Komiksy są super - Ptyś, Lou, Ernest i baletnice - przykładowe strony [Komiksy dla wszystkich]

Dziś do sprzedaży trafiły cztery pierwsze tomy Komiksy są super, nowej linii wydawniczej od wydawnictwa Egmont, w której publikowane są najlepsze humorystyczne komiksy frankofońskie. Tomy skierowane zarówno do młodszych jak i starszych czytelników zawierają po 150 stron komiksów i kosztują 39,99 zł. Dziś na blogu prezentujemy przykładowe strony z pierwszych wydań.

Spośród czterech początkowych serii najciekawiej według mnie prezentuje się  Lou! Juliena Neela. czyli świetnie napisany komiks o życiu dorastającej nastolatki, acz nie tylko o tym. Poza tym seria przedstawia też losy matki Lou, a w tle przewija się wątek dawno niewidzianego ojca głównej bohaterki. Komiks nie tylko śmieszy, ale też w wielu momentach wzrusza. Pierwszy tom serii otrzymał w 2005 roku nagrodę na Festiwalu Komiksowym w Angoulême. We Francji na razie wydano 7 albumów, które w Polsce zostaną wydane w trzech tomach. W pierwszym znajdują się pierwsze trzy - Codziennik, Na końcu świata i Cmentarzysko autobusów, kolejny wyjdzie w styczniu przyszłego roku. Za tłumaczenie odpowiada Elżbieta Dybcio-Wojciechowska.
Prezentację wydania znajdziecie na blogu, natomiast krótka recenzja tomu ukazała się na Instagramie.
Natomiast najdłuższą i najstarszą serią z Komiksy są super jest Ptyś i Bill, czyli seria o chłopcu i jego spanielu stworzona w 1959 przez Jeana Robę. Obecnie komiks składa się z 38 albumów, natomiast w Polsce na razie będą wydawane późniejsze albumy. W pierwszym tomie pojawiły się tomy narysowane przez Verrona - Najlepszy przyjaciel, Do ataku! i Ukochany spaniel (albumy 32-34), natomiast w drugim, który pojawi się już w listopadzie, pojawią się 3 ostatnie albumy stworzone przez Robę. Co ciekawe, seria obecnie jest publikowana w magazynie Le Journal de Mickey.
O drugim tomie pisaliśmy na blogu, natomiast krótką recenzję pierwszego znajdziecie na Instagramie.


Natomiast Ernest i Rebeka to opowieść o dziewczynce i jej mikrobie. Komiks Guillaume'a Bianco i Antonello Daleny na razie składa się z ośmiu albumów, w których są zawarte różne jedno i kilkustronicowe opowieści. W pierwszym tomie Egmont zawarł trzy pierwsze albumy - Mój kumpel mikrob, Ten okropny Sam i Dziadek Owadek. Serię tłumaczy Maria Mosiewicz, natomiast kolejny album Ernesta wyjdzie już w listopadzie. Seria zdobyła nagrodę Festiwalu Komiksowego w Angoulême w 2013 roku. Co ciekawe, Antonello Dalena od prawie 18 lat tworzy komiksy Disneya, Polscy czytelnicy mogą go kojarzyć m.in. z Przejmij stery! (KD 2018-05) i Śniadanie z obiadem za jednym przysiadem (GP 198).
Komiks bardzo poleca Kleszcz, który ocenił go najwyżej z całej październikowej czwórki.

Ostatnią serią wydaną w Komiksy są super w tym miesiącu jest Studio tańca
Nie licząc Ptysia i Billa, pozostałe serie z Komiksy są super zostaną wydane w trzech lub czterech tomach, oznacza to, że już w przyszłym roku w linii powinny pojawić się kolejne serie. Na razie zapowiedziano jedynie Triple galop Rodrigue i Du Paloux, komiks o dziewczynach jeżdżących na koniach. Oby w ofercie Egmontu pojawiły się kolejne serie, w tym te także skierowane bardziej do chłopców niż do dziewczyn.
Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela