Droga do ŻICSM: Porównanie zawartości wydań "Życia i czasów Sknerusa McKwacza"

Od dnia w którym pojawiła się zapowiedź nowego wydania Życia i czasów Sknerusa McKwacza wiele osób mnie pyta - co będzie, a czego nie będzie w nowym wydaniu. O składzie nowego wydania napisałem trochę kilka miesięcy temu, pojawiło się też tam krótkie porównanie, lecz teraz zapraszam do przeczytania (i obejrzenia) ostatecznego porównania wydań. Są tabelki. Oczywiście zastrzegam, że nowe wydanie minimalnie może się różnić wobec tego co prezentuję poniżej.

0. DANE TECHNICZNE
Ważna uwaga na początek. Dwa pierwsze polskie wydania Życia i czasów Sknerusa McKwacza są dwutomowe, a nie trzytomowe. I w 2001 roku, i w 2011 roku tuż po publikacji dwóch tomów z ŻiCSM w tych samych seriach wydano trzeci tom z komiksami Rosy (2001, 2011) niezwiązanymi z cyklem o życiu Sknerusa.
Z wyraźnych różnic pomiędzy wydaniami warto wymienić, że nowe wydanie będzie pierwszym jednotomowym polskim wydaniem, pierwszym w twardej okładce oraz będzie wydaniem opublikowanym na najlepszym papierze. W tomie pojawi się tłumaczenie znane z 2010 roku (porównanie tłumaczeń), natomiast zostanie użyte ciut inne kolorowanie (przykładowe strony).

1. ROZDZIAŁY GŁÓWNE
Rozdziały główne, czyli 12 komiksów narysowanych przez Rosę w latach 1992-1994 składających się na opis życia Sknerusa od 1877 roku do 1947 roku. Fabularnie składają się na jedną całość i można je czytać nie znając innych komiksów wymienionych na późniejszych listach.
We wszystkich wydaniach pojawiły się wszystkie główne rozdziały, jednakże w edycji z 2000 roku zabrakło pierwszej strony pierwszego rozdziału rozgrywającej się w skarbcu.

2. ROZDZIAŁY DODATKOWE
Rozdziały dodatkowe to 5 komiksów narysowanych przez Rosę po ukończeniu głównego cyklu, które opowiadają o przygodach Sknerusa rozgrywających się pomiędzy czasem akcji głównych rozdziałów. Rozszerzają one wątki tylko napomknięte w głównym cyklu.
Brak dwóch z pięciu rozdziałów dodatkowych w 1. wydaniu wynika z tego, że zostały narysowane po 2001 roku.

3. DODATKOWE KOMIKSY
Dodatkowe komiksy, czyli historie w jakiś sposób związane fabularnie z rozdziałami Życia i czasów Skenrusa McKwacza. Są całkowicie autonomicznymi tworami.

W najnowszym wydaniu pojawi się tylko Czy to jawa, czy sen (komiks o śnie Sknerusa), a także fragment Ostatniej podróży do Dawson będący retrospekcją (reszta komiksu to sequel Powrotu do Klondike Barksa). Zabraknie Pierwszej dziesięciocentówki rozgrywającej się w dużej części w scenerii 1. rozdziału, a także Skarbu Holendra będącej kontynuacją współczesnego wątku rozdziału VI B.

4. OKŁADKI KOMIKSÓW
Do praktycznie każdego komiksu z ŻiCSM Rosa narysował okładkę ilustrującą historyjkę.
W najnowszym wydaniu w przeciwieństwie do wcześniejszych ma się pojawić komplet okładek.

4. TEKSTY ROSY
Do każdego z rozdziałów Rosa napisał tekst omawiający historyjkę i zawierający m.in. listę nawiązań do historii Barksa.
Nowe wydanie w przeciwieństwie do poprzednich będzie zawierało komplet tekstów Rosy.

5. DODATKI
W drugim wydaniu jako dodatek zaprezentowano przedmowy Rosy rozpoczynające oba tomy. W nowym wydaniu dodatkowo pojawi się oś czasu Sknerusa, artykuł o dedykacji D.U.C.K. i drzewo genealogiczne.

Nowe wydanie ŻiCSM już teraz możecie zamówić w wielu księgarniach internetowych. Jednak jeżeli mielibyście jeszcze jakieś pytania dotyczące Życia i czasów Sknerusa McKwacza to chętnie na nie odpowiem w komentarzach.
  Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont

Komentarze

 1. Świetne porównanie rozwiewa wszelkie wątpliwości. Szkoda, że nie będzie tych dodatkowych komiksów.
  I ciekawe, że teraz prawie wszystkie sklepy mają status komiksu jako niedostępny, ciekawe czym jest to spowodowane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Komiks pojawił się na kilkanaście godzin, ale złożono tylko zamówień, że sprzedały się wszystkie egzemplarze dostarczone przez Egmont w pierwszym rzucie. Jutro/pojutrze pojawi się nowa dostawa i komiks znów będzie dostępny.

   Usuń
  2. To prawda że szkoda tych dodatkowych komiksów i ciekawe jak wypadnie to nowe kolorowanie całościowo. Co do zamówień , czy obecna wyprzedaż oznacza że zainteresowanie jest tak wielkie ?.

   Usuń
  3. Może to dobry znak jeśli nastąpiła taka sytuacja :)

   Usuń
 2. Kurcze, gdyby tylko nie to liternictwo... to byłoby na prawdę bardzo dobre wydanie, a tak, komiks dużo traci gdy widzi się to niechlujstwo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Posiadam wydanie z 2000 roku i wydrukowany we własnym zakresie Tom III, zawierający "Więźnia Doliny Białej Śmierci", "Spryciarza z Panamy", "Czy to sen czy jawa?" oraz bonusowo "Wielką Niedźwiedzicę". Polecasz mi kupić nowe wydanie? Bo się cały czas waham czy w takim razie jest to opłacalne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie.
   Po pierwsze - tłumaczenie
   Po drugie - jakość wydania
   Po trzecie - kolorowanie

   A jak poszukasz to komiks dostaniesz nawet za 60 zł (radziłbym poczekać 2-3 dni, obecnie komiks zniknął z większości hurtowni).

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź ;)

   Usuń
  3. Pomyłka nastąpiła w powyższym poście. Miało być
   Po trzecie - artykuły

   Usuń
 4. No i nie mogą dać wszystkiego w jednym wydaniu :D znowu chcąc kogoś zainteresować, muszę pożyczyć różne wydania - w tym jest to, w tamtym tamto a w następnym owamto ;) to wydanie byłoby super gdyby miało Pierwszą Dziesieciocentowke

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak dla mnie kolory są najlepsze w wydaniu pierwszym, staranniejsze i jednocześnie dobrze współgrają z rysunkiem. Nie żeby te z nowego wydania były złe ale jednak troszkę traci w odbiorze :) Graphos

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne podsumowanie :D! Pamiętam natomiast, że w którymś z tych tomów (prawdopodobnie :D) była zawarta taka historyjka, w której Sknerus z Donaldem, siostrzeńcami i Diodakiem trafiają do jakiejś krainy związanej bodaj z nordycką mitologią (nie jest to Asgard, ale coś w tym stylu), w historię była też zamieszana Magika De Czar. Ktoś wie może co to była za historia i w którym tomie była wydana :D?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W poszukiwaniu źródeł Kalevali - Komiksy z Kaczogrodu 3/2001.

   Usuń
 7. Czy teksty dodatkowe z życia i Czasów zbiorczego pkrywają się z tekstami z kolekcji komiksów Dona Rosy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Są to trochę inne teksty - można byłoby je nazwać innymi iteracjami.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka