Encyklopedia magicznego świata Disneya - "Disney. Wielka księga" - recenzja

Dzisiaj wyjątkowo na blogu nie pojawi się recenzja komiksu, lecz książki. Postanowiłem zrobić wyjątek dla wydanej ostatnio przez Egmont Disney. Wielka Księga, publikacji, którą można nazwać encyklopedią Disneya. Jest to skarbnica wiedzy o filmach stworzonych w wytwórni Disneya w ciągu ostatnich 90 lat, ale nie zabrakło w niej kilku wzmianek o serialach, komiksach, grach czy parkach rozrywki. Według mnie jest to jedna z niewielu wydanych w Polsce pozycji, która może zainteresować zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych fanów Disneya.


Obecnie The Walt Disney Company to jedna z największych firm na świecie, a także jedna z największych wytwórni kinowych. W 2016 roku wśród 5 najbardziej dochodowych filmów było aż 5 filmów dystrybuowanych przez Disneya, a wśród nich aż 3 były dystrybuowane pod marką Walt Disney Pictures. Disney. Wielka księga. Wspaniały świat Walta Disneya przedstawia historię obecnej gigantycznej firmy od pierwszych prostych animacji stworzonych przez Walta Disneya po najnowsze wysokobudżetowe produkcje, przy okazji odsłania część kulisów produkcji filmów.
Książka Jima Fanninga rozpoczyna się od świetnie przedstawionej chronologii wytwórni. Na jednej osi czasu zamieszczono zarówno najważniejsze wydarzenia w historii firmy jak i lata premier poszczególnych filmów. Bardzo spodobało mi się, że oprócz najsłynniejszych filmów na osi pojawiło się też wiele krótkometrażówek czy filmów aktorskich, które obecnie słabo są kojarzone.
Najważniejszą i najdłuższą częścią książki jest złożony z prawie 50 2-stronicowych artykułów dział o filmach animowanych. Pojawia się w nim dużo informacji zarówno o początkach firmy, sporo stron jest poświęconych Mikiemu i krótkometrażówkami z jego udziałem, oprócz tego jest wiele artykułów o filmach typu Królewna Śnieżka, Król Lew czy Kraina Lodu. Nie brak artykułów o produkcjach stworzonych przez Pixara, a kilka stron jest poświęconych na artykuły o serialach animowanych Disneya w tym na wzmiankę o anime Stich!. Fani wszelakiego typu ciekawostek będą zadowoleni, ponieważ w tej części znajdą sporo artykułów związanych z produkcją filmu, w publikacji jest zamieszczonych wiele oryginalnych rysunków, a tematem kilku artykułów są technologie stosowane przy produkcji filmów np. kamera wieloplanowa używana w latach 40-tych. Dodatkowo każdy artykuł jest bogato ilustrowany. W książce znajdziemy setki szkiców, concept artów czy fragmentów storyboardów.
Nie zabrakło też wzmianki o Carlu Barksie, która pojawiła się w artykule o pobocznych postaciach w świecie kaczek i myszy. Został wspomniany zarówno on jak i Paul Murry, pojawiła się też wzmianka o Wielkiej niedźwiedzicy, czyli pierwszym występie Sknerusa. Barks został też wymieniony na stronie poświęconej serialowi Kacze Opowieści.
Jako fan animowanych produkcji studia nie mogę wytknąć poważnego błędu tej publikacji. Skupiono się jedynie na najsłynniejszych produkcjach z dwoma czy trzema wyjątkami. Brak jakiegokolwiek artykułu czy notki o filmach animowanych z lat 40-tych, a wśród późniejszych zabrakło wzmianki o takich filmach jak Bernard i Bianka, Oliver i spółka czy nawet Mulan.
Pod tym względem lepsza jest część o filmach aktorskich, ponieważ tu zarówno pojawiają się artykuły o najsłynniejszych filmach typu Mary Poppins czy Zaczarowana jak i o słabiej znanych typu Człowiek rakieta czy Szwajcarska rodzina Robinsonów. Dziwi mnie trochę, że w tej części pojawił się artykuł o filmach animowanych poklatkowo, ponieważ według mnie ten artykuł bardziej pasuje do części o filmach animowanych.
Tematem ostatniej części publikacji są parki rozrywki Disneya. Bałem się, że będzie to najsłabsza i najmniej mnie interesująca część, lecz okazało się, że jest zupełnie inaczej. Zamiast omawiać poszczególne atrakcje, skupiono się głównie na aspekcie tworzenia parków, zamieszczono wiele zdjęć, grafik czy planów. Dodatkową atrakcją są strony poświęcone najlepszym plakatom atrakcji czy też pamiątkom z Disneylandu.
Otwierając Wielką księgę bałem się, że znajdę tam słabe tłumaczenie z wieloma błądami. Czytając wiele artykułów czy też oglądając dodatki na płytach z filmami Disneya wiele razy wyłapywałem błędy, który świadczyły o braku podstawowej wiedzy o Disneyu. Na szczęście w tej książce ich nie zauważyłem. Tłumaczki jak i redakcja spisały się na medal, wszystko jest przetłumaczone zgodnie ze stosowanym nazewnictwem, np. pojawiają się polskie tytuły filmów takich jak Kolorowe melodie (org. Melody Time) czy Gałki od łóżka i kije od miotły (org. Bedknobs and Broomsticks).
Warto też podkreślić świetną jakość wydania, Wielka księga została wydrukowana w formacie ciut większym niż A4, w twardej oprawie, w kolorze, na dobrej jakości lekko kredowym papierze.
Disney. Wielka Księga. to pozycja obowiązkowa dla każdego fana filmów Disneya. Na 200 stronach zamieszczono masę informacji o filmach Disneya jak i całej firmie. Dzięki podziałowi książki na bogato ilustrowane 2-stronicowe artykuły jest to pozycja przystępna dla każdego: zarówno dla młodszego jak i starszego czytelnika. Dodatkowo jest to pozycja w miarę aktualna, ponieważ opowiada o wszystkich filmach stworzonych do 2015 roku. Niestety wadą publikacji jest brak artykułów o mniej popularnych filmach animowanych, lecz ciężko wymagać opisania każdego filmu animowanego w książce mającej 200 stron.
 
Ocena książki: 8,5/10

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za przesłanie egzemplarza recenzenckiego.

Disney. Wielka Księga. Wspaniały świat Walta Disneya
Data premiery: 15 marca 2017, liczba stron: 200, cena okładkowa: 69,99 zł, format:  A4+, autor: Jim Fanning, tłumaczenie: Magdalena Krzysik, Weronika Mincer, wydawnictwo: Egmont, ISBN 978-83-281-2318-2
Kupisz m.in. w aros.pl, bonito.pl, nieprzeczytane.pl, sklep.gildia.pl.

Przykładowe strony (oryginalne wydanie):
Źródła ilustracji: materiały prasowe - Egmont, Amazon

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka