Dobre komiksy Disneya #9 - "Cukierki szkodzą" (GP 209)

Cuk-kasy (cukierki kasujące pamięć) to nieodłączny element komiksów z Superkwiękiem i Diodakiem. Jednak czy używanie ich jest w pełni bezpieczne? Czas na kolejny "Dobry komiks Disneya"!

Cukierki szkodzą
30 stron
scen. Giorgio Salati, rys. Francesco D'Ippolito
wyd. pol. Gigant Poleca 209: Czerwony smok (tłum. Jacek Drewnowski)
Bardzo lubię gdy komiksy Disneya wykorzystują element zakorzeniony w nich i tworzą wokół niego jakąś nową fabułę. Tak zrobili Włosi, Salati i D'Ippolito, którzy zadali sobie pytanie A co jeżeli zażywanie przez Diodaka cuk-kasów szkodzi jego zdrowiu? Ale to niejedyny wątek komiksu Cukierki szkodzą.
Historia rozpoczyna się od końca zwykłej akcji Superkwęka. Bohater jak zwykle wraca do Diodaka, który po naprawach kasuje sobie pamięć cuk-kasem. I tak znowu, znowu i znowu, aż z wynalazcą zaczyna się dziać coś dziwnego i ostatecznie traci całą pamięć. Na szczęście ostatnio Diodak znalazł antidotum na cuk-kasy, lecz nie wiadomo gdzie się znajduje. Jedyną poszlaką jest stara klasówka z matematyki, która prowadzi do Elizy Kwark... młodzieńczej miłości wynalazcy.
Według mnie największą zaletą komiksu Salatiego i D'Ippolito jest to, że w doskonały sposób udało się w nim połączyć dwa pomysły. Pomysły, które być może nie starczyły by na jeden pełnometrażowy komiks - problemy z cuk-kasami Diodaka oraz późniejsze szukanie antidotum i wątek miłości wynalazcy.  Dzięki temu udało się stworzyć historię, która jest ciekawa od początku do końca, między innymi przez wątek zagadki i szukania rozwiązania, a także wzrusza dzięki scenom retrospekcji czy spotkania Elizy i Diodaka po latach. 
Oprócz tego bardzo mi się podoba, że choć komiks był reklamowany jako historia z Superkwękiem i fakt, on prowadzi śledztwo, lecz tak naprawdę jest historią głównie skupiającą się na postaci Diodaka, na jego przeszłości, na jego uczuciach, ale także pokazuje, że wynalazca pełni ważną rolę dla Superkwęka czy innych kaczek.
Przy okazji chciałbym wyróżnić scenę, w której Diodak i Eliza oglądają program naukowy. Szczególnie podobała mi się ich reakcja na słowa prowadzącego: Niektórzy twierdzą, że miłość to kwestia chemii. (...) Czy znajdzie się uczony zdolny sprowadzić uczycie do ciągu liczb. A może to wy zdołacie odkryć formułę miłości?. Według mnie są to jedne z najpiękniej wymyślonych kadrów jakie widziałem w komiksach Disneya w ciągu kilku ostatnich miesięcy.
Nie do końca natomiast podobały mi się rysunki. Większość stron jest narysowana bardzo dobrze, szczególnie podobały mi się sceny retrospekcji. Niestety zdarzają się w komiksie kadry, które według mnie są narysowane zbyt grubą kreską. Ale nie jest to jakaś spora i bardzo przeszkadzająca wada.
Zakochany wynalazca i problem z cuk-kasami = kolejny dobry komiks Disneya.

Tom z komiksem Cukierki szkodzą jest dostępny w kioskach do 25 stycznia.
źródło ilustracji: materiały własne

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka