PRAWIE DISNEY: "Dalsze przygody dwóch sióstr" - Sisters 2 "Będzie zabawa" - recenzja

W październiku Egmont wydał 1. tom Sisters, a już kilkanaście dni temu w księgarniach pojawił się drugi tom. Bardzo zaskakuje szybkie tempo wydawania komiksu. Jak możecie pamiętać, pierwszy tom serii bardzo mi się spodobał, czy drugi powtórzy ten sukces?Drugi album serii Sisters noszący tytuł Będzie zabawa opowiada o dalszych perypetiach dwóch sióstr - starszej Wendy i młodszej Marine. Jak to bywa w większości gagowych komiksów francuskich, album można czytać bez znajomości pierwszego albumu, ponieważ naprawdę rzadko pojawiają się nawiązania do wcześniejszych przygód. To że komiks nie jest skierowany tylko dla dziewcząt udowodniłem w poprzedniej recenzji, dziś chciałbym się skupić na tym czy czytając kolejne strony komiks nie staje się schematyczny i nudny.
Ocenę komiksu chciałbym zacząć od okładki - jak sami widzicie, tym razem okładka nie razi różem, jak to się działo w przypadku pierwszego tomu, jest ładna, szczegółowo narysowana, bardzo pasuje do tytułu tomu.
W środku znajdują się 44 gagi, które poruszają naprawdę różną tematykę, ale chciałbym wyróżnić trzy rodzaje. Często pojawiają się plansze, gdzie siostry udają superbohaterki, są to w większości sytuacji naprawdę pomysłowe gagi, szczególnie z nich podobał mi się ostatni z nich, z matematyką. Mam nadzieję, że w przyszłości, także w Polsce ukaże się spin-off tej serii Supers Sisters. W środkowej części albumu pojawia się kilka plansz rozgrywających się nad morzem, na plaży, niestety te gagi w większości zawodzą i są bardzo schematyczne. Trochę też się zawiodłem, że pojawił się tylko jeden komiks w którym Marine wyobraża siebie jako dorosłą, w poprzednim albumie były to naprawdę ciekawe i ładnie narysowane plansze, w tym była tylko jedna. Nie licząc dwóch wspomnianych wcześniej motywów, mało co łączy plansze, każda jest osobnym komiksem. Jak to zwykle bywa, nie wszystkie gagi stoją na bardzo wysokim poziomie, ale muszę docenić kilka gagów, które naprawdę mnie zaskoczyły, a mówię tu m.in. o gagu nawiązującym do Gry o tron, z antywirusem, z skarpetką czy z robieniem naleśników. Według mnie autorom udało się stworzyć kolejny śmieszny album, jednocześnie komiks nie stracił swojego charakteru, cały czas widać, że są to dwie siostry, a nie dwie osoby, które cały czas chcą sobie przeszkodzić.
Rysunki są na bardzo podobnym poziomie co w pierwszym tomie, czyli są szczegółowe, ale jednocześnie postaci są narysowane w lekko karykaturalny sposób. Przewagą tego albumu jest na pewno to, że znajdują się w nim trochę późniejsze plansze, wówczas styl rysownika bardziej się ustabilizował i nie ma już w albumie skoków jakości rysunków, jak to bywało w pierwszym albumie. To że William jest naprawdę dobrym rysownikiem szczególnie widać na planszach z siostrami jako superbohaterkami, które obfitują w ciekawe pomysły, dziwne stworzenia i tam rysownik może się naprawdę wykazać. Ogromnym plusem komiksu jest też jego oprawa kolorystyczna, też robiona przez rysownika, plansze są pokolorowane głównie pastelowymi kolorami, z rzadkim użyciem gradientów, według mnie kolory idealnie pasują do charakteru komiksu.
Tłumaczenie w tym komiksie naprawdę mnie zaskoczyło i to w pierwszym komiksie, podczas gdy Marine śpiewa Będzie zabawa! Będzie się działo! Tak się złożyło, że ta piosenka idealnie pasuje do tytułu komiksu. Gratuluje pani tłumacz sprytnego wykorzystania utworu, oby tak dalej. Do reszty albumu nie mam żadnych zastrzeżeń, słowo sister(s) pojawia się bardzo rzadko, więc ten anglicyzm nie przeszkadza w odbiorze komiksu.
Drugi tom Sisters to komiks, który jak wskazuje tytuł, jest zabawny, wypełniony po brzegi śmiechem, gagami. Kilka gagów zawartych w albumie było naprawdę pomysłowych, nawet trochę mnie zaskoczyły, reszta była tylko ciut gorsza, słabszych mogę policzyć na palcach jednej ręki. Jak dla mnie Sisters może się podobać każdemu, a szczególnie tych, którzy mają rodzeństwo. Na polskim rynku ukazuje się mało francuskich komiksów humorystycznych, Sisters jest chlubnym wyjątkiem i mam nadzieję, że w kolejnych miesiącach doczekamy się kolejnych albumów.
A jeżeli nie macie prezentu dla swojej siostry na święta - według mnie dowolny tom Sisters będzie idealnym prezentem.

Łączna ocena albumu: 9/10

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za przesłanie egzemplarza recenzenckiego.

Sisters 2 - Będzie zabawa
Data premiery: 18 listopada 2015, liczba stron: 48, cena okładkowa: 24,99 zł, format:  A4, scenariusz: Christophe Cazenove i William Maury, rysunki: William Maury, tłumaczenie: Maria Mosiewicz, wydawnictwo: Egmont, ISBN 978-83-281-1026-7
Kupisz m.in. w aros.pl, bonito.pl, sklep.gildia.pl, sklep.egmont.pl

Przykładowe strony:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen