Kolekcja Carla Barksa od Fantagraphics (Komiksy Disneya w USA #1)

Prawie 3 miesiące temu Egmont wydał nowe wydanie Życia i czasów Sknerusa McKwacza. Tom oprócz komiksów Dona Rosy zawiera też teksty autora w których Rosa często wspomina o komiksach Carla Barksa i nawiązań do nich pojawiających się w cyklu. W Polsce niestety wydano niewiele najsłynniejszych komiksów Carla Barksa, a czytelnicy tylko powierzchownie mogli się zapoznać z twórczością najprawdopodobniej najsłynniejszego na świecie autora kaczych komiksów, twórcy Kaczogrodu i wielu ważnych postaci. Na dodatek w większości jego komiksy w Polsce ukazywały się w pojedynczych wydaniach Kaczora Donalda, które obecnie są trudno dostępne. Trudno stwierdzić czy i kiedy Egmont wyda najlepsze komiksy Carla Barksa, ale zawsze można się zainteresować inną serią - pięknie wydaną kolekcją komiksów Carla Barksa wydawaną przez amerykańskie wydawnictwo Fantagraphics.

O Barksie i jego komiksach
Carl Barks to najsłynniejszy i najważniejszy twórca komiksów Disneya w historii. Urodzony w 1901 roku Barks stworzył ponad 6 tysięcy stron komiksów Disneya, które w dużej części zmieniły świat Kaczora Donalda, a także doprowadziły do ogromnej popularności komiksów Disneya na całym świecie. To Carl Barks stworzył Sknerusa McKwacza, Diodaka, Gogusia, Kwakerfellera, Granita Forsanta, Wolframika, Jonesa czy Magikę de Czar, a także samo miasto Kaczogród czy organizację Młodych Skautów.
W momencie kiedy Carl Barks zaczął rysować komiksy Disneya to świat Kaczora Donalda ograniczał się do kilku postaci, 25 lat później dzięki Barksowi był już w pełni rozwiniętym światem, który natchnął kolejne pokolenia twórców. Jego komiksy zainspirowały też twórców serialu Kacze Opowieści, którzy oparli na jego komiksach część odcinków czy też Lucasa i Spielberga tworzących sekwencję początkową Poszukiwaczy zaginionej arki.
Jednak największe pokłady dziedzictwa komiksów Barksa można znaleźć w historiach Dona Rosy. Życie i czasy Sknerusa McKwacza to komiks będącym zestawieniem różnych wzmianek z komiksów Barksa. Jeżeli Sknerus w którymś komiksie Barksa o czym wspomniał to jest duża szansa, że to wydarzenie zostało opisane w serii Rosy. Dotyczy to nie tylko ŻiCSM, ale wszystkich komiksów Rosy, które ściśle się trzymają uniwersum stworzonego przez Barksa, nawet rozgrywają się w czasach kiedy Barks tworzył swoje komiksy.
Komiksy Barksa na tle głównie superbohaterskich komiksów wyróżniają się tym, że choć mają ponad 50 lat to starzeją się z ogromną godnością. Nawet dziś trudno zauważyć w rysunkach Barksa jakiekolwiek cechy, które wskazywałyby, że te komiksy mają tyle lat ile mają. A w niektórych komiksach rysunki Barksa zadziwiają do dziś. Jego kombinacje z perspektywą czy z układem paneli na stronie wyprzedzały czasy w których tworzył.
Historie Carla Barksa można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich, czyli ten-pagery z Donaldem to niezwykle śmieszne historie o przygodach pechowego kaczora, everymana, który pracuje w każdej profesji z gorszym lub lepszym skutkiem. Natomiast historie z Sknerusem to przygodowe opowieści pełne zabytków, zaginionych skarbów, zwariowanych przygód i egzotycznych krain. Komiksy Barksa po dziś dzień są wydawane i przedrukowywane w wielu krajach i cieszą nowe pokolenia czytelników.

Komiksy Barksa w Polsce
Statystycznie licząc co drugi komiks Barksa został wydany w Polsce. Wynika to z tego, że w Polsce ukazało się ok. 90% 10-stronicowych komiksów Barksa i zaledwie 16 z 113 długich historii. Przez to wiele najsłynniejszych historii takich jak Only a Poor Old Man, The Golden Helmet czy Lost in the Andes nie wyszło w Polsce. Głównym miejscem publikacji historii Barksa w Polsce był Kaczor Donald, który od 1994 do połowy 1999 roku w każdym numerze publikował 10-stronicowy komiks Barksa z Donaldem. Kilkanaście dłuższych komiksów Barksa ukazało się głównie w KD pomiędzy 2008, a 2012 rokiem. Jedyną polską publikacją poświęconą komiksom Barksa był 2. Kaczogród, który zawierał jedynie krótkie historie i bardziej niż na komiksach Barksa skupiał się na roli samochodów w historyjkach Duckmana.

Kolekcja Fantagraphics
W 2011 roku licencję do wydawania komiksów Barksa po angielsku zakupiło Fantagraphics, wydawnictwo znane m.in. z publikacji kompletnej kolekcji Fistaszków. Od tego momentu Fantagraphics co pół roku wydaje kolejny tom kolekcji, a jesienią są publikowane pakiety zawierające dwa wcześniej wydane tomy.
Ze względu na to, że Carl Barks stworzył ponad 6 tysięcy stron komiksów, które ostatecznie będą przekładać się na ok. 36 tomów, albumy są wydawane nie po kolei, a informacja o numerze tomu pojawia się w notce poniżej stopki wydawniczej. Ostatecznie kolekcja będzie się składać z ok. 25 tomów zawierających ułożone chronologicznie komiksy z Donaldem w roli głównej i z ok. 10 tomów z komiksami z Sknerusem.
Fantagraphics rozpoczęło wydawanie kolekcji od 7. tomu, czyli Lost in the Andes, wydając kolejne tomy niechronologicznie. Obecnie w sprzedaży są dostępne tomy od 5. do 17., a kolejne planowane tomy to 18. i 19.. Pierwsze 4 tomy będą prezentowały komiksy z początku kariery i zostaną wydane w późniejszym czasie.
Wydanie
Kolekcja Barksa jest wydawana w formacie B5+, czyli w trochę większym od formatu polskiego Kaczora Donalda czy standardowego komiksu Marvela czy DC. Komiksy są wydawane na papierze offsetowym dobrej jakości oraz w twardej oprawie. Historyjki są zaprezentowane w kolorowaniach wzorowanych na oryginalnych wydaniach. Nie do końca zgadzam się z tą decyzją, wolałbym bardziej nowoczesne kolory, ale wiem, że wielu czytelników preferuje kolory z kolekcji. Poza komiksami w każdym tomie można znaleźć kilkanaście stron artykułów i okładek. Niestety poziom artykułów często nie jest za wysoki, a wydanie zawiera tylko okładki narysowane przez Barksa (brak nawet okładek innych twórców, które promowały komiksy Barksa w pierwszych wydaniach).
Każdy z tomów kolekcji kosztuje 29,99$, natomiast pakiety zawierające po dwa tomy kosztują po 49,99$. Nawet jak na polskie warunki, nie jest to cena zanadto wygórowana i w pełni odpowiada jakości jak i zawartości wydania.

Od czego warto zacząć?
Według mnie najlepsze tomy na start to 7-12 i 14. Ja osobiście najbardziej polecam zakupić albo pakiet z The Pixilated Parrot i Terror of The Beagle Boys, albo pakiet z dwoma tomami z Sknerusem w roli głównej. Według mnie zaletą tych tomów nad innymi jest fakt, że zawierają głównie długie komiksy (czyli niewydane w Polsce), a także powstały w okresie, w którym Barks najlepiej rysował (szczególnie dotyczy to tomów 9-10). Jednak jeżeli znajdziecie jakikolwiek inny tom kolekcji w promocji to bez problemu możecie od niego zacząć, ponieważ każdy tom jest zupełnie samodzielną całością.

Tomy kolekcji
TOM 5. - Donald Duck: Christmas on Bear Mountain
Tom zawiera komiksy Barksa z 1947 roku. Oprócz wielu ten-pagerów komiks zawiera kilka dłuższych komiksów z których najciekawszymi historyjkami są tytułowe Christmas on Bear Mountain z pierwszym występem Sknerusa oraz The Ghost of Grotto, uznawane za jeden z najlepszych komiksów Barksa z wczesnego etapu kariery. Większość historii zaprezentowanych w tomie jednak trąci lekko myszką i zarówno pod względem sposobu opowiadania historii jak i rysunki komiksy prezentują niższy poziom niż większość historii Barksa.
Komiks kupisz m.in. na Book Depository.

TOM 6. - Donald Duck: The Old Castle's Secret
W 6. tomie kolekcji najważniejszą historyjką jest tytułowa historia - The Old Castle's Secret. Jest to przełomowy komiks dla postaci Sknerusa, ponieważ rozgrywa się w jego rodowym zamku. Znakomita historia, która była jedną z najważniejszych inspiracji Rosy w ŻiCSM. Oprócz tego w tomie został przedrukowany Darkest Africa w oryginalnej wersji, a tom uzupełnia spora dawka ten-pagerów w tym komiks z pierwszym występem Gogusia. Tom można nazwać początkiem złotej ery komiksów Barksa, która trwała przez następne parę lat, a słabsze historyjki praktycznie się w trakcie niej nie pojawiały.
Komiks kupisz m.in. na Book Depository.

TOM 7. - Donald Duck: Lost in the Andes
Pierwszy wydany tom kolekcji Barksa, siódmy chronologicznie, zawiera komiksy z teoretycznie najlepszego okresu twórczości Barksa. Oprócz tytułowego komiksu, jednej z najsłynniejszych historii z Donaldem, w tomie pojawia się świetne Voodoo Hoodoo z pierwszym występem Bombie-zombie, oraz pierwszą wzmianką ze przeszłości Sknerusa, a także być może najlepszy ten-pager Barksa, czyli The Crazy Quiz Show. Dodatkowo sporo innych, naprawdę dobrych komiksów.
Komiks kupisz m.in. na Book Depository.

TOM 8. - Donald Duck: Trail of the Unicorn
Kolejny tom kolekcji zawiera głównie historie z 1950 roku, z ten-pagerów można wyróżnić historię Super Snooper będącą parodią ówczesnych komiksów superbohaterskich. Natomiast wśród długich historii da się znaleźć m.in. Letter To Santa, czyli świetny (i być może najpopularniejszy) świąteczny komiks z Donaldem i Sknerusem w roli głównej, czy Luck of the North opowiadające o widowiskowej potyczce Gogusia z Donaldem o skarb Wikingów. Świąteczny komiks warto znać z innego powodu, historia została wybitnie narysowana przez Barksa.
Komiks kupisz m.in. na Book Depository.

TOM 9. - Donald Duck: The Pixilated Parrot
9. tom kolekcji Barksa na tle pozostałych wyróżnia się tym, że zawiera tylko jeden ten-pager, a pozostałe komiksy to długie, przygodowe historie. To właśnie w tym okresie Barks stworzył najpiękniejsze pod względem rysunków komiksy. Vacation Time to brawurowo narysowana historia o wakacjach Donalda z ekologicznym przesłaniem i masą zabawy z układem kadrów, In Ancient Persia opowiada o porwaniu siostrzeńców oraz starożytnej świątyni, kilka niezwykle mocnych scen jak na kacze komiksy. Oprócz tego warto wymienić The Magic Hourglass, czyli komiks w którym Sknerus zawdzięcza szczęście klepsydrze, a także kolejną wybitną historię świąteczną - You Can't Guess. Tyle dobrych komiksów, że tytułowa historyjka, choć też bardzo dobra, to wygląda blado przy reszcie. Tom jest dla mnie must-havem.
Komiks kupisz m.in. na Book Depository.

TOM 10. - Donald Duck: Terror of the Beagle Boys
Terror of the Beagle Boys oprócz tytułowego komiksu z pierwszym występem Braci Be zawiera m.in. dwa bardzo wyjątkowe jak na Barksa komiksy. Pełne ludzi bez psich nosów, prawdziwych lokacji oraz opowiadających dość wyjątkową historię. Pierwszy z nich - Dangerous Disguise jest komiksem pełnym przepięknych kobiet, podwójnych oraz poczwórnych szpiegów, sporo w nim tajemnic, ale też humoru, a w środku tego wszystkiego jest Donald. Natomiast In Old California przenosi kaczych bohaterów o kilka wieków wstecz do starej Kalifornii. Historia pełna niezwykłego klimatu. Reszta tomu to głównie bardzo dobre ten-pagery.
Komiks kupisz m.in. na Book Depository.

TOM 11. - Donald Duck: A Christmas For Shacktown
Choć większość zawartości A Christmas for Shacktown to ten-pagery z Donaldem to w tom zawiera trzy długie komiksy Barksa, należące do jednych z najsłynniejszych i najlepszych historii. Oprócz świetnej świątecznej tytułowej historii (której słaby sequel zrobił Rosa) pełnej niezwyklej magii, w tomie można znaleźć The Golden Helmet, pełna przygód, a także filozoficznych przemyśleń historia uznawana za najlepszy komiks z Donaldem w roli głównej w historii czy The Gilden Man, wysokiej klasy przygodowy komiks. W tomie pojawia się także Gladstone's Terrible Secret, czyli pierwszy komiks z Diodakiem.
Komiks kupisz m.in. na Book Depository.

TOM 12. - Uncle Scrooge: Only a Poor Old Man
Pierwszy tom podserii poświęconej komiksom z Sknerusem w roli głównej zawiera historie z sześciu pierwszych numerów Uncle Scrooge. Tom jest pełen doskonałych komiksów, które nie tylko są doskonałymi lekturami, świetnie napisanymi i narysowanymi, ale też zdefiniowały postać Sknerusa. Tom zawiera dwa najważniejsze komiksy z Sknerusem w historii - Only a Poor Old Man, czyli pierwsza poważna potyczka Braci Be, ale też pierwszy komiks, który pokazuje Sknerusa jako milionera z krwi i kości, pojawiają się retrospekcje, a nie jako ciut ekscentrycznego wujka. Natomiast Back to the Klondike to niezwykle wzruszająca historia o losach Sknerusa w Klonidke oraz niespełnionej miłości biznesmena, komiks zainspirował Rosę do sporej części ŻiCSM. A to tylko dwa z sześciu długich komiksów zamieszczonych w tomie.
Komiks kupisz m.in. na Book Depository.

TOM 13. - Donald Duck: Trick or Treat
Od momentu gdy Barks zaczął tworzyć długie komiksy z Sknerusem, w dużej części zrezygnował z długich historii z Donaldem w roli głównej. Z tego powodu Trick or Treat zawiera tylko jedną długą historię, tytułową. Komiks jest adaptacją halloweenowej kreskówki studia Disneya z 1952 roku, która jednak w dużej części różni się od animacji. Barks dodał kilka postaci, scen, dzięki czemu komiks czyta się doskonale jako osobne dzieło. Pozostała część tomu to ten-pagery w tym Omelet uznawany często za najlepszy ten-pager Barksa i najśmieszniejszy komiks Disneya w historii.
Komiks kupisz m.in. na Book Depository.

TOM 14. - Uncle Scrooge: The Seven Cities of Gold
Drugi tom z komiksami z Sknerusem zawiera historie z zeszytów 7-12 serii Uncle Scrooge w tym tytułowy komiks The Seven Cities of Cibola, doskonałą przygodową historyjkę o poszukiwaniu zaginionego miasta. To scena z tego komiksu zainspirowała Lucasa i Spielberga do stworzenia sekwencji początkowej Poszukiwaczy zaginionej arki. Oprócz tego w tomie pojawia się sześć innych długich komiksów należących do czołówki historii Barksa jak np. The Mysterious Stone Ray, The Lemming with the Locket (zaadaptowany w klasycznych KO) czy mitologiczne The Golden Fleecing. Dodatkowo potężny wybór gagowych historii z Sknerusem.
Komiks kupisz m.in. na Book Depository.

TOM 15. - Donald Duck: The Ghost Sheriff of Last Gasp
The Ghost Sheriff of Last Gasp to pierwszy tom kolekcji, który nie zawiera żadnego dłuższego komiksu. Cały tom, począwszy od tytułowego komiksu, to ten-pagery publikowane oryginalnie co miesiąc w Walt Disney's Comics and Stories. Z ciekawszych komiksów można wymienić m.in. Wispy Willie, komiks szczególny w Polsce, bo wydany w pierwszym numerze polskiego Mickey Mouse, The Hammy Camel, jeden z najlepszych świątecznych komiksów Barksa wg mnie czy też Donald Duck Tells About Kites będący oryginalnie reklamą jednej z firm.
Komiks kupisz m.in. na Book Depository.

TOM 16. - Uncle Scrooge: The Lost Crown of Genghis Khan
Trzeci tom z komiksami Sknerusem w roli głównej zawiera same znane i doskonałe komiksy, ale warto szczególną uwagę zwrócić na trzy historyjki - The Lost Crown of Genghis Khan!, tytułową historyjkę, opowiadającą o poszukiwaniu zaginionej korony, ale jeszcze ciekawszym komiksem jest  The Second-richest Duck, czyli komiks z pierwszym występem Granita Forsanta, rywala Sknerusa. Warto też wyróżnić Land Beneath the Ground!, czyli komiks z Terrami i Fermami, który zainspirował twórców i nowych, i starych Kaczych Opowieści, a jest to świetna, pełna niezwykłego klimatu historyjka.
Komiks kupisz m.in. na Book Depository.

TOM 17. - Donald Duck: Secret of Hondorica
Secret of Hondorica zawiera głównie ten-pagery oryginalnie wydane w amerykańskim WDC, ale nie tylko. Najciekawszym komiksem zaprezentowanym w tomie jest podróżniczy, długi, tytułowy komiks, opowiadający o wyprawie kaczorów do Ameryki Środkowej. Oprócz tego z innych komiksów warto wymienić The Olympic Hopeful, olimpijski komiks czy pierwszą historię z występem Sikorek - The Chickadee Challenge, choć w tamtym okresie ten-pagery prezentowały już ciut niższy poziom niż kilka lat wcześniej. Jest to na razie najchudszy, mający zaledwie 200 stron, tom kolekcji Barksa.
Komiks kupisz m.in. na Book Depository.

TOM 18. - Donald Duck: The Lost Peg Leg Mine
Zapowiedziany na wiosnę tego roku tom będzie zawierał prawie 200 stron komiksów Barksa z lat 1956-1957 w tym tytułowy komiks, który jest po prostu ten-pagerem Barksa, lecz oryginalnie wydanym w Donald Duck. Oprócz tego w tomie pojawi się wiele 10-stronicowych komiksów z Donaldem z których trudno wyróżnić jakąkolwiek historyjkę. Prawdopodobnie (lecz nie mogę potwierdzić tego na 100%) w tomie pojawi się długi komiks Forbidden Valley, którego wiele lat później Rosa zrobił sequel.
Komiks kupisz m.in. na Book Depository.

TOM 19. - Donald Duck: The Black Pearls Of Tabu Yama
Tom, który pojawi się jesienią, czyli The Black Pearls of Tabu Yama oprócz tytułowej, świątecznej historyjki będzie zawierał jeszcze jeden inny długi komiks. Tym komiksem będzie dość średnio oceniana historyjka o gigantycznych mrówkach The Titanic Ants! ze sporym udziałem wujka Sknerusa. Reszta tomu to głównie ten-pagery w tym Dodging Miss Daisy z pierwszym występem Druha Śpiocha i Rocket Race Around the World, śmieszna historyjka o wyścigu dookoła świata.
Komiks kupisz m.in. na Book Depository.

Pakiety
DONALD 3 (tomy 5. i 6.) - Donald Duck: Christmas On Bear Mountain & The Old Castle's Secret
Pakiet zawiera dwa wczesne tomy kolekcji Barksa, głównie dla pierwszych komiksów z Sknerusem i dla ultrafanów twórczości Barksa.
Pakiet kupisz m.in. na Book Depository.

DONALD 4 (tomy 7. i 8.) - Donald Duck: Lost In The Andes & Trail Of The Unicorn
Zawarte w pakiecie tomy zawierają komiksy przypadające na początek złotego okresu twórczości Barksa.
Pakiet kupisz m.in. na Book Depository.

DONALD 5 (tomy 9. i 10.) - Donald Duck: The Pixilated Parrot & Terror of The Beagle Boys
Pakiet zawiera dwa tomy kolekcji Barksa, które zawierają najwięcej długich komiksów (wśród tomów z Donaldem), które też są często najpiękniej narysowanymi przez Barksa komiksami w karierze. W kilku historiach zamiast psoludzi, występują ludzie.
Pakiet kupisz m.in. na Book Depository.

DONALD 6 (tomy 11. i 13.) - Donald Duck: A Christmas for Shacktown & Trick or Treat
Kilka doskonałych długich komiksów, a także wiele bardzo dobrych ten-pagerów - tak wygląda ten pakiet.
Pakiet kupisz m.in. na Book Depository.

SKNERUS 1 (tomy 12. i 14.) - Uncle Scrooge: Only A Poor Old Man & The Seven Cities Of Gold
Must-have dla fanów komiksów z Sknerusem. 13 długich komiksów z miliarderem, często najlepszych komiksów w historii komiksów Disneya.
Pakiet obecnie niedostępny.

Dodatkowo, na samym początku wydawania kolekcji, w 2013 roku, wyszedł pakiet zawierający dwa tomy o świątecznych tytułach - Christmas on Bear Mountain i A Christmas For Shacktown, jednak ze względu na to, że w przeciwieństwie do reszty pakietów tomy nie zostały w nim wybrane chronologicznie, lecz tematycznie, nie uwzględniam tego pakietu na liście.

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Fantagraphics

Komentarze

  1. Dzięki Ci za ten artykuł.
    Coraz bardziej przymierzam się do zakupu jakiś tomów Fantagraphics. A ta notka ułatwi mi zakupy w przyszłości :) zapewne padnie na te dotyczące Sknerusa.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka