Q&A: Pytania do mnie z okazji pięciolecia bloga

Parę tygodni temu świętowaliśmy pięciolecie Kaczej Agencji Informacyjnej. Wówczas zamieściłem ranking najpopularniejszych tekstów oraz poprosiłem was, żebyście zadawali pytania do mnie w ramach komentarzach. Teraz poznacie odpowiedzi na nie.

Kiedy zaczęło się Twoje zainteresowanie komiksami?
Bardzo wcześnie. Prawdopodobnie w okolicach 2001 roku jak uczyłem się czytać na Komiksowie dodawanym do Gazety Wyborczej. Pierwsze szczegółowe wspomnienie z komiksem wiąże się z wydaną pod koniec 2002 roku tam historią Cybermarket, w której Piotruś kupił Mikiego przez internet. Pamiętam, że z niecierpliwością czekałem na kolejne części historii.

Z jakiego rocznika jesteś? 
1997.

Czy prowadzenie tego bloga to Twoja praca z której żyjesz?
Nie. Choć nie do końca. Obecnie studiuję, natomiast pieniądze związane z blogiem (czy prelekcjami lub redakcją) są miłym dodatkiem, ale nie są to kwoty za które dałoby się utrzymać.

Twój ulubiony komiks to:
Afera fasolowa.Romano Scarpy. Przeczytałem go wielokrotnie i jest to genialna historia na wielu płaszczyznach. Szczególnie uwielbiam jej otwarte, choć nie do końca, zakończenie, które jest istnym majstersztykiem.

Czy masz dziewczynę?
Nie. Uprzedzając wszelakie pytanie - chłopaka też nie.

Czy pierwszym redaktorem KAI nie był niejaki Unknown?
Nie. Jest to błąd wynikający z tego, że pierwotnie blog był tworzony z innego konta mailowego. Google parę lat temu zaczął migrować konta z Blogspota na Google+, a jakiś czas temu z powrotem. Z tego powodu część pierwszych postów jest podpisana jako "Unknown", ale jest to jedynie błąd bazy.

Ile komiksów Disneya masz w swojej kolekcji? Ile zagranicznych? Ile wogóle komiksów?
Inducks twierdzi (ale może to być ciut zaniżona liczba), że 1774. Z czego większość to Kaczor Donald. Zagranicznych pewnie w okolicach 200. Trudno mi natomiast policzyć ile dokładnie mam komiksów, ale sądzę, że może to być liczba w okolicy trzech tysięcy.

Twoja ulubiona postać z kaczego/mysiego uniwersum to...
Ogólnie uwielbiam praktycznie całe mysie uniwersum, no pomijając może Horacego i Klarabellę, ale to wynika z mnogości ich występów w przeciętnych duńskich historiach. Ale tak poza tym to chyba uwielbiam praktycznie każdą postać, szczególnie takie, które nie zanotowały wielu występów, jak Ele-Mele czy Protonik Bip-Bip.
W przypadku kaczego uniwersum sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, ale gdybym miał wskazać tylko jedną postać, to powiedziałbym, że Dziobas. Być może to wynika z tego, że jest to postać ciut wybijająca się z kaczego świata, a także wprowadzająca pewien zwariowany, zaskakujący element.
Ciężko jednak porównywać postaci występujące często z takimi które zaliczyły parę występów. Wówczas wybrałbym Gedeona McKwacza, brat Sknerusa kontrolującego "czwartą władzę", czyli prasę. Tylko prawdziwy mistrz mógłby coś takiego wymyślić.

Twój ulubiony numer GP, MGG, MAM, KD?
Gigant Poleca - Stara pułapka, nie tylko za genialny komiks o wspólnym planie Granita i Kwakerfellera.
MegaGiga - Dynastia, czyli spełnione moje dwa komiksowe marzenia za jednym razem.
Gigant Mamut - Jak wysmażyć bestseller?, wybór nostalgiczny, do dziś pamiętam pierwszą lekturę.
Kaczor Donald - 2012-09-10, czyli Powrót do Klondike oraz doskonałe komiksy Ferioliego i Roty.

Jaki jest Twój ulubiony komiks Dona Rosy?
Skarbnica wiedzy, czyli genialna historia o poszukiwaniu przez Młodych Skautów i Sknerusa źródeł Poradnika Młodego Skauta. Rosa w najwyższej formie zarówno pod względem scenariusza i rysunków, a także bez nadmiernej ilości odwołań do komiksów Barksa.

Czy kiedyś spotkałeś Dona Rosę osobiście? 
Nie, ale wymieniłem parę maili przy dwóch okazjach.

Jakie były najpopularniejsze posty dotyczące nowych KO?
Wyjątkowo mogę opowiedzieć na to pytanie. Ostatnio napisałem jakie było 10 najpopularniejszych postów na blogu, jednakże mam łatwy dostęp do listy 20, gdzie w drugiej dziesiątce się 3 posty o Kaczych Opowieściach. Najwięcej wyświetleń zebrało David Tennant nowym głosem Sknerusa McKwacza + reszta obsady oryginalnej wersji, niewiele mniej użytkowników przeczytało Znamy datę POLSKIEJ premiery nowych "Kaczych Opowieści"!, a trzecim najpopularniejszym tego typu postem był Pierwszy pełny zwiastun nowych "Kaczych Opowieści"!.

Jacy są twoi ulubieni rysownicy Disneya?
Carl Barks, Romano Scarpa (szczególnie na początku i pod koniec kariery), Giorgio Cavazzano, Massimo De Vita, Arild Midthun, Floyd Gottfredson, Casty i wielu, wielu innych o których pewnie teraz zapomniałem.

Jaka jest twoja ulubiona książka (powieść) i ulubieni twórcy?
Niestety w ostatnim zalewie komiksów na polski rynek trochę odpuściłem sobie literaturę, ale bardzo cenię powieści Juliusza Verne'a, choć ciężko mi wymienić ulubioną. Uwielbiam też Mikołajka czy Muminki za niezwykłą prostotę opowieści i humor.

Twój ulubiony film?
Wiele. Animowane: Wall-E, Toy Story 3, Odlot, Śpiąca Królewna, Księżniczka Kaguya
Aktorskie: Imperium kontratakuje, Indiana Jones i ostatnia krucjata, Powrót do przeszłości, Deszczowa piosenka, Pan od muzyki, Ojciec Chrzestny II

Co byś zmienił w piśmie Kaczor Donald?
Przez wiele lat zastanawiałem się co bym zmienił w piśmie. Niestety prasa (w całości) jest w tak słabej kondycji, że nie wiem co bym zrobił, ponieważ i tak sądzę, że zmiany nie przyniosłyby wielkich skutków. Niestety chyba jest na to za późno. Ale to pytanie dobre na osobny tekst.

Czy Kacze Opowieści (2017) to kanon?
Tak, albo nie - jak tam uważasz, ponieważ jak dla mnie w komiksach Disneya nie ma kanonu. Poza podstawowymi informacjami o postaciach i relacjach pomiędzy nimi, wszystko tak naprawdę zależy od inwencji twórcy.

Jak wiadomo jest cała masa różnych komiksów, czym wyróżniają się komiksy Disneya pośród innych, dlaczego warto zwrócić na nie uwagę
Według mnie siłą komiksów Disneya jest to, że mogą opowiadać dosłownie o wszystkim. Można znaleźć wiele komediowo-romantycznych historii o Donaldzie i Daisy, ale też mroczne kryminały z Mikim i Fantomenem. Niektóre z nich nawiązują do klasyków literatury i je wywiewają, inne są celną satyrą jakieś grupy z wieloma gagami, a jeszcze inne są znacznie poważniejsze. Łączy je tylko zestaw postaci, będących często ledwo co naszkicowanymi archetypami, odnajdujących się w różnych sytuacjach.

Jakie jest Twoje najmilsze wspomnienie związane z magazynem Kaczor Donald?
Chyba zaskakujące się pojawienie Powrotu do Klondike w zapowiedzi następnego numeru w 2012 roku. Szkoda, że nie widzieliście jak się cieszyłem z tego powodu.

Jak według Ciebie będzie wyglądał rynek polskich wydań z komiksami Disneya za 10 lat? 
Mam nadzieję, że będzie zawierał jak największy przekrój różnorodnych komiksów Disneya. Zarówno najtańsze tytuły do najszerszego grona odbiorców jak i wiele wydań ekskluzywnych.  Biorąc pod uwagę ile obecnie tytułów komiksowych ukazuje się w Polsce, wydaje mi się, że popyt na kacze komiksy jest niedoceniany poprzez średnią sprzedaż prasowych wydań zawierających bylejakie historie. Wydawnictwa (nie tylko w Polsce) muszą zrozumieć, że odpowiednio opakowane dobre komiksy Disneya zawsze się sprzedadzą. Poza tym - siła nostalgii. Mija nostalgia na lata 80., a zaczyna się na lata 90....

Z jakim twórcą komiksów Disneya byś się najbardziej chciał spotkać? 
Z Arildem Midthunem lub Castym. Jak dla mnie dwóch najwybitniejszych twórców "młodego pokolenia" (choć w sumie obaj mają ponad 50 lat).

Jakie polskie wydanie/numer komiksu Disneya nie posiadasz a najbardziej chciałbyś mieć? 
Urodziny Kaczora Donalda - za każdym razem mnie boli, że nie mam tego numeru w kolekcji, a miałem okazję go kupić za kilkanaście złotych. Być może jednak kiedyś uda mi się go zdobyć.

Czy miałeś kiedyś tzw. ,,kryzys kaczkofaństwa"?
Kryzys - taki wielki... hm... no w sumie jeżeli nazwać przerwę pomiędzy 2004 a 2007 rokiem, ale ona bardziej wynikała z końca publikacji Komiksowa. Kaczora Donalda nigdy nie czytałem w dzieciństwie, a Giganty jakoś nie były zbyt widoczne w kioskach w mojej okolicy. A takie mniejsze kryzysiki? Wiele, wiele razy. 

Dziękuję za wszystkie pytania. Jeżeli mielibyście jakieś wątpliwości, szczególnie dotyczące komiksów Disneya, to zawsze możecie je wysyłać na komiksydisneya@gmail.com.

Komentarze

  1. Cześć Radku! Tak fantastycznie opisujesz stare i nowe komiksy Disneya wydane w Polsce że dałbym sobie głowę uciąć że jesteś z rocznika 198X :D Nigdy bym nie przypuszczał że jesteś o dekadę młodszy :) Jeżeli chodzi o Twój blog to naprawdę bardzo dobra robota. Brawo! Pozdrawia wierny Twój czytelnik od kilku lat.

    OdpowiedzUsuń
  2. "Czy Kacze Opowieści (2017) to kanon?"
    Tak, to kanon. W obrębie tego świata w którym się dzieją.
    W innych wielkich komiksowych uniwersach, np Marvel i DC, od dawna standardem jest wiele światów różniących się szczegółami.
    Czasem nawet bohaterowie tych światów mogą się spotkać - może ktoś oglądał Spider-Man Uniwersum?
    Według mnie takie rozwiązanie bardzo dobrze się sprawdza i pasuje także do komiksów spod egidy Disneya. Daje twórcom swobodę tworzenia, jednocześnie zachowując spójność historii.
    Nie zdziwiłbym się gdyby za jakiś czas powstał komiks w którym bohaterowie nowych Kaczych Opowieści spotykają swoich odpowiedników ze świata stworzonego przez Barksa i Rosę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. https://scrooge-mcduck.fandom.com/wiki/Parallel_Universes

      Tutaj można zobaczyć listę światów/kanonów w uniwersum komiksów Disneya. Przypomniało mi się też, że w komiksie ,,Horror z narratorem'' z giganta poleca 195 ,,normalny'' Superkwęk dzięki wynalazkowi Diodaka sprowadził swoje odpowiedniki z innych wymiarów, w tym tego z PKNA.

      Usuń
    2. W ogóle to zdałem sobie sprawę jak dziwny (a może nie?) byłby crossover ,,starych " Kaczych Opowieści z ,,nowymi" Kaczymi Opowieściami

      Usuń
    3. Nowe Kacze Opowieści jak dla mnie są tak słabe, że w ogólę ich nie traktuję poważnie. Tym bardziej nie wliczam ich do kanonu. Inna sprawa, że takiego jednego sztywnego kanonu nie ma. Choć chyba każdy ma jakiś zakres tolerancji i zakreślone ogólnie ramy za którymi uznaje część komiksów/seriali to mniej lub bardziej udane eksperymenty.

      Usuń
  3. Gratuluję fajnie prowadzonej strony :)
    Jednocześnie brakuje mi info o Goofym w komiksach(sam i z Donaldem) u Barksa, Rosa i i innych...
    Moze jakis tekst o tym? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Goofy wystąpił zaledwie w jednym komiksie Barksa i ani raz u Rosy, więc nie wiem co tu opisywać.
      Wiesz, w sumie nie do końca rozumiem o co ci chodzi...

      Usuń
    2. Prędzej coś może o historii postaci Goofiego można by zrobić lub o wizerunku Mikiego (i tych wszystkich hidden Mickey) w komiksach Rosy lub o cameo postaci w komiksach Rosy (np. prof. Kwaczyński) czy Barksa.

      Usuń
  4. Jestem pod wielkim wrażeniem Twojej wiedzy z zakresu komiksow, ktore kocham i czytam od lat. Czytalam je już, kiedy Ciebie nie bylo jeszcze na świecie (notabene: w przeciwieństwie do mojego poprzednika w komentarzach juz dość dawno zorientowałam się, że na pewno nie jesteś z 198x i że z pewnością jesteś młodszy ode mnie).Jednak bardzo dużo na ich temat dowiedzialam się właśnie od Ciebie, z Twoich artykułów, mimo, że te czytam od niedawna.
    Widać wyraźnie, że to Twoja absolutna pasja.
    Jeśli mam być szczera, to właśnie Ty zachęciłeś mnie chociażby do regularnego kupowania KD. Pamietam takie zdanie, ktore padlo w jednym z Twoich artykułów... Coś w rodzaju: "Czy warto kupić ten numer KD? Warto. W końcu to około 40 stron komiksu za 10 zł". :D Coś w ten deseń. W każdym razie do mnie to dotarło.
    Jedyne co mi przeszkadza w Twoich artykułach, to błędy, nie tyle literówki, które zdarzają się każdemu, co stylistyczne błędy, które troche rażą, drażnią, kiedy się czyta artykuł. Nawet powyższy tekst takowe zawiera. Jeśli mógłbyś nad tym popracować, byłoby o wiele przyjemniej Ciebie czytać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Były na stronie takie artykuły :

    http://www.komiksydisneya.pl/2019/06/top-10-najlepsze-komiksy-z-donaldem.html?m=1

    http://www.komiksydisneya.pl/2017/12/top-10-najlepsze-komiksy-dona-rosy.html?m=1

    http://www.komiksydisneya.pl/2017/06/top-10-najlepsze-komiksy-ferioliego.html?m=1

    Czy jest szansa na taki sam tekst o najlepszych komiksach z Goofym:) Tego dotyczył mój poprzedni post :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aa... jest szansa na taki tekst (tym bardziej, że były o Donaldzie i Mikim), ale ciężko powiedzieć kiedy.

      Usuń
    2. Proponuję także zmianę tytułów ,,Top 10 komiksów z Donaldem, z Mikim,'' na ,,Top 10 komiksów o Donaldzie, o Mikim'' . Bo tak to wychodzi na to, że komiks, w którym Donald pojawił się na jednej z trzydziestu stron też mógłby się znaleźć w tym artykule. Taka drobna uwaga.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga