W których wydaniach znajdziecie komiksy Camboniego i Soffrittiego?

Już w ten weekend do Krakowa zawitają Silvio Camboni i Donald Soffritti, dwaj włoscy twórcy komiksów Disneya. Więcej o wizycie na Krakowskim Festiwalu Komiksu pisaliśmy w osobnym tekście, tam znajdziecie dokładne informacje o godzinach spotkań, teraz natomiast chcemy się skupić na historiach stworzonych przez obu rysowników. W Polsce wydano wiele komiksów Camboniego i Soffrittiego, ale które z nich szczególnie warto ze sobą zabrać?

Silvio Camboni obecnie głównie jest znany z komiksów tworzonych na rynek francuski - albumów Miki i Kraina Pradawnych oraz Miki i Zaginiony ocean, a także niedisnejowskich serii Niezwykła podróż i Gargulce. Niestety obecnie albumy z Mikim od Camboniego nie są dostępne w pierwszym obiegu, warto jednak zainteresować się zbiorczym wydaniem trzech pierwszych tomów Niezwykłej podróży opublikowanym ostatnio przez wydawnictwo Kurc. Podczas festiwalu premierowo pojawi się też nowy, 10. tom cyklu inspirowanego twórczością Juliusza Verne'a.

Przez lata włoski twórca pracował także nad rodzimymi komiksami Disneya, oryginalnie wydawanymi w Topolino, a w Polsce w Gigancie Poleca i innych pokrewnych seriach. W Gigantach wydano łącznie 32 komiksy narysowane przez Camboniego, pełną listę znajdziecie tutaj. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Zrobionych na perłowo, komiks rozpoczynający cykl Morskie opowieści wydany w MegaGiga 15, Kto gwiżdże na pieniądze?, opowieść o Mikim i Wicie Dubleciku napisaną przez Castiego wydaną w Gigancie Poleca 161, i Kryminały i tort czekoladowy, ciepło wspominaną historię kryminalną wydaną w Komiksie Gigant 1997-01. W opublikowanym w tym miesiącu Gigancie Poleca Extra pojawił się natomiast komiks Drybling wokół studzienki, który Camboni narysował, a za fabułę odpowiadał Ronaldo.

Donald Soffritti historyjki z bohaterami Disneya tworzy także od wielu lat, przy czym przez większość kariery zajmował się głównymi niezbyt znanymi w Polsce krótkimi historiami o Kaczorze Dońku publikowanymi w magazynie Topolino. W Polsce w Gigantach wydano łącznie 22 komiksy, przy których współpracował, pełną listę najdziecie tutajale bardziej jest znany z innego disnejowskiego komiksu - Czarodziejek W.I.T.C.H. Soffritti był inkerem pierwszego komiksu o W.I.T.C.H., a także pracował nad paroma początkowymi historiami, które w Polsce wydano w dwóch pierwszych tomach reedycji.

Z komiksów z kaczkami szczególnie warto zwrócić uwagę na Numer jeden numeru dwa, długą historię o Kwakerfellerze i Magice, która pojawiła się w poprzednim roku w Gigancie Poleca 256. narysowany w autorskim stylu komiks Strażacy w mieście jutra z Giganta Poleca Extra 2023-06, a także długą opowieść o Donku Amnezyjny pirat, wydaną w opublikowanym w tym miesiącu Gigancie Poleca Extra. Soffritti współpracował też jako inker przy komiksie Pasażer na gapę ze słynnej serii Paperinik New Adventures, który został w Polsce wydany w tomie w 2001 roku.

Źródło ilustracji: Disney Publishing Worldwide

Komentarze

  1. Miki i Kraina Pradawnych oraz Miki i Zaginiony ocean to każdy ma przecież. ;) IMHO najładniej rysowane albumy z tej Kolekcji.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Extra 2025-04 "To właśnie Donald!" - dziś premiera - legendarny komiks Roty, Cavazzano i Camboni

Gigant Poleca Premium 2025-01 "Superkwęk" - zapowiedź - REKORDOWY TOM z pierwszymi komiksami o Superkwęku!