W poszukiwaniu wiosny - Hotel Dziwny 1 "Przez zimę do wiosny" - recenzja [KOMIKSY DLA WSZYSTKICH]

Dawno żaden komiks mnie tak nie oczarował jak Hotel Dziwny. Z czego to wynika? Czy to dzięki doskonałym rysunkom? A może komiks zachwyca pod względem scenariusza?
Odpowiedzi znajdziecie w treści recenzji.

Bardzo mnie cieszy, że na polskim rynku komiksowym pojawiają się kolejne ciekawe frankofońskie serie komiksowe, w tym takie jak Hotel Dziwny skierowane do szerokiej grupy wiekowej odbiorców, do dzieci, ale nie tylko. Jeszcze kilka lat takich tytułów dało się znaleźć na rynku niewiele, a nawet Asteriks był przez chwilę ciężko dostępny w księgarniach. Obecnie trudno wymienić wszystkie interesujące serie, a na rynek trafiają kolejne, ciekawe tytuły. Nie inaczej jest z komiksem wydanym przez Krótkie Gatki, którego pierwszy tom, Przez zimę do wiosny, pojawił się w poprzednim roku w sprzedaży. Jest to pierwszy album serii stworzonej przez Floriana i Katherine Ferrier opowiadającej o przygodach bohaterów zamieszkujących Hotel Dziwny odwiedzany przez wiele fantastycznych stworzeń. 
Fabuła komiksu opowiada o przygodach Mariette, lekko nierozgarniętego Kakiego oraz trochę oschłego pana Leclaira, którzy ruszają na misję znalezienia pana Wiosny. Prawdopodobnie jego zniknięcie spowodowało, że choć jest już 21 marca, to cały świat jest przykryty grubą pierzyną śnieżną. Podczas wędrówki bohaterowie zwiedzają spory kawałek świata i spotykają wiele niezwykłych stworzeń.
Największą zaletą komiksu jest niezwykle kolorowa jak i różnorodna oprawa graficzna komiksu. Czytając komiks trudno nie zachwycić się rysunkami, które są pełne uroku, a także są narysowane z ogromną dbałością o detale. Hotel Dziwny to zarówno sympatycznie narysowani bohaterowie, niezwykle ciekawe wymyślone stwory, a także kilka rysunków, które wyróżniają się na tyle reszty jak np. wielki kadr ze Smogiem. Rysunki świetnie komponują się z żywymi, czasem nawet ciut za jaskrawymi kolorami, które powodują, że komiks wygląda rewelacyjnie i powinien spodobać się każdemu czytelnikowi. Jak dla mnie rysunki są na tyle dobre, że tylko dla nich można go kupić.
Ale Hotel Dziwny to nie tylko rysunki, ale też fabuła, która mimo swej prostoty, stoi na wysokim poziomie. Recenzując w poprzednim roku niektóre komiksy z konkursu im. Christy często zarzucałem im, że fabularnie są historyjką na 5 minut. Tutaj, mimo niewielkiej objętości, udało się zaprezentować historię, którą można nazwać pełnym albumem komiksowym, a przy tym jest naprawdę dobra. Bardzo mi się podobało, że po niedługim wstępie komiks natychmiastowo przechodzi do pełnych przygód poszukiwań pana Wiosny, dzięki czemu ani na chwilę czytelnik się nie nudzi i do ostatnich stron czeka na wyjaśnienie zagadki. Wyjaśnienie, które nie jest tak oczywiste jakby można było się spodziewać.
Jak na komiks opowiadający o dość oklepanym temacie (kojarzę kilka podobnych odcinków kreskówek), czyli porwaniu antropomorfizacji pory roku, album wypadł naprawdę dobrze i nie wpada w schematy czy też w nadmierny infantylizm. Dzięki czemu sądzę, że może się spodobać nie tylko dzieciom, ale też i starszym czytelnikom.
Bardzo mi się też podoba, że każdy z pierwszoplanowych bohaterów wyróżnia się zarówno pod względem wyglądu i charakteru, dzięki czemu po zaledwie 40 stronach komiksu potrafię coś powiedzieć o każdym z głównych bohaterów.  Także warto docenić ogromną inwencję autorów w wymyślaniu ras stworzeń czy też tworzeniu wielu ciekawych lokalizacji - komiks aż kipi od doskonałych, różnorodnych pomysłów. Nie zabrakło także humoru, który głównie pojawia się ze strony Kakiego, fioletowego stworka, który choć jest zwykłą humorystyczną postacią, to coś takiego w sobie ma, że jest moją ulubioną postacią .
Dodatkową zaletą jest polskie wydanie komiksu, które zostało przygotowane z wielką pieczołowitością. Częściowo lakierowana okładka, piękna wyklejka, dobry papier, świetna czcionka w dymkach, a także świetne tłumaczenie. Wydanie po prostu wygląda pięknie.
Hotel Dziwny to niezwykle uroczy, ale także pięknie narysowany i napisany komiks. Ferrierom udało się stworzyć historię, która jednocześnie zachwyci dzieci (i nie tylko) rysunkami, ale także przedstawia niezwykle sympatyczną historię. Gorąco polecam, szczególnie na prezent dla dziecka w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.

Ocena albumu: 8,5/10

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za przesłanie egzemplarza recenzenckiego.
Hotel Dziwny 1 - Przez zimę do wiosny
Data premiery: lipiec 2017, liczba stron: 40, cena okładkowa: 39,90 zł, format: A4, scenariusz: Florian i Katherine Ferrier, rysunki: Katherine Ferrier, tłumaczenie: Małgorzata Jańczak, wydawnictwo: Kultura Gniewu, ISBN 978-83-64858-64-2

Przykładowe strony:
 źródło ilustracji: materiały prasowe - Kultura Gniewu

Komentarze

  1. A jak tam Wasze dzieciaki i rysunki? U nas z tym na razie jest super, ponieważ córka interesuje się rysunkiem, tak jak starsza siostra. A starsza siostra właśnie zaczęła chodzić do szkoly https://www.formatstudio.com.pl , która w odpowiedni sposób przygotuje ją do dalszych egzaminów na konkretne uczelnie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka