Koniec serii komiksowej "Darkwing Duck" od Joe Books?

Los nie sprzyjał serii komiksowej Darkwing Duck, opowiadających o dalszych losach bohaterów znanych z serialu pod tym samym tytułem (w Polsce znanego jako Przygody Agenta Kupra czy Dzielny Agent Kaczor). Choć seria ze względu na doskonale oddany klimat oryginalnej serii, wiele nawiązań do innych seriali Disneya czy też wprowadzenie bardziej poważnych wątków, od samego początku zachwyciła wielu czytelników zarówno w USA jak i w Europie to w ciągu 7 lat ukazało się zaledwie 26 numerów, a dalsze losy serii są niejasne.
Historia wydawania komiksu rozpoczyna się w 2010 roku, kiedy Boom! postanowił wydać 4-odcinkową serię The Duck Knight Return, opisującą losy bohaterów serialu Darkwing Duck jakiś czas po zakończeniu serialu. Jeszcze przed premierą pierwszego numeru postanowiono, że Darkwing Duck będzie nie miniserią, lecz regularnie wydawanym komiksem. Seria tworzona przez Iana Brilla i Jamesa Silvaniego mimo dobrej sprzedaży została zamknięta po 18 numerach, ponieważ wydawnictwo w niejasnych okolicznościach straciło licencję na wydawanie komiksów Disneya.
Krótko po zakończeniu wydawania niektóre numery stały się unikatami, a trejdów zbierających serię próżno było szukać w księgarniach internetowych, bo natychmiastowo się wyprzedały. Mimo tego dopiero w 2015 roku nowe wydawnictwo na rynku, kanadyjskie Joe Books wydało The Definitively Dangerous Edition zbierające lekko poprawioną wersję 16 numerów pierwszej serii, a także zapowiedziało powstanie nowych komiksów.
Po wielu opóźnieniach, w kwietniu 2016 roku ukazał się pierwszy numer tworzonej przez Aarona Sparrowa i Jamesa Silvaniego serii Darkwing Duck od Joe Books . Do wydania 6. numeru komiks wydawany  była z drobnymi opóźnieniami, ale w miarę regularnie. Kilka tygodni po wydaniu 6. numeru, w grudniu 2016 autorzy poinformowali, że 8. numer serii (zapowiedziany na grudzień ukaże się 8 marca) będzie najprawdopodobniej ostatnim numerem.  Choć do dziś nie potwierdzono tej informacji, to ostatnie komentarze autorów jak i brak jakiejkolwiek zapowiedzi 9. numeru Darkwing Duck, świadczą o tym, że prawdopodobnie seria została zlikwidowana.
Mam nadzieję, że nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji, a komiksowe przygody Darkwing Ducka w tej lub innej formie powrócą szybciej niż się spodziewamy.

Źrodło ilustracji: previewsworld.com 

Komentarze

 1. Pamiętam jak kiedyś Egmont narobił mi smaka na to, że komiksy z Robinem Duckiem (Darkwing Duckiem) będą wydawane w Polsce i do tej pory ni widu nie słychu. Szkoda, że nawet Ameryka usunęła tę serię, choć skoro już raz powróciła, to może zrobi to po raz drugi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, tam to była inna sytuacja za pierwszym razem, bo jak pisałem
   "zamknięta po 18 numerach, ponieważ wydawnictwo w niejasnych okolicznościach straciło licencję na wydawanie komiksów Disneya."
   Tu, bo sprzedaż jest za niska.
   Komiksy z Robinem pojawiły się w Niemczech w LTB Premium. Jednak inne tomy tej serii są wg mnie lepsze i przystępniejsze dla polskiego czytelnika - Ultraherosi, PKNA, X-Miki.

   Usuń
  2. Lepsze od Darkwing Duck według Ciebie ?

   Usuń
  3. Nie jestem w stanie w pełni ocenić Darkwing Ducka, ponieważ niezbyt znam serial (tak jak większość polskich fanów).
   Więc dla polskich czytelników lepsze byłoby wydanie np. PKNA.

   Usuń
 2. No racja. W Polsce w latach 90 były emitowane zdaje się tylko 7 odcinków. Potem serial był zdjęty,ponoć z powocu zbyt dużej dawki przemocy jak na Wieczorynkę (co swoją drogą chyba nie było do końca adekwatne ). Swoją drogą nowy dubbing się marnuje i nie wiem czemu nie jest emitowany czy wydawany na DVD . X-Miki to nie jest trochę taki mocno nietypowy komiks ?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2024-04 "Poradnik Młodego Skauta" - zapowiedź - Nucci, Martina i Andersen

Nasz wielki Donald - przykładowe strony

Komiksowe premiery - czerwiec 2024 - urodzinowy Donald, muzyczny MegaGiga i Sknerus od Marvela