Przygoda trwa! - Niezwykła podróż 2 - recenzja [KOMIKSY DLA WSZYSTKICH]

Czas na ciąg dalszy przygodowej opowieści w klimatach Juliusza Verne'a. Czy drugi album z przygodami Noemie i Emiliena jest równie dobry co pierwszy? Odpowiedź poznacie czytając recenzję komiksu Camboniego i Filippiego.


Czas na ciąg dalszy przygód Noemie i Emiliena w 1927 roku w czasie ciągle trwającej I wojnie światowej. Tym razem Denis-Pierre Filippi (twórca Orull czy Un drôle d'ange gardien) oraz Silvio Camboni (rysownik ponad 200 komiksów Disneya) zabierają dwójkę kuzynów oraz ich dwóch opiekunów do Paryża na konkurs imienia Juliusza Verne'a. Noemie i Emilien chcą za pomocą udziału w konkursie odnaleźć ojca Emiliena, Alexandra, który prawdopodobnie został porwany przez tajemniczego zleceniodawcę. Jednak to niejedyny ich wróg z którym muszą się zmierzyć. Podczas wyprawy niejednokrotnie są atakowani przez maszyny trzeciej osi, a wrogowie czają się w każdym zakamarku.
Twórcy na szczęście nie zawiedli i komiks prezentuje się bardzo dobrze, ale nie jest pozbawiony wad. Po obszernym wstępie jakim był pierwszy album Niezwykłej podróży czytelnik dostaje kolejne 46 strony komiksu, które są zaledwie rozwinięciem historii. Jako że pierwszy cykl serii składa się z 3 albumów to mam nadzieję, że kolejny album będzie doskonałym zwieńczeniem historii.
Z tego powodu, że album nie jest osobną historią, lecz bezpośrednią kontynuacją 1. odsłony serii, struktura komiksu jest nietypowa. Nie ma rozpoczęcia, rozwinięcia i zakończenia, lecz historię można podzielić na kilkustronicowe epizody, które rozwijają historię. Wiążą się z tym pewne plusy albumu jak i minusy.
Do plusów można na pewno zaliczyć początek, który według mnie jest doskonały. Interesująca scena u ciotki Emiliena (czy aby na pewno ciotki?), a potem pełna akcji sekwencja podróży z Londynu do Paryża. Dalej jest nieźle. Bohaterowie przybywają do Paryża, poznają kolejnych bohaterów, dowiadują się kilku nowych rzeczy. Jest miejsce na trochę humoru, a także na fajną scenę z remontem maszyny. Twórcy stopniowo dawkują napięcie, które cały czas rośnie poprzez spotykanie przez bohaterów kolejnych wrogów i zagrożeń. Dzięki temu akcja komiksu jest wartka i trudno oderwać się od historii.
Niestety wydaje mi się, że twórcy zbytnio chcieli podkreślić zakończenie. Z tego powodu finał komiksu, czyli widowiskowa scena akcji mocno zawodzi. Widać, że zabrakło na nią dobrego pomysłu. Scena jest nudna i bardzo przewidywalna, a także praktycznie nic nie wnosi do całej. Warto jednak przeczytać album do ostatniego kadru, bo Filippi jak zwykle szykuje na ostatniej stronie pewien zwrot akcji.
Według mnie jednak to nie fabuła jest największym plusem Niezwykłej podróży, lecz wspaniale wykreowany świat. Klimat steampunku jest widoczny na każdej stronie poprzez wszelakiego typu maszyny, zwykle narysowane z wielkim kunsztem. Samoloty, statki, łodzie podwodne, roboty, sterowce - czego tu nie ma. Nadal brakuje mi nawiązań do Verne'a, ale coś czuję, że w najbliższym czasie się to zmieni. Dodatkowym plusem są gagi, których choć nie jest dużo to idealnie wpasowują się w historię, a także bohaterowie, którzy są świetnie wykreowani dzięki czemu z przyjemnością śledzę dalsze ich losy
Po raz kolejny muszę pochwalić rysunki Camboniego, które są na najwyższym poziomie. Każda plansza jest majstersztykiem, lecz niektóre należy wyróżnić. Należy do nich m.in. strona w pracowni rzeźbiarza czy piękna panorama Paryża.
Do polskiego wydania nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń. Porządny papier, dobre tłumaczenie i liternictwo. Tak powinno się wydawać komiksy po polsku.
Mimo słabego zakończenia lektura drugiej Niezwykłej podróży była dla mnie ogromną przyjemnością. Świetnie wykreowany świat, wspaniałe rysunki, a także powoli rozwijana fabuła. Szkoda, że na razie w komiksie pojawiają się nowe pytania, a odpowiedzi na wcześniejsze brak. Mam jednak nadzieję, że zmieni się to po 3. tomie.
Nie zmienia to faktu, że Niezwykłą podróż nadal gorąco polecam, jej pierwsze dwa tomy to na pewno świetny prezent na Gwiazdkę i dla młodych czytelników, i dla dorosłych. Mam także nadzieję, że 3. tom historii pojawi się wcześniej niż później.

Ocena albumu: 8/10

Niezwykła podróż 2
Data premiery: 20 września 2017, liczba stron: 48, cena okładkowa: 38 zł, format: A4, scenariusz: Denis-Pierre Filippi, rysunki: Silvio Camboni, kolory: Gaspard Yvan, tłumaczenie: Jakub Syty, wydawnictwo: Kurc, ISBN 978-83-947753-0-8

Przykładowe strony:

Źródło ilustracji: materiały prasowe - wydawnictwo Kutc

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela