Nowe informacje o serii disnejowskich antologii!

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier polski Egmont zapowiedział, że w przyszłym roku wystartuje z serią antologii o postaciach Disneya. Wówczas pokazano okładkę pierwszego tomu, którego bohaterem będzie Kaczor Donald, ale poza tym nie zdradzono więcej szczegółów. Dużo więcej informacji podał niemiecki Egmont, który we wrześniu przyszłego roku zamierza wydać dwie antologie. Co się w nich znajdzie?

Na razie brakuje szczegółów dotyczących zawartości poszczególnych tomów, te pewnie pojawią się bliżej premiery wydań, ale podano wiele cennych informacji. Każdy tom ma liczyć 304 strony i poza komiksami ma zawierać wiele materiałów dodatkowych poświęconych rozwojowi postaci przez lata. W wydaniach znajdzie się wiele najważniejszych historii, w tym opowieści takich twórców jak Carl Barks, Don Rosa czy Floyd Gottfredson. Towarzyszyć ma też temu wyjątkowa forma, ponieważ okładka będzie zawierała złocenia.

Z katalogu niemieckiego Egmontu wynika także, że cykl ma być poświęcony trzem najsłynniejszym postaciom z disnejowskich komiksów, czyli Donaldowi, Sknerusowi i Mikiemu. Nigdzie nie jest napisane wprost, że seria zamknie się w trzech tomach, ale wygląda na to, że na razie plany obejmują jedynie wydanie trzech tomów. Co oczywiście oznacza, że najpewniej pod koniec przyszłego roku lub na początku 2026 roku pojawi się tom o Mikim, który, biorąc pod uwagę niewielką liczbę historii Gottfredsona wydanych w Polsce, może być najciekawszy z perspektywy polskiego czytelnika.

Okładka wydania poświęconego Donaldowi wygląda identycznie, jak ta, która została pokazana na festiwalu. Jedyną różnicą jest to, że na angielskiej wersji znajdował się podtytuł, który sugerował, że w tomie znajdzie się pierwszy komiks Barksa Kruki i kaczki, a na niemieckiej wersji tego podtytułu brak. Nadal jednak w tle znajdują się kadry z innej historii Barksa, Panika na pikniku. Biorąc pod uwagę, że niemiecki Egmont mocno promuje serię Barksem, można spodziewać się, że to niejedyne komiksy jego autorstwa, które pojawią się w tomie.

Natomiast w przypadku tomu poświęconemu Sknerusowi można się spodziewać się większego skupienia się na komiksach Rosy. Widać to już po okładce, na której znajdują się kadry z Listu z domu. Z tytułu Das Geheimnis seines Erfolgs, który na polski można przetłumaczyć jako Sekret suckesu, trudno cokolwiek więcej rozszyfrować, ale pewnie sporą część tomu będą stanowić komiksy Barksa i Rosy. Oby jednak nie zabrakło dobrych komiksów innych twórców.

Na pewno w ciągu najbliższych miesięcy stopniowo będą podawane kolejne informacje, więc do tematu będziemy jeszcze często wracać na Centrum Komiksów Disneya i Kaczej Agencji Informacyjnej.

Źródło ilustracji: materiały własne

Komentarze

  1. Chyba muszę zainwestować w drugą szafę! W obecnej miejsca brak :-D

    OdpowiedzUsuń
  2. Das Geheimnis seines Erfolgs, to komiks ktory był u nasz wydany pod tytułem " Wyspa kaczorów" ' W Gigant Poleca # 226 Sekret mojego sukcesu a wiec to dubil
    https://inducks.org/issue.php?c=pl%2FGP+226#b

    Tutaj na te stronie dowiedzieć troche wiecej na te serie antologii

    https://www.egmont-shop.de/entenhausener-ikonen-01/
    https://www.egmont-shop.de/entenhausener-ikonen-02/

    Według tej strony oba tomy będę wydane w wrześniu 2025 w niemiec a wiec prawdopodobnie wtedy egmont je wyda u nasz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To, że tom nazywa się "Sekret jego sukcesu", nie oznacza, że jest pojawi się w nim komiks "Sekret jego sukcesu", ponieważ prawdopodobnie to tylko dość generyczny tytuł tomu. Po prostu - Sknerus McKwacz: Sekret jego sukcesu.
      Zauważ, że zarówno angielski jak i niemiecki tytuł tomu o Donaldzie nie jest tytułem jakiejkolwiek historii.

      Co do daty premier - jest wspomniana w pierwszym akapicie. Ogólnie wszystkie ważne informacje ze strony niemieckiego Egmontu są w tekście powyżej.

      Usuń
  3. No cóż, kolejne wydanie z tymi samymi komiksami Barksa i Rosy. Cieszę się z tego, a w latach 90. czekałbym z zapartym tchem, ale chciałbym dostać coś jak to: https://www.taschen.com/en/books/comics/01146/walt-disney-s-donald-duck-the-ultimate-history/

    OdpowiedzUsuń
  4. Egmont zaczął dobrze od twardych Kolekcji najpierw Barksa, potem Rosy z wszystkimi komiksami ułożonymi chronologicznie. Źle że dalej nie idzie w tym kierunku. Teraz od Włoskiego Skarbca chce nas zasypać kolejnymi antologiami, w których będą komiksy już w Polsce wydane i to nawet nie jeden raz. Ja takich półdubli kupować nie będę. DAJCIE NAM WRESZCIE PKNA. Dlaczego można było wydać "Czarodzieje i ich dzieje", a popularnego, nowoczesnego Superkwęka, którego prawie w Polsce nie było, ciągle wydać po polsku nie można?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Problem z antologiami jest taki, że one bardzo dobrze się sprzedają, do pewnego momentu, aż ich sprzedaż leci na łeb na szyję.
      Ponieważ np. taki "Nasz wielki Donald" był ciekawym projektem, ponieważ był to wyjątkowy tom z okazji 90-lecia Donalda. Ale nie da się sukcesu tego powtórzyć wydając bez okazji kolejne antologie, tym bardziej z wątpliwą zawartością.
      Zdecydowanie większy potencjał jest w wydawaniu serii, czyli, jak sam wskazałeś, m.in. PKNA. Ale to też trzeba z głową, a nie jak "Czarodziejów" w mniejszym formacie niż "Gigant Extra".

      Usuń
    2. Co to PKNA?

      Usuń
    3. Ja to bym chciał, żeby wzięli jakąś inną zagraniczną kolekcję Cavazzano, podciągnęli ją graficznie pod to, co wychodzi u nas, i wydali jako kolejne tomy Włoskiego skarbca. Nie mogę odżałować, że tylko tak liźniemy temat. Niech napiszą, że "pierwsza seria" przedstawiła wybór autora, a teraz przechodzimy do the best of czy coś w tym guście i jadą dalej.

      Usuń
    4. Kwantomas chronologicznie - moje marzenie. Nie ma tego tak dużo, projekt spokojnie do ogarnięcia - od biedy wziąłbym nawet w ekonomicznym wydaniu jako jakiś gigant premium.

      Usuń
    5. PKNA – "Nowe przygody Superkwęka", bardziej poważna i ciekawa seria o kosmicznych przygodach superbohaterskiego wcielenia Donalda.

      Usuń
    6. Oj, Kwantomasa to bym z chęcią kupił. Takie rzeczy powinni wydawać, a nie zlepki wszystkiego. Wolę jak jest cały tom o czymś konkretnym, jak extra, special, czy teraz premium.

      Usuń
  5. Wiem że się powtarzam i jest to trudne w realizacji ale mi się marzy Vicar :-D Chociaż z 5 tomów

    OdpowiedzUsuń
  6. Vicar o to to to.....jestem za

    OdpowiedzUsuń
  7. Skoro dyskutujemy o wymarzonych antologiach, ja bym nie odmówił komiksów ze scenariuszami Martiny. Nie wiem jaki procent był wydany po polsku, ale jestem fanem tego co się pojawiało w megagigach nawet jeśli czesto przedstawia Sknerusa i Donalda znacznie bardziej antypatycznie niż współczesne komiksy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można po prostu wydać zbiory z pierwszymi komiksami ze Superkwękiem. To w 95% komiksy Martiny i to często te najbardziej cenione.

      Usuń
    2. Guido Martina stworzył ponad 20 000 stron komiksów Disneya. To prawie trzy razy tyle, co Barks. Pełna kolekcja Martiny jest nierealna; podejrzewam też, że niektóre jego starsze komiksy mogą nie spełniać obecnych norm Disneya.

      Usuń
    3. Oby nie. Te pierwsze komiksy ze Superkwękiem, to rażą już archaizmem. I w większości są po prostu przeciętne. Lepiej byłoby że Superkwękiem wydać coś nowszego np. wszystkie komiksy z Lolą Kwak.

      Usuń
    4. Z Lolą Kwak powstały tylko cztery komiksy i wszystkie ukazały się już w "Gigantach".

      Usuń
  8. Ja takim fanem Superkwęka nie jestem, chciałbym za to kolekcję Ala Taliaferro

    OdpowiedzUsuń
  9. No to blado. Nie dość, że skończą serię, zanim ją zaczną, w rezultacie nie ma to sensu. Najciekawszy będzie chyba tom z Mikim. Donald i Sknerus szykują się odtwórczo i z masą reprintów. Trochę przykro...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A skąd wiemy, że skończą serię, zanim ją zaczną?

      Usuń
    2. Bo nie ma innej zapowiedzi niż te trzy tomy, a że dwa z nich będą mocno wtórne to niespodziewam się dalszej kontynuacji.

      Usuń
    3. Nie było jeszcze pełnego ogłoszenia dla całej serii, a standardowe zapowiedzi rzadko wychodzą poza kilka następnych tomów danej serii, więc sądzę, że zakładanie z góry, ile tomów będzie miała seria, jest na tym etapie zwykłym gdybaniem.

      Usuń
  10. Sylwetka Donalda na okładce tomu po lewej pochodzi z komiksu "Billions To Sneeze At", w pol. tłumaczeniu "Uczulonko" albo "Kichać na miliardy":
    https://inducks.org/story.php?c=W+WDC+124-02

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gigant Poleca Premium 2024-01 "Kalendarz Adwentowy" - dziś premiera - Midthun, Rota, Scarpa i Vicar

Świąteczna oferta Gigantów - dwa specjalne tomy i Sknerus od Marvela!

Wujek Sknerus i Dziesięciocentówka Nieskończoności - przedpremierowa prezentacja wydania