KAI poleca komiksowe prezenty na święta

W tym roku na polski rynek trafiła rekordowa ilość nowych tytułów familijno-młodzieżowych. Wiele z nich świetnie nadaje się na prezenty gwiazdkowe, więc jak co roku, redakcja komiksydisneya.pl wybrała kilka niezwykle interesujących pozycji, które sprawdzą się świetnie na prezent nie tylko na święta. Warto jednak podkreślić, że jest to jedynie czubek góry lodowej i wiele innych świetnych komiksów wydano w Polsce w ciągu ostatniego roku.

Podobną listę, lecz zawierającą komiksy z 2021 roku, znajdziecie na łamach bloga

Myszka Miki - Szalone przygody

Osobom, które szukają niekonwencjonalnych tytułów, gdzie przygoda i szaleństwo idą w parze, na pewno spodoba się komiks Trondheima i Keramidasa o Mikim i Donaldzie. Jest to całkowicie nieszablonowa opowieść stylizowana na zaginiony komiks z lat 60., w którym najsłynniejsi bohaterowie Disneya przemierzają różne krainy, aby znaleźć złodziei, którzy okradli skarbiec Sknerusa. Na kartach historii praktycznie wszystko jest możliwe, co ostatecznie prowadzi do jednego z najbardziej pomysłowych komiksów Disneya tego wieku. Nie jest to jedyny album z cyklu Disney by Glenat, w którym najsłynniejsi frankofońscy twórcy przedstawiają bogate graficznie opowieści o bohaterach Disneya, wydany w tym roku w Polsce, poza tym do sprzedaży trafił Miki podróżuje w czasie, album Dab'sa i Petrossiego opowiadający o temporalnych przygodach Mikiego. 

Kaczogród. Carl Barks 16 (1) - Pierścień mumii i inne historie z lat 1942-1944

Od paru lat w Polsce jest wydawana kolekcja komiksów Carla Barksa, najsłynniejszego autora kaczych komiksów w historii, ale dopiero teraz w końcu pojawił się tom zawierający pierwsze komiksy stworzone przez Barksa. Nie jest to pozycja dla każdego, ale jeżeli ktoś uwielbia stare kacze historie lub jeżeli lubi krótkometrażówki z Donaldem, to na pewno mu się spodoba to wydanie. Zawiera ono kilkanaście krótkich historyjek z kaczkami, ale też trzy długie komiksy: mocno humorystyczną opowieść - Była sobie małpa, pierwszą przygodową historię napisaną i narysowaną przez Barksa - Pierścień mumii, a także nietypową współpracę pomiędzy Barksem, Hannahem i Karpem - Wyspę piratów, czyli komiks o morskich przygodach Donalda i jego siostrzeńców. Wszystko to okraszone dodatkami, ilustracjami i obrazami. W księgarniach jest już dostępnych 18 tomów kolekcji, w których znajdują się setki doskonałych komiksów Barksa.

Luc Junior

Miłośnicy klasyki pisanej z wielkiej litery na pewno będą zadowoleni także z Luca Juniora, czyli nigdy wcześniej niewydanego po polsku komiksu Goscinny'ego i Uderzo o reporterze gazety. Choć historia początkowo została zamówiona jako podróbka Tintina, to ostatecznie doskonały duet, który później zasłynął z opowieści o Galach, stworzył komiks, który nawet dziś nadal śmieszy i ciekawi. Jest to zabawna opowieść, w której zarówno można znaleźć trochę satyry dziennikarstwa, jak i można przeżyć razem z bohaterami ciekawe wyprawy na różnych kontynentach. Dodatkową atrakcją wydania jest kilkadziesiąt stron ciekawych materiałów dodatkowych, które przedstawiają wiele ciekawostek z wczesnego etapu kariery Goscinny'ego i Uderzo. Wszystko to jest zawarte w ramach liczącego ponad 200 stron tomu w twardej oprawie, który świetnie prezentuje się na półce.

Sami 1 - Zniknięcie

Dla osób poszukujących opowieści pełnych emocji świetnym wyborem będzie seria Sami. Komiks Fabiena Vehlmanna i Bruna Gazzottiego opowiada o piątce dzieci, która nagle znalazła się w świecie, z którego zniknęli praktycznie wszyscy ludzie. Co do tego doprowadziło? To jest na pewno istotne pytanie, ale najpierw bohaterowie muszą zmierzyć się z grozą codzienności, opuszczony świat nie jest do końca bezpiecznym miejscem, a praktycznie w każdym zakamarku może czaić się niebezpieczeństwo. Bohaterowie muszą połączyć siły, aby przetrwać, jednak nie zawsze jest to proste, szczególnie gdy buzują emocje. Komiks zaskakuje swoją dojrzałością, dzięki czemu dostarczy wrażeń zarówno nastolatkom jak i dorosłym czytelnikom. W Polsce w tym roku zostały wydane cztery pierwsze tomy serii, natomiast we Francji pojawiło się już 13 albumów.

Emma i Wioletta 1 - Marzenia

Czytelniczki i czytelnicy, którzy poszukują bardziej przyziemnych opowieści, powinni być zainteresowani komiksem Jérôme'a Hamona i Leny Sayaphoum opowiadającego o dwóch siostrach zakochanych w tańcu. Emma i Wioletta poprzez opowieść o siostrach pragnących zostać baletnicami przedstawia historię o dojrzewaniu, o poszukiwaniu własnego siebie, o podejmowaniu trudnych decyzji. Autorzy nie próbują tutaj narzucać jakiejkolwiek właściwej odpowiedzi, ale pokazują, że życie to droga nieskończonej ilości decyzji, które nie wiadomo gdzie poprowadzą. Wszystko to jest połączone z przepięknymi ilustracjami, które doskonale oddają muzyczną i taneczną stronę opowieści, wbrew pozorom nie ma tu tylko baletu, ale jest też chociażby hip-hop, co sprawia, że opowieść jest niezwykle atrakcyjna nie tylko dla miłośników tańca klasycznego. W Polsce na ten moment wydano cztery pierwsze tomy serii, natomiast oryginalnie seria liczy sześć tomów.


Toska z lasu 1 - Panny, złodzieje, rycerze i minstrele

Dla fanów średniowiecznych klimatów oraz przygodowych opowieści interesującą pozycją powinien być komiks Stefano Turconiego i Teresy Radice, znanych chociażby z doskonałej disnejowskiej Wyspy skarbów, który opowiada o dwójce sierot oraz córce diuka Castel Guelfo. Historia być może nie zaskakuje wielkimi zwrotami akcji, ale jest niezwykle wartko napisana i w doskonały sposób osadzona w średniowiecznych klimatach, a przy tym w paru momentach potrafi wzruszyć. Jest to familijna opowieść, ale zahacza o kilka ciut poważniejszych wątków związanych z tematyką średniowiecza. Prawdziwą gratką jednak są rysunki, które swoją stylistyką nawiązują do średniowiecznych obrazów, jednak łączą to z nowoczesnym kreskówkowym stylem. W tym roku w Polsce wyszły dwa pierwsze tomy, a seria składa się z trzech albumów.

Delisie 1 - Życie ma smak

Natomiast uwielbiającym opowieści pełne dobrego humoru powinny się podobać Delisie, czyli komiks, w której bohaterkami są personifikacje różnych rodzajów jedzenia. Seria stworzona przez Macieja Kura i Meago na praktycznie każdej stronie zaskakuje kreatywnością, ponieważ każda postać pojawiająca się na jakiejkolwiek planszy odpowiada jakiemuś daniu lub rodzajowi jedzenia. Głównymi bohaterkami są różne rodzaje makaronu, ale to tylko niewielka część bohaterek wykreowanych na potrzeby komiksu. Każda z postaci ma swój charakter i niepowtarzalny strój, co w połączeniu z świetną oprawą graficzną sprawia, że komiks niezwykle przyjemnie się czyta. Zaskakuje także swoją formą, ponieważ poza krótkimi gagami zawiera też dłuższe opowieści, przepisy kucharskie czy też historię bez słów. W tym roku wyszły dwa pierwsze tomy serii, natomiast w przyszłym ma się pojawić trzeci.

Dzieci kapitana Granta

Miłośnicy Verne'a, przygody, malowanych komiksów lub też historii z antropomorficznymi bohaterami na pewno będą uradowani wydaną ostatnio po polsku adaptacją klasycznej opowieści Verne'a od Alexisa Nesme. Francuski autor stworzył kawał przepięknego dzieła, które reinterpretuje świetną powieść przygodową o poszukiwaniach zaginionego kapitana w komiks. Na łamach 150-stronicowego albumu nie dało się zawrzeć 1:1 opowieści, ale Nesme wyciągnął z niej to co najlepsze i zaprezentował to z rozmachem godnym hollywoodzkiego filmu. Dzięki temu czytelnik może się w pełni zanurzyć w opowieść rozgrywająca się na paru kontynentach, a przy tym nie zabrakło humoru obecnego w powieści, który dodatkowo ubarwia historię. Także doskonale prezentuje się polskie wydanie komiksu - wydane w dużym formacie i w okładce stylizowanej na pierwsze wydania powieści.


Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont, Lost in Time

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela