TOP 10: Najlepsze świąteczne komiksy Disneya

Dziś, w Boże Narodzenie, chciałbym wam przedstawić listę 10 najlepszych świątecznych komiksów Disneya wydanych w Polsce. Przy ułożeniu listy pomagali mi czytelnicy fanpage'a Centrum komiksów Disneya, bardzo im dziękuje, to że kilka komiksów pojawiło się na liście to ich zasługa. A jeżeli znacie świąteczne komiksy, które wam się spodobały, a nie znalazły się na liście, napiszcie w komentarzu, a może o jakimś komiksie z listy macie inne zdanie? Chciałbym tylko zastrzec, że umieszczając komiksy na liście nie wziąłem pod uwagę tylko jakości komiksu, ale także na ile dobrze oddał ducha świąt.
Liczę na to, że nie będzie to jednorazowa akcja, ale co pewien czas na blogu będą pojawiały toplisty. Jeżeli macie pomysły na jaki temat miałaby być kolejna toplista, piszcie w komentarzach.


Miejsce 10. - Coraz bliżej święta Bosco i Mazzarello - Gigant Poleca 177
Najnowszy komiks na liście, bo pochodzący z 2013 roku. Dla osób nieczytających Gigantów - Coraz bliżej święta to kolejny komiks z serii o Doubleducku, czyli Donaldzie pracującym jako szpieg. Nie jest to świetny komiks, pod względem scenariuszowym jest na poziomie wielu Doubleducków, ale komiks cenię za świetne oddaną atmosferę świąteczną. Udało to się dzięki świetnym rysunkom, jak i doskonałym scenom, między innymi wspomnieniom Kay-K. Komiks można czytać bez znajomości poprzednich komiksów z Doubleduckiem.


Miejsce 9. - Świąteczny rabuś McGreala i Vicara - Kaczor Donald 1997-40-41
W latach 90-tych Vicar co rok robił świąteczny komiks. Kilka z nich, wyszło mu bardzo dobrze, należy do nich Świąteczny rabuś, który opowiada \zwariowaną historię rozgrywającą się w Boże Narodzenie. Komiks znalazł się na liście dzięki zakończeniu, które jest bardzo zabawną i bardzo świąteczną puentą. Nie jest to wybitny komiks, ale na pewno wyróżniający się z średniej.
Miejsce 8. - Pociąg z forsą Næruma, Løklinga i Midthuna - Kaczor Donald 2014-25
Jeden z kilku świątecznych komiksów Midthuna, jedyny wydany w Polsce. Pociąg z forsą to wspaniale narysowana i napisana przygodówka rozgrywająca się w większości w jadącym pociągu. W komiksie jest kilka scen, których nie powstydziłby się film akcji, ale przy tym nie zapomniano o atmosferze świąt, nawet Sknerus jest milszy. Czuć zimę, czuć święta,
Miejsce 7. - Niezapomniana Wigilia Rawsona i Vicara - Kaczor Donald 1996-25-26
Najlepszy świąteczny komiks Vicara. Niezapomniana Wigilia to komiks zwariowany, bo jak inaczej nazwać komiks w którym Siostrzeńcy budują rakietę przy pomocy fajerwerków, ale jest to komiks wzruszający, na dodatek zawierający ważny morał. Jego ostatnie kilka stron to idealny przykład tego jak powinien wyglądać świąteczny komiks.
Miejsce 6. - W zanurzeniu Barksa - Kaczor Donald 1996-25-26
Miałem ogromny problem jakie zamieścić na liście ten-pagery Barksa. Ostatecznie pojawią się dwa, pierwszy z nich, czyli W zanurzeniu opowiada o tym jak Donald i siostrzeńcy zostali zmuszeni do wzięcia udziału w poszukiwaniu wraku podczas świąt. Druga połowa komiksu to sympatyczna i bardzo świąteczna historia, która pokazuje, że nawet i Sknerus ma wyrzuty sumienia, ostatnia strona daje nam pole do interpretacji. Co usłyszał Sknerus?

Znamy już 5 pierwszych komiksów, jakie komiksy znajdą się na kolejnych miejscach? Zobaczcie dalej.


 
Miejsce 5. - Złodzieje choinek Barosso i Scarpy - MegaGiga 16 
Wśród starych włoskich komiksów da się znaleźć wiele dość dziwnych komiksów, należą do nich na pewno Złodzieje choinek, bo jak normalnym można nazwać komiks, gdzie Mikołaje mają karabiny i kradną choinki? Wbrew pozorom, nie licząc tej sceny, jest to zwyczajny kryminalny komiks z Mikim, gdzie akcja pędzi ze strony na stronę i gdzie wszyscy szukają choinki. Wiele zwrotów akcji, powoduje że komiks czyta się z przyjemnością.

Miejsce 4. - Historia pewnego prezentu Barksa - Kaczor Donald 1998-51-52 
Drugi z ten-pagerów na tej liście, czyli Historia pewnego prezentu jest najmniej świątecznym komiksem na tej liście, jego świąteczność kończy się na pierwszej stronie, ale dla mnie ten komiks zawsze się kojarzy ze świętami. Ogromnym plusem tego komiksu są dialogi, w tym Tylko pięć dolarów! Gdybyśmy mieli dwadzieścia, to kupilibyśmy słonia. czy przeczytaliśmy Instrukcję Obsługi Wielbłąda. Jeden z zabawniejszych ten-pagerów, mało świąteczny, ale to nie szkodzi, by nie znalazł się na liście.

Miejsce 3. - Wielka niedźwiedzica Barksa - Kaczor Donald 2009-51-52 
Wielką niedźwiedzicę Barksa każdy powinien znać, ponieważ jest to pierwszy komiks ze Sknerusem. Niestety, nie jest to komiks idealny, jak dla mnie ma on kilka wad, jak na przykład kilka stron w środku komiksu, które nie prowadzą akcji do przodu, a są poświęcone na walkę z małym niedźwiadkiem. Ale za kilka świetnych gagów, świetnie wymyślony początek i koniec komiksu oraz za.. oczywiście... pierwszy występ Sknerusa, komiks pojawia się tak wysoko na liście.
Miejsce 2. - Opowiastka wigilijna Scarpy - Kaczor Donald 2000-51-52
Komiks Romano Scarpy, Opowiastka wigilijna, zaczyna się niezwykłą sceną, do Mikiego dzwoni bank, że jeżeli nie spłaci do Nowego Roku pożyczki, to bank zajmie dom. Kolejne kadry komiksu przedstawiają coraz to nowe problemy Mikiego. Ostatnie kilka stron, szczególnie wizja przedstawiona przez Świętego Mikołaja są majstersztykiem, chwytają ze serce. Komiks kończy się znakomitym morałem. Po polskim tytule można się spodziewać parodii Opowieści wigilijnej, ale tak nie jest.
Jak dla mnie jest to komiks o wiele lepszy od poprzednich znajdujących się na liście.
Co do jednego byłem pewny od początku tworzenia tej listy, na pierwszym miejscu musi się znaleźć legendarna historyjka Duckmana, Carla Barksa...
Miejsce 1. - Opowieść przedświąteczna Barksa - Kaczor Donald 2008-52-53
Komiks, który każdy powinien znać. Wybitna historyjka Carla Barksa opowiadająca o tym jak Siostrzeńcy wraz z Daisy i Donaldem próbują zebrać pieniądze by dzieci ze Slamsowa miały na święta jedzenie i kolejkę. Komiks zawiera wiele gagów, ale to nie właśnie one są siłą komiksu. Siłą komiksu jest wybitna fabuła, najpierw kibicujemy bohaterom, aby zebrali pieniądze, jesteśmy źli na Sknerusa, że nie chce ich dać. Wszystko zmienia znamienna scena spadku gotówki w głąb ziemi, od tego momentu komiks wchodzi na nowy poziom. Widzimy Sknerusa w rozpaczy, jest nam go żal. A także końcówka, która jest happy endem, ale nie do końca. Wielkim plusem komiksu jest to, że cały jest osadzony w świątecznej atmosferze, widzimy bohaterów w innych ubraniach, z prawie każdego kadru wysypuje się śnieg. Do tego dochodzą wybitne rysunki Barksa, który w tamtym momencie był w szczycie formy. Genialny komiks, jeden z najwybitniejszych komiksów Disneya w historii.

A wam życzę WESOŁYCH ŚWIĄT, a także szansy przeczytania wielu wybitnych komiksów Disneya!

Komentarze

 1. Pomysły na inne toplisty: top 10 numerów Giganta Poleca,top 10 komiksów Barksa/Rosy/Scarpy itp. , top 5-10 numerów kd z 2015r., top 10 megagig i mamutów, top 10 zimowych/wielkanocnych komiksów,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U Barka można osobno zrobić tenpagery a osobno dłuższe komiksy

   Usuń
 2. Jestem pewien że w latach 2001-2005 było sporo lepszych świątecznych komiksów, niż te z artykułu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby co - proszę o propozycje.
   Nie twierdzę, że nie było. Mogło się okazać, że danej historii nie czytałem lub czytałem raz i wypadłą mi z pamięci.
   Na pewno kiedyś zaktualizuje ranking, ale raczej będę czekał na publikację takich komiksów Barksa jak "Letter to Santa" (są dość daleko w Kaczogrodzie, więc trochę lat minie).

   Usuń
  2. Nie pamiętam nazwy komiksu, ale bardzo lubiłem komiks z Fantomasem, który kradł za pomocą wielkiego odkurzacza świąteczną atmosferę jeśli dobrze pamiętam.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Mamut 42 "Dom strachów" - zapowiedź - Mottura, Scarpa, Fecchi i crossover

Gigant Poleca 255 "Cyberigrzyska" - okładka