"Hall of Fame" Dona Rosy w Czechach!

Kiedyś Polska była liderem regionu w jakości oraz w skali wydawania komiksów Disneya. Niestety w ostatnich latach się to zmieniło, w Polsce nadal ze świecą czekamy na porządne edycje komiksów Disneya, a już drugi kraj Europy Środkowo-Wschodniej wystartował z eksluzywną serią komiksów Disneya.
Na początku roku pisaliśmy o Rosji, gdzie wydawane są kolekcję Rosy i Barksa, natomiast kilka dni temu czeski Albatros wydał pierwszy tom Hall of Fame Dona Rosy. Polska edycja tego tomu pojawiła się w Polsce ponad 10 lat temu w serii Kaczogród, lecz była wydana w bardzo niewielkim, Gigantowym formacie. W Czechach komiks ukazał się w formacie B5, czyli takim jak Kaczor Donald.
Mam nadzieję, że sygnał dobiegający z Czech dotrze do polskiego Egmontu i zostaną podjęte jakieś kroki. Według mnie to niewiarygodne, że na polskim rynku, na którym ukazuje się już kilkadziesiąt komiksów miesięcznie, w ciągu ostatnich kilku lat żaden komiks Disneya nie trafił do księgarń (KD i Giganty to tytuły prasowe). W październiku tego roku u nas zostanie wydana Kawa Zombo, ale trudno klasyfikować ją jako komiks Disneya, lecz bardziej jako album Loisela, twórcy, którego większość komiksów ukazała się po polsku.
Warto jeszcze dodać, że przez 26 lat komiksy Disneya w Czechach wydawał Egmont i w tym czasie nie pojawiło się żadna bardziej ekskluzywna publikacja. Od zaledwie roku licencję na komiksy Disneya jak i markę Egmont ma wydawnictwo Albatros i w tak krótkim okresie udało się przebić wszystko co Egmont wydał przez ponad ćwierćwiecze.
źródło ilustracji: egmont.cz

Komentarze

 1. Ehh..
  Nie pozostaje nic innego jak zazdrościć i niezmiennie czekać na zmiany i u nas :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jednego życia nie wystarczy... ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przedwczoraj rozmawiałem z Tomaszem Kołodziejczakiem i spytałem czy planują wydać Barksa, jeśli Fantasmagorie nie wyda. Kołodziejczak odpowiedział, że Fantasmagorie tego nie wyda, ale Egmont to planuje wydać.

  -Kleszcz-

  OdpowiedzUsuń
 4. Ooo proszę :-) A skąd wiedzą że Fantasmagorie nie wyda? Sa tacy pewnie że nie dostaną licencji? A jakieś szczegóły znasz kiedy ewentualnie Egmont by się zabierał za tego Barksa?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela