NOWE przygody czarodzieja i ucznia - "Tymek i Mistrz" tom 3 - recenzja [KOMIKSY DLA WSZYSTKICH]

Yes, yes, yes! Po długich 13 latach wszyscy fani cyklu Skarżyckiego i Leśniaka mogą w końcu przeczytać kilkanaście odcinków Tymka i Mistrza stworzonych w 2004 roku, a do dziś niewydanych. Jak na tle poprzednich tomów wypadają ostatnie opowieści z udziałem czarodzieja i ucznia? Równie dobrze czy czuć może spadek formy? Zapraszam do przeczytania recenzji.

Choć minęło już ponad 13 lat od zamknięcia Komiksowa to doskonale pamiętam sobotę w którą ukazał się numer z napisem "Komiksowo" żegna się ze swoimi czytelnikami. Jednak w czasie oryginalnej publikacji pisma znacznie bardziej lubiłem czytać zamieszczone tam komiksy Disneya (o których dziś mogę napisać, że w dużej części były średnie), a Tymka i Mistrza zawsze omijałem. Nie wiem dlaczego, ale wówczas nie pasował mi styl rysowania komiksu, absurdalny humor oraz dość ciemna paleta barw wielu odcinków.
Kilka lat po zamknięciu Komiksowa powróciłem do segregatorów z nimi i stwierdziłem, że zawsze omijałem najlepszą część komiksu. Na nowo wyciągnąłem wszystkie numery i zacząłem czytać ciurkiem wszystkie odcinki Tymka i Mistrza. I wówczas wszystko zagrało, a komiks Skarżyckiego i Leśniaka natychmiastowo stał się jednym z moich ulubionych polskich komiksów.
Nie wiedziałem jednak wtedy, że nie wszystkie odcinki stworzone do Komiksowa wydano. Jak się okazało, autorzy mieli podpisaną z wydawnictwem umowę na więcej odcinków i nawet po zamknięciu Komiksowa kolejne odcinki były tworzone. Plotki o kilkunastu niewydanych odcinkach krążyły po internecie od lat, ale dopiero teraz dzięki wydaniu Kultury Gniewu szerokie grono czytelników może je w końcu przeczytać.
Trzeci album Tymka i Mistrza nie zawiera tylko 18 wcześniej niepublikowanych historii, ale też kilkadziesiąt komiksów znanych z ostatnich numerów Komiksowa. Historie są nadal zbudowane w ten sam sposób - są to 2-stronicowe odcinki często zawierające zabawną puentę. Fabularnie jest bardzo podobnie co w poprzednim tomie, najczęściej pojawiającymi się schematami jest pomoc królowi, walka z Psujem i Popsujem, wyruszenie w podróż, historia z przeszłości Mistrza czy pomoc magicznemu stworowi.  Mimo ponad 100 wcześniejszych odcinków na koncie, komiks Leśniaka i Skarżyckiego nadal śmieszy ogromną ilością absurdalnego humoru. Jak się okazuje mimo dość stałej konwencji twórcy co rusz wyciągają jakiegoś asa z rękawa.
A tych asów jest sporo. Do moich ulubionych gagów należą historyjka z Don Kichotem (niezwykle śmieszna i z ciekawą, choć spodziewaną puentą), komiks o "wężu z kieszeni" (chyba mój ulubiony typ historyjek, w których twórcy bawią się językiem polskim) czy historia o wehikule czasu. Oprócz tego bardzo mi się podobały komiksy, w których wprost jest łamana czwarta ściana: historia z narratorem oraz komiks w którym świat Tymka i Mistrza traci kolory. Fanom Gwiezdnych Wojen natomiast spodoba się odcinek w którym Tymek podnosi szklankę. Tom zawiera też masę innych, równie dobrych gagów np. z przeszłości Mistrza, ale nie sposób wszystkich wymienić.
Jednak dla mnie najciekawszą częścią tomu były wcześniej niepublikowane historie. Już pierwsza z nich zachwyciła mnie i trafiła do czołówki ulubionych odcinków Tymka i Mistrza. Odcinek zaczyna się kadrem w którym Tymek jest Mistrzem, a Mistrz Tymkiem. Komiks ma chyba najciekawszy układ graficzny ze wszystkich odcinków, a dodatkowo jest i śmieszna, i wzruszająca pod koniec.
Pozostałe nowe odcinki nie były aż tak dobre, ale zarówno komiks z Psujem i Popsujem udającym Tymka i Mistrza, czy też historia z psem Tymka, były naprawdę dobre.
Oprócz standardowych dodatków pod koniec tomu zamieszczono zagadki z Tymkiem i Mistrzem z Komiksowa. Niezwykle zabawne same w sobie, więc dobrze, że je dołączono do albumu.
Powtarzałem to pewnie nie raz, ale powtórzę jeszcze raz. Tymek i Mistrz to najlepszy polski komiks humorystyczny dla wszystkich ostatniego ćwierćwiecza. Skarżycki z Leśniakiem stworzyli serię, która jest niezwykle udanym połączeniem świata fantasy z absurdalnym humorem, a przy okazji jest to komiks na tyle uniwersalny, że nawet po ponad dekadzie jest równie zabawny co w momencie premiery. Ostatni tom zawiera kolejne kilkadziesiąt niezwykle śmiesznych, ale też pełnych nawiązań popkulturowych komiksów. Poziom ani na chwilę nie spada, a czasami rośnie.
Biegnijcie do księgarń (choćby internetowych) i kupujcie Tymka i Mistrza. Warto, bo to bardzo dobry komiks jest. Tym bardziej warto się spieszyć, ponieważ nakład pierwszego tomu już się wyczerpał (dodruk w przyszłym roku).

Łączna ocena albumu: 9/10 

Przy okazji zamieszczam rozpiskę odnośnie zawartości wszystkich tomów serii.
I TOM - Komiksowo 2001-10 do 2002-19 oraz dłuższe historie z albumów 1-2
II TOM - Komiksowo 2002-20 do 2003-31 oraz dłuższe historie z albumów 3-4
III TOM - Komiksowo 2003-32 do 2004-25, 18 niepublikowanych komiksów oraz dłuższe historie z albumów 3-4

Tymek i Mistrz - wyd. zbiorcze tom 3.
Data premiery: 27 maja 2017, liczba stron: 152, cena okładkowa: 44,90 zł, format: B5-, scenariusz: Rafał Skarżycki, rysunki: Tomasz Leśniak, wydawnictwo: Kultura Gniewu, ISBN 978-83-64858-58-1


Przykładowe strony:
źródło ilustracji: materiały prasowe - Kultura Gniewu

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

Gigant Poleca Special 2024-02 "Letnie klimaty" - zapowiedź - słynny komiks Castiego!