Kaczogród Carla Barksa 11 "Na dalekiej północy" - dziś oficjalna premiera

Dzisiaj do sprzedaży trafił Kaczogród. Carl Barks - Na dalekiej północy i inne historie z lat 1949-1950. Jest to już jedenasty wydany tom z pełnej kolekcji poświęconej opowieściom najsłynniejszego twórcy kaczych komiksów w historii. W środku można znaleźć wiele rewelacyjnych historyjek z najlepszego okresu w karierze Barksa. Cena okładkowego 224-stronicowego tomu wynosi 69,99 zł. Pełne informacje o kolekcji znajdziecie w tym tekście.

Najciekawszym komiksem, który znajduje się w tomie, będzie najpewniej Wudu dla ludu, czyli jedna z pierwszych historyjek z Sknerusem McKwaczem, w której po raz pierwszy został poruszony wątek Bombiego i Fuli Zuli znany doskonale w Polsce dzięki sadze Rosy. Tom otwiera natomiast historia tytułowa, która jest doskonałą przygodową opowieścią o Donaldzie i Gogusiu, którzy ruszają na daleką północ. W wydaniu można znaleźć też inny przygodowy komiks o Donaldzie i Gogusiu - Znaczy kapitanie, a także fenomenalnie narysowaną świąteczną opowieść List do Mikołaja. Nie brakuje też indiańskiej opowieści z Donaldem W krainie totemów,, a także kilku ten-pagerów z udziałem pechowego kaczora, m.in. Rip Van Donald

Przykładowe strony z publikacji są dostępne tutaj.  Natomiast prezentacja wydania znajduje się pod tym linkiem. Ten rok będzie stał pod znakiem kolekcji Barksa, ponieważ w kolejnym tomie, czyli Na tropach jednorożca i inne historie z roku 1950, znajdzie się aż osiem długich opowieści, w tym takie klasyki jak tytułowe Na tropach jednorożca, Vacation Time, In Ancient Persia czy Zaklęta klepsydra. A to tylko początek, ponieważ cały czas do sprzedaży trafiać będą kolejne tomy z komiksami Rosy, a także historie spod marki W.I.T.C.H. czy komiksy z Mikim od Glenatu.

XI TOM - Na dalekiej północy i inne historie z lat 1949-1950
Premiera: 24 lutego 2021, Liczba stron: 224, Stron komiksów: 200 (w tym 124 premierowych)
 • Krótkie:
 • Nowe kółka - 8 stron
 • + 8 jednostronnicówek (4 premierowe)

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont

Komentarze

 1. Rip van donald czyli 40-letni sen to jedna z moich ulubionych dziesięciostronicówek Barksa!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie zastanawia czemu komiks "Znaczy kapitanie" był przerabiany (czyli cenzurowany) i ogólnie rzadko wydawany. Znaczy podejrzewam czemu, (absurdalna poprawność polityczna apropo polinezyjskich tubylców obecnych w komiksie). Ale ja tam nie widzę nic kontrowersyjnego. Swoją drogą aż dziwne, że cenzurowany nie był inny komiks z tego tomu czyli "Wudu dla ludu".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Był cenzurowany

   Usuń
  2. Ale chyba nie aż tak bardzo skoro komiks "Wudu dla ludu" nie musiał być kopiowany ze starego wydania z 1949 r....

   Usuń
  3. Tu nie chodzi o cenzurowanie, ale o zgubienie oryginalnych materiałów. Zarówno "Afryka dzika" i "Znaczy kapitanie" zostały zagubione w mrokach dziejów i w latach 70. zostały przerysowane, "Znaczy kapitanie" bardzo wiernie, a "Afryka dzika" nie. Natomiast "Wudu dla ludu" było wielokrotnie drukowane w Europie i dlatego problemu nie było, choć sam komiks w wersji bez cenzury w USA nie był wznawiany przez 70 lat, od pierwszego wydania do ostatniej edycji Fantagraphics.

   Usuń
  4. @KDFan

   To niech se kupią. Ja mam większość tych KD z Barksem. ;)

   Usuń
 3. Tom jest świetny, jakość wydania jak zwykle bardzo dobra + komiksy pochodzą z mojego ulubionego okresu twórczości Barksa. Nie mogę się doczekać trzech kolejnych tomów.

  Jedyny zgrzyt, za to dość poważny, to fatalna jakość komiksu "Znaczy kapitanie". Nie rozumiem podejścia purystów i pominięcia wersji Jippesa, tym bardziej, że zamieszczono okładkę którą Carl tylko naszkicował a narysował Daan, ba - Daisy z tej ilustracji trafiła na okładkę... Mam nadzieję, że nie będzie już takich kwiatków jak Darkest Africa i Race to the South Seas bo kurczę psuje mi to odbiór całej kolekcji, łyżka dziegciu w beczce miodu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolekcja Barksa to kolekcja Barksa a nie Jippsa. Chodzi o to, żeby wydawać oryginalne komiksy które wyszły z pod ręki Barksa a nie późniejsze przeróbki na dodatek ocenzurowane. To powoduje, że niektóre komiksy trzeba przedrukować z bardzo starych wydań przez co jakość cierpi. W sumie "Znaczy kapitanie" i tak nie wygląda tak źle (w porównaniu do "Afryki dzikiej"). Ale w zasadzie nie rozumiem czemu by komputerowo nie poprawić kolorowania - bo w sumie o to głównie chodzi, i wyglądałoby to dużo lepiej.

   Usuń
  2. Generalnie te przerysowane wersje przez innych twórców mogłyby być fajnym dodatkiem do końcowych tomów.

   Usuń
  3. A to prawda, powinny te przerobione wersje też być w tych tomach, a przynajmniej częś¢ kadrów czy plansz z najistotniejszymi zmianami. Bo nie każdy ma cały zbiór KD żeby mógł porównać wersję przerobioną z oryginalną.

   Usuń
  4. W takiej wersji deluxe to ja bym też chętnie przeczytał historyjki z Młodymi Skautami z lat 70 XXw. z fabułami/scenariuszami Barksa i rysunkami m.in. Strobla i Kay Wrighta . Od kilkudziesięciu lat dostępne są (najczęściej) jedynie w wersje Jippesa. Podejrzewam jednak iż jakość materiału może być niska.
   Odnośnie wersji ,,oryginalnych" komiksów Barksa typu ,,Znaczy kapitanie" czy ,,Wudu dla ludu" (czy też . Darkest Africa) to raczej bym się skłaniał ku wersjom możliwie najbardziej oryginalnych, oczywiście jeśli jakość materiałów nie jest jakoś tragiczna.

   Usuń
  5. Tylko to jest jednak zupełnie inny przykład. Komiksy Jippesa powstały na podstawie oryginalnych szkiców Barksa i są im dużo bardziej wierne niż wersje Strobla i Wrighta, które powstały wcześniej. Więc w tym wypadku mamy sytuację, że "oryginał" jest mniej oryginalny niż "remake".

   Usuń
  6. W sumie racja. W takiej hiper mega deluxe wersji #nikogo można by dać te przerobione przez Brazylijczyków tenpagery Barksa z Jose Cariocą :) oczywiście żart :)

   Usuń
 4. a wiadomo coś o nowym gigancie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyjdzie 30 marca i prawdopodobnie będzie odpowiednikiem LTB 543.

   Usuń
  2. Kozak okładkę ma LTB 543 - składu nie znalazłem

   Usuń
  3. Już znalazłem

   Usuń
  4. Będzie inny tom. Więcej informacji wkrótce.

   Usuń
  5. Czyżby ltb 542 :o

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka