Gigant Mamut 34 "Wielkie kino" - skład - Cavazzano, Ziche, Molinari

Tylko kilkanaście dni pozostało do premiery kolejnego Giganta Mamuta - Wielkie kino, który będzie zawierał ponad pół tysiąca stron kaczych i mysich komiksów podejmujących tematykę telewizji, streamingu czy kina. Nie zabraknie w tym historii parodiujących najsłynniejsze programy telewizyjne. Tom, który trafi do sprzedaży 9 września, jest już dostępny w przedsprzedaży na Egmont.pl.
Wydanie będzie zawierało dokładnie te same komiksy co niemiecki Lustiges Taschenbuch Spezial 102.

 Jeżeli ktokolwiek liczył, że Wielkie kino będzie jakimś przełomem w kontekście 512-stronicowych tomów, to nic bardziej mylnego. Tom, podobnie jak praktycznie wszystkie wydania z ostatnich lat, to połączenie komiksów znanych z ostatnich dwóch dekad, z większą lub mniejszą dawką nowości oraz odrobiną klasyki. Nie oznacza jednak, że będzie to słaby tom, ale po prostu nie można mieć do niego wysokich oczekiwań.

Co najmniej kilka elementów sprawia, że może być to ciekawe wydanie. Pierwszym z nich jest długi 62-stronicowy komiks Tulipano i Dossiego z połowy lat 90. o wujku Sknerusie,  a trzeba powiedzieć, że Tulipano wówczas stworzył wiele dobrych historii także znanych w Polsce. Chociażby Wielki mały heros (GP 100), Uczciwi złodzieje (GP 116), a wraz z Dossim stworzył Poszukiwany, poszukiwany (KG 1999-03). 

Nie będą tym tomem zawiedzeni także fani historii rysowanych przez Larę Molinari, ponieważ w tomie pojawią się aż trzy komiksy narysowane przez włoską artystkę. Dwa z nich były już wydane w Polsce, ale są to doskonałe historie, z czego szczególnie warto zwrócić na parodię Big Brothera aktualną do dziś. Wśród innych opowieści można znaleźć też te narysowane przez Cavazzano i Ziche, a parę komiksów napisał Rudy Salvagnini, znany m.in. jako autor cenionego cyklu Goofy pisze książkę.

Natomiast już w przyszłym tygodniu do sprzedaży trafi wypakowany najsłynniejszymi historiami z kaczkami nowy tom kolekcji Barksa - Deszcz pieniędzy i inne historie z lat 1951-1952. W środku m.in. pierwsze historie z Braćmi Be, skarbcem Sknerusa i Młodymi Skautami, ale też wiele przygodowych opowieści.


Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont

Komentarze

 1. 279 stron nowości jak na takie a nie inne warunki jakie są w "Mamutach" uważam za zadowalające. Zobaczymy jakie będą i czy te co się powtarzają będą kiepskie czy nie, bo nie sprawdzam by mieć podczas lektury "niespodziankę". Ale jak zwykle, dla mnie tom oceniony będzie dopiero po przeczytaniu całości. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam dużych oczekiwań co do Mamuta/Megagiga więc akurat w tym wypadku reprinty w niczym mi nie przeszkadzają. To nie są nowe wydania specjalne jak Wakacyjnego Giganty z tego i ubiegłego wieku tylko kontynuacja nieco dogorywającej już serii. Więc zapowiada się przyjemny tom.

   Usuń
  2. I to mi się podoba- komentarz merytoryczny, wyważony. A nie wieczne narzekania, co by nie było a jak powszechnie wiadomo sam pałam dużą niechęcią do egmontu. Mam tylko nadzieję, że (według mnie) niska sprzedaż tych cienkich, a mimo wszystko drogich albumów z Mikim nie odbije sie na kaczych komiksach. Bo nie oszukujmy się, może krzywdząco, ale to Miki u nas zawsze był dodatkiem do kaczych przygód, także w dużą "armię fanów" , którzy portfelem przemówią się nie spodziewam. I co ciekawe jak pytałem przez lata swojego czasu różnych osób to często zdarzało się, że omijali oni całkowicie myszona. A jednak sporo było przeróżnych dobrych i bardzo dobrych historyjek.

   Usuń
  3. Mógłbym narzekać ale w przypadku Megagiga/Mamuta to nie ma sensu bo to jednak niższa półka jakościowa wśród kaczych komiksów. Natomiast od wszelkich nowych obecnie i przyszłych serii trzeba wymagać więcej niż reprinty.

   Usuń
  4. Otóż to. Są różne rodzaje wydań komiksowych, a więc i kryteria dla każdego z nich są inne. Tylko malkontent lub zwyczajny idiota będzie wszystko "wrzucał do jednego wora".

   Usuń
  5. " Natomiast od wszelkich nowych obecnie i przyszłych serii trzeba wymagać więcej niż reprinty. " - cały czas podkreślam: to zależy jakie.
   Jeżeli ktoś wymyśliłby, żeby z okazji 30-lecia Giganta w Polsce stworzyć miniserię poświęconą najlepszym komiksom wydanym w Polsce i byłyby to rzeczywiście wybrane najlepsze historie, to dlaczego nie.
   Jeżeli ktoś chciałby wydać zbiorcze wydanie Kwantomasa/Doubleducka/CAP/cokolwiek innego (ale z głową!), to dlaczego nie.
   Ale jeżeli wybór komiksów polega na całkowicie losowych historiach o różnej jakości (jak to jest w MGG/MAM), to nie ma to sensu.

   Usuń
  6. To by wszystko było proste gdyby rynek kaczych komiksów był szeroki a wydań kilkanaście. Tym czasem kacze komiksy czyta już mało kto, a różnych wydań można policzyć na palcach jednej ręki. W tej sytuacji jest mniej sensowne reprintowanie czegoś (jakiejś serii) wydanej wcześniej w ramach Giganta. Chyba, że to by była jakaś większa, dłuższą seria wydań zbiorczych wtedy to co innego. Ale u nas takie rzeczy się nie udają.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca 246 "Tajemnicza świątynia" - zapowiedź - Fecchi, Ferraris, Michelini

MegaGiga 60 "Ku przestworzom!" - zapowiedź - Scarpa, De Vita, Asteriti

Niezwykłe losy Sknerusa McKwacza - przykładowe strony