Polskie okładki kolekcji Barksa... w Bułgarii!

Często bywa tak, że polski Egmont kopiuje różne wydania komiksów Disneya z całego świata. Rzadziej się zdarza, że to inne oddziały wydawnictwa stosują rozwiązania wymyślone w Polsce, a tak się stało w Bułgarii w przypadku serii Дъкбург, czyli tamtejszej edycji cyklu Kaczogród. Carl Barks zbierającego historie stworzone przez mistrza komiksów Disneya.

Choć sama kolekcja jest tak samo jak polskie wydanie kopią norweskiej edycji, to wykorzystanie okładek przygotowanych przez polski oddział Egmontu sugeruje, że Bułgarzy wzorowali się na edycji wydawanej w Polsce. Także logo bułgarskiej wersji jest podobne do logotypu polskiego Kaczogrodu. Tak naprawdę największa różnicą jest użycie zupełnie innego fontu do tytułu tomu. Także w środku bułgarska edycja bardzo przypomina polską - zastosowano te same nagłówki i stopki. Seria ukazuje się w takim samym formacie jak polskie wydanie, w twardej oprawie, a cena pojedynczego tomu to 59 лв, czyli ok. 140 zł.

Pierwszy tom, będący kopią pierwszego tomu kolekcji - Powrotu do Klondike, został wydany na koniec 2022 roku, a drugi, który w Polsce ukazał się jako Moja snów dolina, wydano na początku tego roku. Więcej informacji o komiksach znajdziecie na stronie bułgarskiego oddziału Egmontu, na ten moment nie wiadomo, czy i kiedy pojawią się kolejne tomy. Są to pierwsze komiksy Disneya wydane przez bułgarski Egmont po kilkuletniej przerwie, w tym roku pojawiły się też dwa specjalne numery zlikwidowanego w 2017 roku pisma Мики Маус.

 Za podesłanie informacji dziękujemy Mieszkowi Kwaśniewskiemu. 

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont Bulgaria

Komentarze

 1. No właśnie a "my" narzekamy na ceny swoich wydań

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś ich porąbało z tą ceną. Na ceny u nas to ja akurat nie narzekam bo jak se porównasz ilość stron komiksów Disneya do np. Asteriksów, Lucky Lukue'uw itp. to wychodzi tanioch (nie wspominam już o cenie gigantów). Jednak jak widać w niektórych krajach mają ten problem.

   Usuń
 2. Nie ma sie czym chwalić, bo te okładki są akurat słabe

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Special 2023-01 "Młody Kaczor Donald: Kroniki młodego Donalda" - zapowiedź nowej serii!

Gigant Poleca Extra 2023-06 "Disney 100" - dziś premiera rocznicowego tomu

Gigant Poleca Extra 2023-07 "Halloween" - zapowiedź - Casty, Nucci, Cavenago i De Felici