetnych animacji, oraz w latach 40. głównie dzięki twórczości Carla Barksa. Duckman najpierw był scenarzystą kilku rewelacyjnych krótkometrażówek z Donaldem, a potem zachwycił cały świat ten-pagerami z udziałem Donalda, którego przedstawił jako zwykłego everymana. Popularność Donalda rosła i rosła, a dziś w wielu krajach jest najpopularniejszą postacią z wytwórni Disneya. Tak samo jest w Polsce, o czym świadczy, że do tej pory ukazało się ponad 1000 numerów pisma Kaczor Donald, a także wiele numerów Giganta Poleca, MegaGiga oraz Giganta Mamuta, a obecnie są wydawane także ekskluzywne kolekcje i specjalne tomy Giganta. Jednak nie tylko Barks tworzył doskonale komiksy z pechowym kaczorem, ale też wiele innych twórców, tekst o najlepszych historiach z Donaldem wydanych po polsku znajdziecie go na blogu

Kaczor Donald do dziś pojawia się też w licznych produkcjach animowanych - zakończonych parę lat temu nowych Kaczych opowieściach, stylizowanej na stare kreskówki serii Cudowny świat Mikiego czy skierowanym dla młodszych dzieci serialu Myszka Miki: Frajdomek. Pechowy kaczor podbija serca kolejnych pokoleń i nic nie wskazuje, żeby miało się to kiedykolwiek skończyć. W serwisie Disney+, znajdziecie też wiele klasycznych animacji z Donaldem, wszystkie tytuły znajdziecie w kolekcji poświęconej kaczorowi.

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Disney

Komentarze

 1. Sto lat donaldzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko sto? To pokazuje jedynie jak głupie są te slogany

   Usuń
 2. Przepraszam 1000 lat

  OdpowiedzUsuń
 3. a na 90 lecie powinno sie wydac w polsce roczniki z kaczorem donaldem ;) cos pieknego takiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na 90-Lecie Mikiego była słaba ilość atrakcji w Polsce, to w przypadku KD będzie lepiej? Nie sądzę.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar