Kaczor Donald 2019-03 - od dziś w sprzedaży - Barks + Skłodowska-Curie

Dziś do kiosków trafił nowy Kaczor Donald. 3. w tym roku numer, a 992. w historii zawiera 43 strony komiksów, w tym historię z udziałem pewnej wybitnej fizyczki i chemiczki, a także parę innych ciekawych opowieści.

- Okładka
- Tragiczna pomyłka - 1/4 strony
- U pani Marii w Paryżu - 10 stron
- Rzeźbo, gdzie jesteś - 1 strona - z serii Zagadki Donalda
- Promień domy buduje - 5 strona
- Zaklinaczka deszczu - rys. Ferioli - 3 strony
- Tutaj mieszkam! - 1 strona
- Bestia z sali konferencyjnej! - 10 stron - uniwersum Kaczych Opowieści
- Zasypało na biało - 1 strona
- Piąte piętro - 1 strona - z serii Zagadki Mikiego
- Strzeż się strażnika - scen. i rys. Carl Barks - reprint z KD 1996-24, KGD 2 i KD 2006-26
- Powiedz "tak" - fab. Carl Barks, rys. Daan Jippes - 1 strona

Maria Skłodowska-Curie w Kaczorze Donaldzie! Choć raczej komiks Maximino i Snejbjerga nie jest raczej najwybitniejszą historią wszechczasów, to zawsze miłym akcentem jest występ polsko-francuskiej naukowiec w komiksie Disneya. Tego typu komiks zawsze może przybliżyć postać dwukrotnej zdobywczyni nagrody Nobla czytelnikom w całej Europie.
Jednak najpewniej najlepszym komiksem numeru jest ten-pager Carla Barksa - Strzeż się strażnika, doskonała opowieść o Donaldzie pracującym jako szkolny strażnik. Jednak czy wart jest on kolejnej publikacji po polsku? Trudno stwierdzić, szczególnie że komiks pewnie za jakiś czas pojawi się w kolekcji Barksa. Z innych ciekawych historii warto wymienić komiks Jippesa na podstawie pomysłu Barksa, kolejną historię ze świata Kaczych Opowieści czy Promień domy buduje, komiks nawiązujący do filmu Lego Przygoda 2.
Czy warto kupić nowy numer? Jeżeli nigdy nie czytaliście Strzeż się strażnika to na pewno, w innym wypadku i tak warto zastanowić się nad zakupem, ponieważ reszta historii nie prezentuje się źle, a występ Skłodowskiej-Curie w KD jest też miłym akcentem.
Kolejny numer KD pojawi się 22 marca i już możemy zaprezentować jego okładkę z której wynika, że w piśmie pojawi się komiks Midthuna z udziałem m.in. Sknerusa, Młodych Skautów, Diodaka czy Magiki.
Źródło ilustracji: materiały własne

Komentarze

 1. No niestety nie porwało mnie to wydanie.
  Bardzo fajnie zobaczyć jak ktoś docenia zasłużoną Polską postać ale cała historia wypada średnio.
  Młodsi odbiorcy może bardziej docenią ten numer ze względu na komiks Barksa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja krótka opinia o numerze : (Zagadek Mikiego i Donalda nie będę omawiał)
  - U Panii Marii w Paryżu : w komiksie Siostrzeńcy i Bracia Be wybierają się do Paryża 1908r. aby spotkać znaną polską chemiczkę i fizyczkę – Marię Skłodowską-Curie. Historyjka nie jest zła aczkolwiek spodziewałem się po niej większego wykorzystania postaci polskiej noblistki i bardziej wartkiej akcji. Wątek Braci Be uważam iż został wciśnięty trochę na siłę i wypadł dla mnie blado. Wydaję mnie się iż komiks można by spokojnie skrócić do 8 stron by akcja była bardziej dynamiczna. Na plus ładne (jak na Maximino) rysunki i pojawienie się postaci Irene Cure.
  - Promień domy buduje : przyjemny komiks. Nic rewelacyjnego ale interesujący pomysł promienia budującego i moim zdaniem jego liczba stron jest odpowiednia gdyż historyjka nie jest ani za krótka ani za długa.
  - Zaklinaczka deszczu : fajny komiks z Magiką De Czar (bardzo lubię tą postać swoją drogą). Przyjemny zapychacz. Ładne rysunki Ferioliego.
  - Tutaj mieszkam! : szczerze mówiąc jak dla mnie mało zabawny komiks i ciut mało logiczny momentami. Rysunki przypominają mnie trochę rysunki Murrego.
  - Bestia z Sali konferencyjnej : Po kilku mocno przeciętnych (choć również też lepszych) komiksów z serii o nowych Kaczych Opowieściach ten przedstawia się moim zdaniem naprawdę dobrze . Na plus występ ,,sępów” i konia bez głowy.
  - Zasypało na biało : ot, krótki przerywnik.
  - Strzeż się strażnika : nie jest to jeden z moich ulubionych tenpagerów Barksa ale mimo to uważam iż nadal trzyma wysoki poziom. Moim zdaniem najlepszy komiks w numerze. Trochę szkoda iż jest to jego 4 publikacja w Polsce gdyż pewnie dało by się znaleźć inny tenpager który albo nie byłby reprintem albo pojawił się w Polsce mniej razy lub więcej lat temu (np. w latach 90). Zapewne pojawi się też w odpowiednim czasie w kolekcji Kaczogrodów Barksa . Dla czytelników KD nie kupujących Kaczogrody Carla Barksa lub dla osób nie posiadających żadnego poprzedniego polskiego wydania tego komiksu jak dla mnie lektura komiksu powinna sprawić dużo frajdy. Drobna uwaga techniczna : fajnie iż zamieszczono z boku strony informację o miejscu i czasie pierwszej publikacji komiksu ale szkoda iż zapomniano o napisu autora komiksu.
  - Powiedz ,,tak” : bardzo przyjemna jednostronicówka z przepięknymi rysunkami (moim zdaniem jednego z lepszych rysowników komiksów Disneya 4- rzędowych) Jippesa.
  Warto też nadmienić iż dział ,,Puchar za suchar” zmienił nazwę na ,,Kawały”. Numer też jako czwarty numer z kolei został oznaczony w stopce jako 989, lecz chciałbym nadmienić iż w korespondencji e-mailowej redakcja odpisała mnie niedawno iż zauważyli ten błąd i zostanie on poprawiony, więc w następnym numerze nie powinno być już błędów w stopce.
  Szkoda iż (co jest obecnie normą) brak jest okładki najlepszego numeru, choćby niewielkiej .

  OdpowiedzUsuń
 3. Co do badziewnej zabawki. Na odwrocie " w razie kontaktu z oczami " itd, zdanie urwane

  OdpowiedzUsuń
 4. Zbędny myślnik "- nowy komiks" na okładce następnego kd.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar