Czy prenumerata "Giganta" jest teraz droga?

Mimo sporej inflacji na przełomie 2022 i 2023 roku, a także gigantycznych wzrostów cen książek w tym samym okresie, Gigant Poleca jak i serie pokrewne przez długi czas utrzymywały cenę na podobnym poziomie. Kilka miesięcy temu się to skończyło i także Giganty dopadły spore podwyżki cen. Jednak najgłośniejszym tematem, szczególnie pod koniec roku stała się cena prenumeraty Giganta. Czy naprawdę stała się droga?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Przez wiele lat prenumerata Giganta Poleca była naprawdę tania. Cena prenumeraty z wysyłką do domu była często niższa, niż gdyby kupować tom na promocjach w sieci, gdzie często Giganty są dostępne z rabatami 30-40%. Na przykład w 2022 roku, gdy tomy kosztowały 15,99 zł, prenumeratę można było kupić w cenie 10,99 zł za tom (31,3% taniej), w 2023 roku, gdy cena Giganta wynosiła na początku roku 17,99 zł, prenumeratę można było kupić w cenie 12,99 zł za tom (27,8% taniej).

Natomiast prenumerata na 2024 rok kosztuje w tej chwili 135,92 zł za 8 tomów, czyli w tej cenie jeden tom z przesyłką do domu dostajemy za 16,99 zł. Cena okładkowa Giganta w tym momencie to natomiast 19,99 zł. Oznacza to, że rabat dla kupującego wynosi tylko 15%, czyli jest dużo niższy niż, gdyby kupować tomy na promocjach w sieci. Więc jeżeli ktoś ma obok siebie punkt jakiejś księgarni internetowej, albo regularnie kupuje komiksy w sieci, to faktycznie prenumerata Giganta może być dla niego nieopłacalna, ale nie oznacza to, że nie ma zalet.

Po pierwsze - nie trzeba pilnować się, kiedy tom wychodzi, i kiedy jest dostępny w sieci, dostępność Gigantów w księgarniach internetowych jest średnia i czasem tomy nagle znikają i pojawiają się. Po drugie - tomy często (mówię to z własnego doświadczenia, bo wiem, że różnie bywa w różnych miejscach) dochodzą przed premierą. Po trzecie - nigdy nie wiadomo, czy cena okładkowa Giganta nie wzrośnie w ciągu roku, jak to się stało rok i dwa lat temu. I po czwarte - zakup prenumeraty prawdopodobnie w większym stopniu wspiera wydawanie serii niż kupowanie w księgarniach internetowych.

Jednak zapomnimy o procentach i popatrzymy tylko na jednostkową cenę. Czy 16,99 zł za 256-stronicowy tom komiksu w kolorze z dostawą do domu to wysoka cena w 2024 roku? Według mnie nie. Nadal Giganty to najtańsze komiksy na rynku. Publikacje, które w największym stopniu możemy porównywać z nimi, to mangi. A w przypadku mang także w ciągu ostatnich 2 lat cena przeciętnej mangi dostępnej w Empiku wzrosła z 20-23 zł do 25-28 zł.A mówimy tu o tomikach w podobnym formacie, na lepszym papierze, ale najczęściej w całości lub w większości czarno-białych.

Nikogo zmusić nie mogę, nie powiem też, że jest to jedyna i najlepsza oferta, ale cały czas polecam zakup prenumeraty Giganta. Jeszcze pewnie przez ok. tydzień można ją zakupić na cały 2024 rok.

Źródło ilustracji: materiały prasowe - Egmont Polska

Komentarze

 1. Mam pytanie odnośnie prenumerat bo poważnie się zastanawiam nad jej zamówieniem. W jakim stanie najczęściej przychodzą tomiki? Są podniszczone na krawędziach, grzbietach itp. Itd. Czy raczej bez żadnych uszkodzeń, zadrapań mniejszych oraz większych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do mnie przychodzą regularnie przed premierą i bez żadnych uszkodzeń, ale zauważyłem że sa wysyłane z Wiązowny pod Warszawą, czyli jakieś 40 km ode mnie więc pewnie po drodze mają mało przygód.

   Usuń
  2. Ja mieszkam daleko od Warszawy, a i tak stan idealny, i też dochodzi przed premierą.

   Usuń
  3. W 2022 roki do Gdańska dochodziły w idealnym stanie.

   Usuń
  4. Dziękuję serdecznie wszystkim za odpowiedź. Strasznie denerwuje mnie to, kiedy idę po jakikolwiek komiks z kaczkami a zwłaszcza po gigant poleca do empiku, kiosku lub jakiegokolwiek innego tego typu miejsca i muszę dokładnie oraz uważnie wszystkie przeglądać, oglądać i przebierać a na koniec wybrać ten mniej uszkodzony bo wszystkie mają poździerane grzbiety, powyginane okładki itd. Każdy komiks ma uszkodzenia jakby ktoś traktował go z buta wrzucając na półki .

   Usuń
  5. Jak koledzy napisali - bez żadnych problemów. Prenumerowałem w 2021 i 2022 i uszkodzeń nie stwierdziłem. Przychodziły zafoliowane.

   https://www.facebook.com/photo/?fbid=6335835663108524&set=a.5681292568562840

   Usuń
 2. Wiadomo coś o innych tomach kiedy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie zgodnie z rytmem wydawania. Czyli Mamut gdzieś w lutym, a MegaGiga w kwietniu.

   Usuń
  2. 7.01.2024 - Gigant Poleca Extra 1/24
   06.02.2024 - Gigant Mamut 1/24

   Usuń
 3. Dzięki za artykuł. Rzeczywiście to moja rozkmina ostatnich tygodni czy decydować się na prenumeratę. Jednak argument żeby wspierać wydawanie serii nie przemawia do mnie. Wolę wspierać swoje własne finanse w tym momencie. A różnica jest spora. Na jednym tomie kilka złotych. Dlatego nie decyduje się w tym roku na prenumeratę.
  Odnośnie pytania, które padło powyżej- można napisać do nich i poprosić żeby przysyłali tom w bąbelkowej kopercie. W moim przypadku to zadziałało, choć to nie akurat o niszczenie się egzemplarza chodziło.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy ktoś wie co z gigantem special?

  OdpowiedzUsuń
 5. przy okazji wspomnę, że ruch przestał realizować prenumeratę na KD i zwrócił prenumeratorom pieniądze za 2024

  da się gdzieś KD zaprenumerować wysyłkowo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ruch ogólnie zrezygnował z prenumerat.

   Usuń
  2. Szkoda, bo mieli dobrą cenę i większy problem jest kupić KD, aniżeli Giganta, bo one są wszędzie.

   Usuń
 6. Dwa razy zdecydowałem się skorzystać z prenumeraty 2015 i 2021. W obu przypadkach tomy posiadały pozaginane rogi, poobijane grzbiety i nawet w dwóch przypadkach naderwania przedniej okładki. Komiksy zawsze przychodziły we wskazanym czasie (tylko raz 4 dni przed premierą), ale raz zdarzyło się że musiałem wysłać maila, bo komiks nie został do mnie wysłany. Kolejną rzeczą, która zniechęca mnie do zamówienia prenumeraty jest jej forma. W 2015 roku byłem zaskoczony, że zamawiając rzeczone komiksy muszę wykonać przelew ręcznie z podaniem w tytule przelewu numer prenumeraty (czy jakoś tak, nie pamiętam dokładnie jak przebiegał proces). Natomiast jeszcze większym zaskoczeniem był fakt że 6 lat później nie zmieniło się nic w tej kwestii. Porównywałbym ten system do przelewów na poczcie, albo zamawianie książek z klubu disneya przez listonosza w latach 90. Sporo kupuję przez internet, więc co roku zaopatrzam się w allegro smart. Kupując regularnie giganty zbieram zamówienie tak, żeby dobić do darmowej wysyłki, jest trochę taniej no i jeszcze mam cały komplet, czyli też giganty extra, mega, mamuty, wydania albumowe - jest wygodniej. Na zakończenie dodam że prenumerata na rok 2015 za 13 tomów kosztowała mnie 119,88 zł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamawiałem prenumeratę w zeszłym roku i płaciłem przez Przelewy24 blikiem, ale tak generalnie przy tej cenie już się nie opyla za bardzo tej prenumeraty.

   Usuń
 7. Czy wiadomo już na tyle wiele by zrobić przegląd komiksów kolekcji Barksa z następnego roku?

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy istnieje możliwość kupienia prenumeraty a odbiór w jakimś punkcie? Czy to stacja benzynowa, punkt z prasą czy żabka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma takiej możliwości.

   Usuń

  2. Panie Radku widzialem n’a końcu komiksu 2 tomu cavazzana 3 Tom w przygotowaniu I czy moglibyscie tam zerknać I napisać

   Usuń
  3. Na blogu jest dostępna analiza całej serii - https://www.komiksydisneya.pl/2023/10/woski-skarbiec-najlepsze-komiksy.html
   O 3. tomie napiszemy osobny tekst, gdy poznamy dokładną lub przybliżoną datę wydania.

   Usuń
 9. radef serio? 16.99 zł za tom i ty polecasz taką prenumeratę? W samym Bonito wyjdzie taniej, o innych punktach przy robieniu większych zamówień z innymi komiksami nie wspominając. Egmont dalej podnosi ceny komiksów, na szkodę klientów. Niech spadają z tą swoją ofertą prenumeraty.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio właśnie mam problem z prenumeratą. Nie otrzymałem numerów Gigant Poleca 7/2023 oraz 8/2023. Po kontakcie z biurem klienta otrzymałem informację o ponownym nadaniu przed świętami. Jest 2 tydzień stycznia a komiksów dalej nie ma...poczta oczywiście zwala na nadawcę, a nadawca na pocztę. A ja jestem do tyłu...nie zdecyduję się chyba na kontynuację.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela