Historia publikacji pasków komiksowych Floyda Gottfredsona w Polsce

Floyd Gottfredson - prawdopodobnie jeden z najważniejszych twórców komiksów Disneya, autor kilkunastu tysięcy pasków komiksowych z Mikim. Współtwórca takich postaci jak Fantomen, Glina, O'Hara, Bysio czy Ele-Mele.
Od 2011 roku amerykańskie wydawnictwo Fantagraphics wydaje kolekcję zbierającą stworzone przez niego paski, na ten moment ukazało się 10 tomów kolekcji zbierających ponad 6000 pasków wydanych od 1930 do 1950. Kolekcję można zakupić np. poprzez Book Depository.
Przez wiele lat polscy fani uważali, że jako pierwszy paski Gofftredsona w Polsce wydał Egmont w latach 90-tych. Jednak odkrycia dokonane w ostatnich latach wykazały, że paski jego autorstwa były znane w Polsce od kilkudziesięciu lat, a czytelnicy mogli poznać kilka pełnych historii. Chciałbym pokrótce przybliżyć historię wydawania pasków Gottfredsona w Polsce, historię, która liczy 80 lat.

WĘDROWIEC - 1937
Po raz pierwszy pasek komiksowy z Mikim pojawił się w Polsce w 1937 roku w Wędrowcu, ilustrowanym tygodniku, w którym regularnie pojawiały się różne komiksy. Łącznie opublikowano 2 paski niedzielne z Mikim z 1935 roku - ZM 35-12-08 i ZM 35-12-22.


ILUSTROWANY KURIER CODZIENNY - 1938
Ilustrowany Kurier Codzienny był wydawanym przed wojną dziennikiem, pierwszym o zasięgu ogólnopolskim. Komiksy Disneya pojawiły się w nim na krótko - w 19 numerach poniedziałkowego dodatku  z 1938 roku zamieszczono paski niedzielne z Mikim, wydano 2 gagi (ZM 37-04-11 i ZM 37-04-25), a także 17 z 24 pasków składających się na opowieść Sheriff of Nugget Gulch. Paski ukazały się pod wspólnym tytułem Wesołe przygody Myszki Mickey i Psa Burka. Trudno stwierdzić dlaczego nie dokończono historii. Cyfrową wersję pisma można znaleźć w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej.

GAZETKA MIKI - 1938-1939
Pierwszym pismem skupiającym się głównie na postaciach Disneya była wydawana krótko przed wojną Gazetka Miki, w której zamieszczono wiele disnejowskich pasków niedzielnych, a wśród nich nie mogło zabraknąć tych autorstwa Gottfredsona. W pierwszych numerach opublikowano całość 13-paskowego The Brave Little Tailor (Jak Miki pokonał olbrzyma), komiksowej adatapcji krótkometrażówki z ikim. W piśmie pojawił się też The Society Dog Show, historia złożona z 2 pasków niedzielnych, lecz stworzona nie przez Gottfredsona. Komiksy przetłumaczyła Wanda Grodzieńska, poetka, prozaik, a także długoletnia redaktor Świerszczyka. Cyfrowa wersja większości numerów jest dostępna w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej.

KULISY EXPRESS WIECZORNY - 1961-1962
Jest to dość zaskakujące, ale nawet w głębokim PRL-u w Polsce wydano parę pasków komiksowych Disneya. W sobotnim wydaniu Expressu Wieczornego - Kulisy wydano dwie świąteczne serie pasków Pinocchio's Christmas Story (Świąteczna Przygoda Pinokia) i Sleeping Beauty's Christmas Story (Śpiąca królewna i podróż kosmiczna), rola Gottfredsona przy tworzeniu pasków była niewielka, ponieważ jedynie współpracował przy tworzeniu komiksu z Pinokiem, a pasek z Śpiącą Królewną powstał bez jego udziału.

GAZETA NA WEEKEND - 1992-1993
Gazeta na Weekend była weekendowym dodatkiem do Gazety Wyborczej, w której na przełomie 1992 i 1993 roku publikowano niedzielne paski z Mikim. W ciągu kilku miesięcy wydano takie historie jak The Case of the Vanishing Coats (Znikające płaszcze), Dr. Oofgay's Secret Serum (Specyfik doktora Pawianeczki), The Robin Hood Adventure (Robin Hood), The Brave Little Tailor (Krawczyk Igiełka), a także serię pasków dziennych Pluto and the Dogcatcher (Pluto uciekinier). Paski przetłumaczył Mariusz Arno Jaworowski, ówczesny tłumacz pisma Mickey Mouse, później wiele lat pracował dla środkowoeuropejskiej filii Disneya.

EGMONT - 1993-2011
Choć wydawnictwo Egmont wydaje komiksy Disneya w Polsce od 1990 to dopiero w 1993 roku paski Gottfredsona pojawiły się w tomie Angielski z Waltem Disneyem. Album zawierał kilkadziesiąt dziennych pasków z 1955 i 1956 w oryginale z polskim tłumaczeniem zamieszczonym poniżej pasków.
Najwięcej komiksów Gottfredsona pojawiło się w piśmie Kaczor Donald, oprócz wielu pojedynczych niedzielnych pasków pojawiły się też takie historie jak The Talking Dog (Gadający pies) w numerze 1994-11, The Mail Pilot (Dziura w samochodzie) w numerze 2008-46-47, Fireman Mickey (Nie ma dymu bez miłości) w numerze 2008-50 oraz The Robin Hood Adventure (Przygoda w lesie Sherwood) w numerze 2010-05. Wśród pojedynczych pasków niedzielnych warto wyróżnić wydanie 5 z 8 pasków składających się na historię Mickey's Nephews.
Kilka dziennych pasków Gofttredsona pojawiło się też w Miki Maxie! na przełomie wieków.
Ostatnim do dziś wydanym komiksem Gottfredsona w Polsce jest The Seven Ghosts (Opowieść o siedmiu duchach), który pojawił się w 34. tomie MegaGiga - Koszmar z ulicy Kwaczej w 2011 roku. Jest to najwyżej oceniony na Inducks komiks Gottfredsona wydany w Polsce.
Większość pasków wydanych przez Egmont przetłumaczył Jacek Drewnowski, natomiast historie, które pojawiły się w KD w latach 90-tych Michał Wojnarowski.


Źródła ilustracji: TV Tropes, Inducks, Małopolska Biblioteka Cyfrowa, Jagiellońska Bibloteka Cyfrowa, tytusdezoo.republika.pl, materiały własne, materiały prasowe - Egmont Polska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar