Złamana noga i złamane serce - Sisters 5 "W cetrum uwagi" i 6 "Zakochana sister" - recenzja [KOMIKSY DLA WSZYSTKICH]

Wygląda na to, że seria Sisters okazała się sukcesem w Polsce, ponieważ ostatnio Egmont przyspieszył wydawanie kolejnych tomów serii. Dziś recenzuje dwa albumy - W centrum uwagi i Zakochana Sisters, które ukazały się na przełomie tego i poprzedniego roku. Czas na kolejną porcję przygód Wendy i Marine, tym razem w podwójnej dawce.

Ile można stworzyć gagów opowiadających o dwóch siostrach? Twórcy Sisters pokazują, że praktycznie nie ma żadnych ograniczeń, ponieważ w każdym kolejnym albumie Cazenove i William prezentują kolejne śmieszne i ciekawe komiksy o Wendy i Marine. Nie inaczej jest z ostatnio wydanymi albumami, które są nie mniej śmieszne i nie mniej ciekawe od poprzednich albumów. Jednak w ostatnio wydanych komiksach nastąpiła pewna zmiana - w obu albumach występuje coś co można nazwać głównym wątkiem, czyli jakimś wydarzeniem które przewija się przez większość historyjek.
W przypadku piątego albumu serii - W centrum uwagi na pierwszy plan wysuwa się złamanie nogi przez Marine. Pierwsza połowa albumu praktycznie w całości jest poświęcona temu wydarzeniu, najpierw Marine łamie nogę, potem musi się nauczyć chodzić o kulach, następnie wyczynia różne akrobacje z nimi. Dla stałych czytelników serii czeka też niesamowita gratka, ponieważ w jednym z gagów pokazano Marine jako niemowlaka, a Wendy jako opiekującą się nią kilkuletnią siostrzyczkę.
W dalszej części albumu autorzy wrócili do zwykłych przygód sióstr, powracają stare motywy jak pluszak Marine - Długouszek, przyjaciółki i chłopak Wendy czy też wieczna i nieograniczona głupota Marine. Jest śmieszne, ale ciut się zawiodłem w porównaniu do świetnego początku.
Natomiast w Zakochanej sister w roli głównej występuje Wendy i jej chłopak, Maksencjusz. Wątek ten się przewijał od pierwszego albumu serii, ale w końcu wysunął się na pierwszy plan i według mnie został bardzo dobrze napisany i wkomponowany album. Patrząc na okładkę bałem się, że autorzy poświęcą Maksencjuszowi większość albumu, a na szczęście tak się nie stało, po prostu 1 na 2-3 gagi opowiadał o Wendy i Maksencjuszu, dzięki temu ten wątek nie nudzi.
Był to też pierwszy album w którym realnie czułem, że wraz z każdym kolejnym gagiem fabuła posuwa się ciut do przodu. Dzięki temu z jeszcze większą ciekawością zabierałem się do lektury kolejnych komiksów. Jeżeli miałbym wskazać jakiś minus (który dotyczy tego jak i wcześniejszego albumu) to brak gagów z Marine i Wendy udającymi superbohaterki, które pojawiały się we wcześniejszych tomach.
W obu albumach nie zabrakło nawiązań do szeroko rozumianej popkultury, w jednym z gagów Marine ogląda film z Lucky Luke'iem, wśród zabawek Marine pojawia się Totoro czy Kermit, a Wendy jest wielką fanką Justina Biebera. Jednakże najbardziej zauważalnym nawiązaniem jest gag z Flynnem i Roszpunką (z filmu Zaplątani) w roli głównej.
Może napiszę to enty raz, ale rysunki w Sisters były, są i (mam nadzieję) będą prawdziwą ucztą dla oczu. Komiks jest doskonale narysowany - bardzo mi się podoba w jaki sposób są narysowane postaci jaką zastosowano paletę kolorów. Plansze także zachwycają szczegółami, wydaje mi się, że każda z nich jest niesamowicie dopieszczona i skrupulatnie narysowana.
Teoretycznie główną grupą docelową komiksu Sisters są młode czytelniczki, ale tak naprawdę komiks może się spodobać każdemu. Świetny humor, ciekawe postaci, doskonałe rysunki. Czy można wymagać czegokolwiek więcej od komiksu humorystycznego? Jeżeli jeszcze nie przeczytaliście jakiegokolwiek albumu Sisters to możecie zacząć w każdej chwili, od każdego albumu, a warto, bo jest to bardzo fajna seria.
Łączna ocena albumów: 8,5/10

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za przesłanie egzemplarza recenzenckiego.

Sisters 5 - W centrum uwagi
Data premiery: 7 grudnia 2016, liczba stron: 48, cena okładkowa: 24,99 zł, format: A4, scenariusz: Christophe Cazenove i William Maury, rysunki: William Maury, tłumaczenie: Maria Mosiewicz, wydawnictwo: Egmont, ISBN 978-83-281-1829-4
Kupisz m.in. w aros.pl, bonito.pl, nieprzeczytane.pl, sklep.gildia.pl.

Przykładowe strony:
Sisters 6 - Zakochana sister
Data premiery: 15 lutego 2017, liczba stron: 48, cena okładkowa: 24,99 zł, format: A4, scenariusz: Christophe Cazenove i William Maury, rysunki: William Maury, tłumaczenie: Maria Mosiewicz, wydawnictwo: Egmont, ISBN 978-83-281-1850-8
Kupisz m.in. w aros.pl, bonito.pl, nieprzeczytane.pl, sklep.gildia.pl

Przykładowe strony:
źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont Polska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela