Kolejne fantastyczne przygody - "Tymek i Mistrz" tom 2 - recenzja [KOMIKSY DLA WSZYSTKICH]

W listopadzie bieżącego roku Kultura Gniewu wydała drugi tom zbiorczego wydania Tymka i Mistrza, który zbiera kolejne 66 odcinków komiksu Leśniaka i Skarżyckiego. Czy drugim tom jest utrzymany na równie dobrym poziomie co pierwszy, który zachwycił mnie kilka miesięcy temu (recenzję znajdziecie na blogu)?


Tymek i Mistrz to seria oryginalnie publikowana w Komiksowie w latach 2001-2004. Drugi tom zbiorczych przygód Tymka i Mistrza zbiera historyjki oryginalnie opublikowane w na przełomie 2002 i 2003, czyli prawie 14 lat temu. Czy po tylu latach od oryginalnej premiery przygody Tymka i Mistrza nadal tak samo śmieszą?
Autorzy, Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak, nie próbowali niczego zmieniać w opracowanym na początku pomyśle na Tymka i Mistrza. Cały czas seria jest tworzona na podobnym schemacie, czyli 2-stronicowych odcinków często zawierających zabawną puentę. Fabularnie jest bardzo podobnie co w poprzednim tomie, najczęściej pojawiającymi się schematami jest pomoc królowi, walka z Psujem i Popsujem, wyruszenie w podróż czy pomoc magicznemu stworowi. Jedyną różnicą w porównaniu z początkiem serii to znacznie więcej odcinków poświęconych o przeszłości Mistrza. Jednak to że stale są powtarzane podobne schematy według mnie nie jest wadą, ponieważ nadal odcinki zawierają tyle świeżego humoru, że nie czuć ich powtarzalności. 
Skoro o humorze mowa - jest go tyle samo co w odcinkach z początku serii. Absurdalny humor, niezwykłe puenty, niezwykle postaci wprost z baśni i legend - to co podobało mi się w pierwszym tomie, nie brakuje w drugim. W każdym gagu jest coś nowego i nie czuć żadnego znużenia. Oprócz bohaterów znanych z poprzednich odcinków pojawiają się zupełnie nowe jak licho, troll czy papuga Polly. Dobrą odmianą są dwa odcinki w których pojawiają się prymitywne ludy. Prawie każdy z odcinków okraszano łamaniem czwartej ściany, bohaterowie dyskutują z tekstami narratora czy autorów,. Nie jest to w żaden sposób wymuszone, ale zawsze lekkie i pasujące do historyjki.
Tom zawiera wiele odcinków, które już w czasie ich lektury w Komiksowie były jednymi z ulubionych z serii, a należą do nich odcinki: z Atlantydą, o papudze (i echu) czy też jedyny w swoim rodzaju 2-częściowy odcinek o smoku. Na pochwałę zasługują też rysunki, które są niezwykle dobre, z wieloma szczegółami w tle i z doskonałym, ręcznym kolorowaniem.
Czytając komiks w Komiksowie nie zauważyłem jednej rzeczy - ciągłości fabularnej. Zawsze myślałem, że w Tymku i Mistrzu nie ma żadnych nawiązań do poprzednich przygód. Myliłem się. Jednak są, ponieważ w pewnym odcinku Mistrz montuje piorunochron, a kilka odcinków później wspomina, że go zamontował.
Na pierwszy rzut oka komiks jest wydany w tej jakości co tom pierwszy. B5-, twarda oprawa, bardzo dobry offsetowy papier. Niestety jeżeli w pierwszym tomie każdy z odcinków był świetnie wydrukowany, każdy tekst był czytelny, a rysunki była bardzo wyraźne, w tym jest z tym różnie. Jest wiele odcinków gdzie teksty w niektórych dymkach są średnio czytelne.
Drugi tom zbiorczego wydania Tymka i Mistrza prezentuje bardzo podobny poziom co pierwszy. Prawie wszystkie odcinki zamieszczone w albumie są ponadczasowe, nawiązania do znanych baśni czy do ówczesnej rzeczywistości są tak dobrze wymyślone, że nawet po latach są równie dobre co w czasie ich oryginalnej publikacji. Jedyne co mnie zawiodło to jakość druku niektórych odcinków, ale nie jest to duży problem. Jeżeli jesteś wielbicielem humorystycznego fantasy, Tymek i Mistrz to seria w której zakochasz się od pierwszego odcinka. Choć komiks był oryginalnie skierowany głównie do dzieci, to zadowoli każdego z dobrym poczuciem humoru. Dwa pierwsze tomy Tymka i Mistrza to świetny pomysł na prezent na święta dla każdego kto ceni dobry humor.

Łączna ocena albumu: 9/10

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za przesłanie egzemplarza recenzenckiego.

Tymek i Mistrz - wyd. zbiorcze tom 2.
Data premiery: 20 listopada 2016, liczba stron: 152, cena okładkowa: 44,90 zł, format: B5-, scenariusz: Rafał Skarżycki, rysunki: Tomasz Leśniak, wydawnictwo: Kultura Gniewu, ISBN 978-83-64858-50-5
Kupisz m.in. w aros.pl, bonito.pl, sklep.gildia.pl, kultura.com.pl

Przykładowe strony:

źródło ilustracji: materiały prasowe - Kultura Gniewu

Komentarze

  1. A czytał pan "Jędrka"?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do "Jędrka" zabieram się dobry rok. Jak zabiorę się to pewnie dam znać.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar