Smerfy dziewczyny - Smerfy i Wioska Dziewczyn 1 "Zakazany Las" - recenzja [KOMIKSY DLA WSZYSTKICH]

Ponad tydzień temu do kin wszedł film Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski. Początkowo zamierzałem go obejrzeć, lecz z powodu słabych recenzji i występu kilku celebrytek w polskiej wersji językowej, jednak na niego nie poszedłem.
Wraz z filmem do księgarń trafił pierwszy tom Smerfów i Wioski Dziewczyn, komiksu nawiązującego do filmu, lecz będącego samodzielnym dziełem. Jak wypada spin-off na tle głównej serii? Dowiecie się tego z poniższej recenzji.Czasami się zdarza, że seria komiksowa rozwinie się w pełni dopiero po śmierci jej autora. Takim przykładem są Smerfy. Peyo, autor serii w ciągu 29 lat stworzył 16 albumów, a kolejne 16 albumów serii stworzonych po jego śmierci powstało w 20 lat. Marka coraz bardziej się rozwija o czym świadczy wydany przez Egmont pierwszy tom serii Smerfy i Wioska Dziewczyn pt. Zakazany Las.
Album jest idealnym dowodem na to, że nie ocenia się komiksu po okładce i przykładowych planszach. Kilka miesięcy temu, gdy pojawiła się informacja, że album zostanie wydany po polsku, zerknąłem na stronie oryginalnego wydawcy na przykładowe plansze i okładkę, i zakochałem się. Przykładowe plansze wyglądały fantastycznie. Od dawna marzyłem by zrobiono komiks ze Smerfami w stylu trochę odbiegającym od klasycznego. Niestety okazało się, że komiks tylko pięknie wygląda, a fabularnie jest bardzo słaby.
Album zbiera pięć ośmiostronicowych historyjek rozgrywających się w Wiosce Dziewczyn, która jest kompletnym przeciwieństwem Wioski Smerfów, ponieważ mieszkają w niej tylko Smerfy rodzaju żeńskiego. Historyjki nie prezentują ciągłej akcji, lecz szczególnie w początkowej części są ze sobą powiązane. Pierwsza historia, Dziwny jest ten świat, opowiada o tym jak Smerfetka zauważyła jedną z dziewczyn Smerfów, natomiast kolejne rozgrywają się po pierwszym spotkaniu między Smerfami z obu wiosek i opowiadają o przygodach w Wiosce Dziewczyn.
Komiksy zaprezentowane w tomie są po prostu słabe, a ogromny potencjał humorystyczny jaki miały relacje pomiędzy Smerfami dziewczynami, a Smerfami chłopakami nie został wykorzystany nawet po części. Historyjki ani nie prezentują ciekawej akcji, ani interesujących gagów. Pierwsza historia to przydługie wprowadzenie do komiksu, a z kolejnych czterech historii jedyny ciekawy fragment to atak Wryczołków na wioskę w Złodzieju dyń. Najgorszą historyjką jest natomiast Wyzwanie dla Osiłka, które wygląda jak sklejka dwóch historii.
Trudno nazwać Zakazany Las komiksem humorystycznym, ponieważ praktycznie nie ma w nim gagów. Dwa słabe gagi na historyjkę to o wiele za mało, co powoduje że historie w wielu momentach wieją nudą. W głównej serii nudniejsze fragmenty są wypełniane gagami z udziałem Zgrywusa czy Ważniaka, natomiast w tym albumie mamy historyjkę o Ciamajdzie ratującym jajko smoka. Historia jest kompletnie pozbawiona gagów, choć zwykle sceny z Ciamajdą są kopalnią śmiesznych gagów.
Na zupełnie inną ocenę zasługują rysunki, które według mnie są świetne. Autorzy nie odeszli znacząco od stylu znanego z klasycznych albumów, lecz dzięki kilku zmianom komiks wygląda znakomicie. Postaci są narysowane ciut grubszą, bardziej dynamiczną kreską, lecz największe zmiany dotyczą teł, które są bardzo bogate, a przy tym doskonale pokolorowane. Pod względem wizualnym Zakazany Las prezentuje się znakomicie.
Tłumaczenie autorstwa Marii Mosiewicz jest bardzo dobre, wszystkie nazwy postaci są przetłumaczone na polski i po szybkim przejrzeniu polskiej obsady filmu widzę, że są takie same jak w filmie kinowym. Niestety mam poważny problem z polskim wydaniem, ponieważ sporo onomatopei zostało zaprezentowanych we francuskiej wersji. W komiksie znajdziemy takie słowa jak Pouf, Grôôaaaa czy Teheu.
Piękne rysunki i jedna ciekawa scena. Tak można podsumować pierwszy tom Smerfów i Wioski Dziewczyn. Album mimo ogromnego potencjału i doskonałych rysunków prezentuje się blado. Jeżeli chcecie przeczytać porządny komiks ze Smefami to lepszym wyborem będzie zakup albumu z głównej serii.

Ocena albumu: 5,5/10

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za przesłanie egzemplarza recenzenckiego.

Smerfy i Wioska Dziewczyn 1 - Zakazany Las
Data premiery: 10 maja 2017, liczba stron: 48, cena okładkowa: 19,99 zł, format: A4, scenariusz:  Alan Jost, Luc Parthoens i Thierry Culliford, rysunki: Alan Maury, Jeroen de Coninck, Miguel Diaz i Laurent Cagniat, tłumaczenie: Maria Mosiewicz, wydawnictwo: Egmont Polska, ISBN 978-83-281-1875-1
Kupisz m.in. w egmont.pl, aros.pl, bonito.pl, sklep.gildia.pl, nieprzeczytane.pl.

Przykładowe strony:
Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont Polska

Komentarze

  1. Oglądałem trailery filmu. Animacja ładna, ale żarty średnie. Jeżeli chodzi o głosy, to jedyna co mi się nie podoba, to to że obsadzili Krzysztofa Szczepaniaka do roli Ważniaka. Lubię tego aktora, ale do Ważniaka nie pasuje. Ważniak musi mieć taki głos, żeby mieć ochotę mu przywalić, kiedy coś mówi.

    -Kleszcz-

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela