Dobre komiksy Disneya #8 - "Obcy kontra cukierki" (KD 2018-01)

Po dwóch miesiącach przerwy powracamy do cyklu "Dobre komiksy Disneya", na początek napiszemy o dość standardowym ten-pagerze z najnowszego KD, który jednak pod pewnymi względami się wyróżnia.

Obcy kontra cukierki
10 stron
scen. Terje Nordberg, rys. Arild Midthun
wyd. pol. Kaczor Donald 2018-01 (tłum. Jacek Drewnowski)

Gdy się popatrzy na najsłynniejszych twórców pracujących dla Egmontu to wszyscy z nich zaczęli tworzyć komiksy Disneya dla duńskiego wydawnictwa na początku lat 90. albo i wcześniej. W ciągu ostatnich 20 lat tylko jednemu rysownikowi udało się przebić do pierwszej ligi, a jest to znakomity Norweg Arild Midthun, który w zaledwie 10 lat do perfekcji opracował styl rysowania komiksów z kaczkami. Polski (czy też amerykański) czytelnik może kojarzyć go z komiksu Sknerus kontra Sknerus czy też świątecznych historii. W nowym KD pojawił się jeden z jego nowszych komiksów stworzony wraz z Terje Nordbergiem (też Norwegiem).
Komiks Obcy kontra cukierki rozpoczyna się od przybycia Donalda do domu, gdzie widzi Siostrzeńców budujących statek kosmiczny... i jedzących cukierki, które ponoć mają przywabić kosmitów. Zapada noc, a w ogródku Donalda zaczyna grasować pewien trójoki, pozaziemski stwór. Rusza za nim Donald, a po chwili także Siostrzeńcy. Czas na polowanie na kosmitę.
Pod względem scenariusza komiks jest banalnie prosty. Mamy wstęp, następnie zawiązanie akcji, a dalsza część to prosta komedia pomyłek. Ale mimo swojej prostoty, a może właśnie dzięki jej, komiks jest znakomitą kilkuminutową lektura. Ciekawą i bardzo przyjemną historyjką, ale dzięki dwóm elementom wyróżniającą się.
Pierwszym z tych elementów jest humor. W Obcych kontra cukierki nie mamy do czynienia tylko z prostymi gagami słownymi, ale bardziej postawiono na humor rysunkowy czy też sytuacyjny. Świetnym zagraniem było ograniczenie wypowiedzi kosmitów do pisma obrazkowego, dzięki temu z pozoru zwykłe zakończenie, dostarczyło sporo uśmiechu. Polskie tłumaczenie jak zwykle stoi na wysokim poziomie, o czym świadczy m.in. nazwa klubu UFO, które nazywa się TROLO.
Równie wyróżniającym się elementem, jeżeli nie bardziej są rysunki autorstwa Midthuna. Poczynając od świetnego zaprojektowania wyglądu kosmitów, poprzez smaczki w tle typu pomnik Korneliusza Kwaczaka, kończąc na widowiskowej scenie na wieży ciśnień. Na kilku kadrach Midthun popisał się także znakomitym cieniowaniem, które wygląda olśniewająco.
Prosty scenariusz, ale z masą humoru i znakomitymi rysunkami. Oby więcej takich komiksów pojawiało się w KD.

Numer z komiksem Obcy kontra cukierki jest dostępny w kioskach do 18 stycznia.
źródło ilustracji: materiały własne

Komentarze

 1. Ale ten komiks jest już w kioskach... Dorwałem go 22 w Empiku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tak, pomyłkowo zamiast "jest" pojawiło się "będzie".

   Usuń
 2. Z drugiej strony "w biegu na biegun" jest moim zdaniem jednym z najgorszych komiksów.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela