Opowieść komiksowa (Miki i przyjaciele) - seria komiksów czy powieści?

1 kwietnia, w dość specyficzny dzień roku, na blogu pojawił się tekst dotyczący serii książek Miki i przyjaciele zaplanowanej na czerwiec przez Egmont. W ramach artykułu pojawiło się parę przypuszczeń dotyczących zapowiedzianych tytułów. Teraz, dzięki najnowszym informacjom od polskiego jak i niemieckiego Egmontu, możemy w końcu się przekonać, które przewidywania się sprawdziły, a które nie. Należy jednak zacząć od dość istotnej uwagi, w ciągu ostatnich tygodni seria zmieniła nazwę i obecnie nosi nazwę Opowieść komiksowa, choć tytuł ten nie do końca odzwierciedla zawartości tomów.

W poprzednim tekście zauważyłem dziwne podobieństwo pomiędzy tytułami niemieckiej serii Lustiges Taschenbuch Premium Plus, a zapowiedzianym przez Egmont cyklem ksiażek. Dotyczyło to pierwszego i trzeciego tomu Premium Plus oraz dwóch pierwszych książek. Wówczas zasugerowałem, że czwarty tom niemieckiej serii, który jest także zaplanowany na ten rok, prawdopodobnie nazywa się tak jak trzecia z zapowiedzianych książek, czyli Spooky Zone. Jak możecie zobaczyć na obrazku powyżej - nie myliłem się i tak się stało.
Jednak czy ta informacja jest ostatecznym potwierdzeniem tego, że Opowieść komiksowa to tak naprawdę polska wersja serii LTB Premium Plus? Niestety nie. Tym bardziej, że z danych zamieszczonych na egmont.pl (gdzie można już kupić książki w przedsprzedaży), wynika coś zupełnie innego. Tomy będą nosić ciut inne tytuły niż początkowo planowano, kolejno będą to Niefortunne przypadki młodej kaczki, Szpiegomania. Podwójny przekręt i Strachosfera. Kosmiczna formuła. Zmieniła się ich cena okładkowa, która teraz wynosi 32,99 zł, natomiast liczba stron będzie wahała się pomiędzy 200 a 224 stronami.
Bardzo dziwnie brzmią opisy poszczególnych tomów, ponieważ w nich ciężko znaleźć jednoznaczną deklaracją, zamiast tego pojawiają się wyrażenia typu w "powieść graficzna" i "ilustracje nawiązują do stylu znanego fanom komiksów o Kaczorze Donaldzie", Złudzeń odnośnie komiksowej zawartości pozbawiają natomiast podani autorzy publikacji, którzy całkowicie nie odpowiadają twórcom historii z tomów Premium Plus.
 • Niefortunne przypadki młodej kaczki - tekst: Jimmy Gownley, ilustracje: Jay Fosgitt
 • Szpiegomania. Podwójny przekręt - tekst: Jen Petro-Roy, brak informacji o ilustracjach
 • Strachosfera. Kosmiczna formuła - tekst: Tommy Greenwald, ilustracje: Elisa Ferrari
To w końcu czym tak naprawdę jest Opowieść komiksowa, skoro nie LTB Premium Plus? Dziwnym projektem polskiego Egmontu? Na pewno nie, ponieważ po samych nazwiskach widać, że nie jest to na pewno regionalny projekt, lecz większa kooperacja. By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba powrócić do Niemiec.
Niedawno opublikowane okładki z całkiem nowej serii pobocznej niemieckiego Giganta wprost odpowiadają na zadane wcześniej pytanie. Opowieść komiksowa to Lustiges Taschenbuch Lesespaß, Niech jednak tytuł serii was nie zmyli, ponieważ poza nazwą cykl z Gigantem nic nie ma wspólnego. Jak można wyczytać z opisów niemieckich wydań, są to książki napisane w formie pamiętników, które przedstawiają kaczych/mysich bohaterów w zupełnie innych, bardzo zaskakujących i niezwykle śmiesznych sytuacjach. Niemieckie opisy jednak wprost nie precyzują, czy komiksowe ilustracje są po prostu ilustracjami utrzymanymi w komiksowym stylu, czy może tekst przeplata się z komiksowymi elementami. Warto jednak zaznaczyć, że ilustracje w książkach są oryginalnymi tworami i nie są wyciętymi fragmentami komiksów.
Podsumowując:
 • Disney Publishing Worldwide zleciło stworzenie książek i komiksów opartych na trzech tematach: przygodach młodego Donalda, szpiegomanii z Daisy i Minnie oraz strachosferze z Hyziem, Dyziem i Zyziem
 • różni pisarze i ilustratorzy niezależnie pracowali nad komiksami i książkami, które choć wykorzystują te same postaci i motywy, to są niezależnymi tworami
 • w Niemczech komiksy stworzone przez Disney Publishing Worldwide są wydawane w ramach serii Lustiges Taschenbuch Premium Plus, natomiast Lustiges Taschebuch Lesespaß składa się z ilustrowanych powieści
 • ilustrowane powieści pojawią się po polsku w ramach serii Opowieść komiksowa w czerwcu tego roku
Teraz pewnie mnie zapytacie - a co z komiksami po polsku? Ja wam odpowiem - chyba nico. Nie znamy zapowiedzi komiksowych na drugą połowę roku, ale na razie nic nie wskazuje, żeby Egmont zamierzał wydać LTB Premium Plus po polsku, choć w takim wypadku komiksy mogłyby promować książki, a książki komiksy. Nie rozumiem tego, ponieważ wydaje mi się, że jest to idealna seria do wydania w formacie Marvel NOW czy Komiksy są super, która mogłaby choć częściowo załatać dziurę obecną na polskim rynku. Obecnie komiksy Disneya są dostępne jedynie w dwóch formach: tanich, ale różnej jakości, Gigantów oraz dużo, dużo droższych kolekcji wyselekcjonowanych komiksów. Wydań środka nie ma i oby się to wkrótce zmieniło. 
Na razie pozostaje tylko czekać i kupować... książki z kaczkami i myszami. Przynajmniej według mnie co najmniej Szpiegomania wygląda interesująco, a może, mimo słabej okładki, Niefortunne przypadki młodej kaczki też czymś zaskoczą.

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont, Ehapa

Komentarze

 1. Wciąż mam jednak małą nadzieję, że to będą komiksy (choć chyba nie ma się co łudzić).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chociaż pamiętniki moim zdaniem to nie taki zły pomysł, będzie jakaś nowość.

   Usuń
 2. Wiadomo cokolwiek o Mega Giga?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. MegaGiga 53 jest planowana na czerwiec 2020r.

   Usuń
  2. Chodziło mi o okładkę, tytuł etc., bo jest już połowa kwietnia i nie ma żadnych zapowiedzi.

   Usuń
  3. Prawdopodobnie tematyką tomu będą historie z dalekiego Wschodu .
   Tom niemiecki na którym prawdopodobnie się będzie wzorować : https://www.thalia.de/shop/home/artikeldetails/ID146088679.html (w Polsce być może podobna okładka)

   Usuń
 3. Gdzieś w sieci widziałem info, jakoby na Egmont.pl byłaby już dostępna prenumerata Gigantów na 2021 ale to chyba fake.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na stronie TMMedia jest dostępna prenumerata obejmująca ten rok i początek kolejnego - https://prenumerata24.pl/pl/p/GIGANT-POLECA-od-nr-320-6-numerow-/261

   Usuń
  2. A według Ciebie opłaca się kupować tę prenumeratę na początek kolejnego czy poczekać do grudnia/stycznia?

   Usuń
  3. Jak ją będziesz kupować bez przerwy - również za rok i za kolejny to bierz prenumeratę.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka