Czeski "Kačer Donald" miesięcznikiem w 2016 roku!

W tym tygodniu dobiegła do nas informacja z Czech. Czeski magazyn z komiksami Disneya, publikujący te same komiksy co polski KD, Kačer Donald, będzie wydawany od stycznia co miesiąc. Pismo w cyklu dwutygodniowym ukazywało się od 1996 do 2013 roku, jako trzygodnik od 2014 roku. Obecny nakład pisma to 10 000 egz. Wraz z początkiem roku wzrośnie także jego cena, z 59,90 do 69,90, nie wiadomo czy w związku z tym zostanie zwiększona ilość stron. Super Komiks, czeski odpowiednik Giganta, nadal będzie się ukazywał co dwa miesiące.
Bardzo szkoda, że kolejne pismo w naszym regionie będzie się rzadziej ukazywało, w tym roku spotkało to między innymi litewskiego Donalda Daksa. Na szczęście, według naszych informacji, potwierdzonych przez stronę Ruchu, Kaczor Donald nadal będzie ukazywał się co dwa tygodnie, numer 2016-01 ukaże się już 30 grudnia.

Komentarze

 1. Trzeba zmienić formułę pisma, bo będzie coraz gorzej. Może zamiast celować w target 8-12, zrobić by z tego pismo kolekcjonerskie? Powiedzmy 16-22 zł/2 tyg, może być nawet na gorszym papierze, ale z dobrymi komiksami. 40-50 stron czystego komiksu. Obecny KD mógłby zostać jako komercyjny, a obok równoległe pismo jako kolekcjonerskie.

  Tak w ogóle, to czeski KD jest gorzej zrobiony od polskiego, gorsze tłumaczenie, a zdaje się, że i gorszy papier. Idą raczej zła drogą nic więc dziwnego, że sprzedaż spada

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wiele razy postulowałem do Egmontu dlaczego nie zrobią miesięcznika dla starszego czytelnika np. o tytule "Sknerus McKwacz" (co by powiedzieć to ta postać jest najlepiej oceniana wśród grupy docelowej). Ale nie. Tak samo nie ma szans na jakieś wydanie kolekcjonerskie.

   A co do czeskiego KD. Papier był ten sam [bo drukowany wspólnie]. Tłumaczenia nie ocenie, ale na przykład do 2014 roku nie podawano twórców. Ale pozostałe strony, czy to opisujące gadżet, czy to reklamy innych pism, były robione bardzo biednie.

   Ja bym na miejscu Egmontu zrobił test. Jeden numer KD podobnego jak teraz, tylko bez gadżetu, bez folii i w dobrej jakości lakierowanej oprawie. Patrząc na obecne pisma dziecięcej, wyróżniłby się wśród wszystkich gadżetowych pism.

   Usuń
 2. Nie chcę gasić niczyich marzeń, ale pomysł wydawania w Polsce dwutygodnika za 18 zł czy miesięcznika z komiksami klasycznymi czy specjalnie wybranymi to nierealistyczna utopia, którą można włożyć między opowieści o krasnoludkach gdyż realności zawierają tyle samo. Jeśli takie pismo by powstało (np. zamiast takich wynalazków jak ,,Magazyn na topie'' czy ,,Minnie i Daisy'') to na pewno wychodziło by rzadziej. Najlepsza częstotliwość wydawania to dla mnie półrocznik. Jakość papieru i format coś ala ,,Kaczor Donald Wydanie Specjalne'' (80 stron za 9,99 zł) lub opcjonalnie trochę dłuższy ala kzk czy ,,sknerusy'' (`140-160 stron za 17,99 zł). Osobiście nie płakałbym gdyby było to wydawane (ta druga opcja) zamiast Mamuta lub MegaGiga.

  Choć można nie tworzyć nowych pism (a na pewno nie powinniśmy drastycznie zwiększać liczby pism bo za mały popyt tego nie przetrawi) tylko polepszyć już istniejące pismo. Obawiam się, że wersja bez gadżetu kd (za 6,99 zł jak mniemam) sprzedałaby się porównywalnie jak wersja z gadżetem. Cena kd i tak jest niska i zadowalająca. Wydawanie równolegle wersji tańszej bez gadżetu i droższej z gadżetem lub zabawka co 4 numer (ten numer zamiast 6,99 zł byłby za 7,99 zł) dla mnie osobiście fajne tylko obawiam się, że niektórzy czytelnicy nie byliby zadowoleni ze wahań ceny. 2 czy 3 lata w styczniu była w kd zmiana dotycząca stron niekomiksowych i już czas na kolejną zmianę. Usunąć dział ,,Od czapki'' (tylko drażni czytelnika i jest stekiem głupot i już chcę przeczytać komiksy a tu muszę przesuwać strony i dopiero na 9 stronie mam komiksy). To zrobi miejsce dla 34 stron komiksów na numer. Zrobić więcej artykułów na temat postaci,twórców,komiksów, jak powstaje komiks, filmach disneya, quizy komiksowe itp. Jako zabawkę dać kiedyś jakiś plakat z jakąś postacią z komiksów lub ilustrację barksa czy rosy. Ewentualnie powrócić do komiksów barksa,scarpy,gottfredsona,rosy itp. na telefony ale nie tylko na iphony tylko na wszystkie androidy. Raz w roku zrobić 80 stronicowy numer kd za 9,99 zł z jakimś długim komiksem rosy czy scarpy. W ogóle większa możliwość wyboru komiksów przez redakcję, więcej długich i klasycznych komiksów (np. tenpagerów barksa, williava van horna czy niewydawne vicary z lat 90).

  OdpowiedzUsuń
 3. chodziło mi o długi komiks Barksa a nie Scarpy w 80 stronicowym kd oczywiście :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasz wielki Donald - skład rocznicowego tomu - Barks, Taliaferro, Scarpa, Kelly

Gigant Mamut 41 "Podróże małe i duże" - dziś premiera - kapitan Nemo, Kwantomas i Vicar